Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Toplumsal Olarak Sosyal Medya Kullanımında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Dijital dünyada varlığınızı sürdürürken normal toplumsal kuralların bazılarının geçerliliğini yitirdiğini, bazılarınınsa dönüştüğünü fark etmişsinizdir. Sosyal ve toplumsal hayatın getirdiği kuralların hızlı bir dönüşüm göstermesi, kişilerin nasıl hareket etmesi gerektiği noktasında kafa karışıklığı yaratabiliyor. Sosyal medya kullanırken biraz daha dikkatli olmak gerekebiliyor. Eğer siz de bazen nasıl davranmanız gerektiğini bilmiyorsanız, genel sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gerekenler neler, öğrenmek istiyorsanız sizin için biraz bu konulardan bahsetmek istiyorum.

Sosyal medya kullanımı basit gibi görünen ama dikkat edilmesi gereken detayları içeren bir konudur. En küçük bir hata hamlesi yaptığınızda, prestijinizin zedelenmesinden sosyal medya hesabınızın tehlikeye girmesine kadar pek çok problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte bu yüzden sosyal medya kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizin için detay vereceğim. Gelin detaylara birlikte bakalım. 

Sosyal Medya Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Günümüzde sosyal medya kullanımı, dijital pazarlamaya kaymış durumdadır. Eskiden olduğu gibi iletişimde kalmak yerine reklam faaliyetlerinin yürütülmesi için kullanılan sosyal medya platformları, yine de kişisel hesapların dikkat etmesi gereken kuralları da baki tutuyor. Sosyal medya kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında detayları bilirseniz güvenliğinizi ve adınız korumak için doğru bir duruş sergileyebilirsiniz. Sosyal medya kullanımı, aşağıda bahsettiğim konuları gerekli kılıyor ve bilinçli sosyal medya kullanımı konusu teşvik ediliyor:

  • Teyit Edilmemiş Bilgi Yayılmamalıdır.

Sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gerekenler konusuna, teyit edilmemiş bilginin paylaşılmaması gerektiğinden bahsederek başlamalıyım. Çünkü sosyal medya platformları öyle bir sisteme sahiptir ki, siz teyit edilmemiş bir bilgiyi kendinizden emin şekilde paylaştığınızda, diğer insanlar da konunun gerçekliğini sorgulamadan inanırlar. Böylece dilden dile dolaşan sosyal medya hurafeleri ortaya çıkmış olur. Genel olarak bu durum hem size hem de çevrenize zarar verebilir. Günümüzde sosyal medya kullanımı dikkat gerektirdiğinden, öncelikle gördüklerinizi sorgulamayı öğrenmeli, teyit ettikten sonra bilgileri başkalarıyla paylaşmalısınız. 

  • Saygı Çerçevesinde Tartışılmalıdır.

Sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gerekenler konusunun bir diğer önemli maddesi, saygı çerçevesinde gelişen tartışmalar içinde yer almaktır. Sosyal medya kullanımı ile ilgili bilmeniz gereken en önemli noktalardan biri de budur. Hakaretlerin içerisinde yer almamalısınız. 

  • Çok Özel Sırlar Açık Edilmemelidir.

Günümüzde sosyal medya kullanımı konusunda bir rahatlık söz konusu olmaya başladı. Kişiler sadece kendi takipçilerine paylaşım yapmayı seçtiklerini söylediklerinde ve özel sırlarını bile paylaştıklarında, platformun başkaları tarafından yapılandırıldığını unutuyorlar. Sonuçta her ne kadar gizli bilgilerinizin açık edilmeyeceği söylense de veriler her zaman güvende olmayabilir. Bir şekilde hesabınız başkalarının eline de geçebilir. Bu yüzden bilinçli sosyal medya kullanımı için çok özel bilgilerinizi ve görüntülerinizi paylaşmamalısınız. Ayrıca paylaşımlarınızın etik kurallara uygun olması gerektiğini de unutmayın. 

  • İletişim ve Kimlik Bilgileri Konusunda Dikkatli Olunmalıdır.

Bir önceki maddede de benzer konudan bahsettim fakat iletişim bilgileri ve kimlik bilgileri konusunda çok daha fazla duyarlı olmalısınız. Sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bu madde de büyük bir öneme sahiptir. Nasıl ki dışarıda kimliğimizi tanımadığımız kimseye emanet etmek istemiyorsak sosyal medyada da bu konuya karşı dikkatli olmalıyız. 

  • Her Linke Tıklanmamalıdır.

Bilinçli sosyal medya kullanımı gerçekten çok önemli bir konudur. Sosyal medya üzerinde herkes, her şeyi paylaşmakta özgür olduğunu düşünse de bazı konularda hassas olmak gerekiyor. Fakat siz karşınızdakileri yönlendiremeyeceğiniz için kendiniz ne yapabilirsiniz, bunu düşünmelisiniz. Mesela biri bilmediğiniz bir link paylaşımı sağladığında, güvenilirliğinden emin olmadığınız bu linklere asla tıklamamalısınız. Bilinçli bir sosyal medya kullanımı gerçekleştirmek istiyorsanız bu çok önemli bir detaydır.

Kendimiz ve Başkaları İçin Davranışlarımızı Dijitalde de Kontrol Etmeliyiz!

Sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gerekenler konusunda üstümüze düşeni yaparsak hem kendimize hem de başkalarına faydamız dokunacaktır. Çünkü sosyal medya herkesin kullanımına açık bir platformdur. Başkalarının davranışlarını yönetmek mümkün olmadığına göre kendi davranışlarımızı olması gerektiği gibi yönetebiliriz. 

Sosyal medya kullanımı muhakkak yararımıza olmalıdır. Yararımıza olmayan ve bizi yorup yıpratan bir durumda kendi davranışlarımızı düzene sokabiliriz. Bilinçli sosyal medya kullanımı için yapmanız gerekenleri bilirseniz hesaplarınızı güvende tutabilir, başkalarına karşı sorumluluklarınızı yerine getirebilirsiniz. 

[widget-137]

Yorum Yap