Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Kampanyası Nasıl Yapılır?

Yaratıcı Sosyal Medya Kampanyaları Nasıl Oluşturulur?

Tüm dijital dünyayı etkisi altına alacak bir sosyal medya kampanyası mı yürütmek istiyorsunuz? Ürününüzü veya hizmetinizi ne kadar iyi anlatırsanız o kadar çok kazançlı çıkarsınız. Şimdi birlikte başarıya ulaşmış sosyal medya kampanya örneklerini inceleyeceğiz ve yaratıcı reklam fikirleri bulmanın püf noktalarına değineceğiz.

Aslında sosyal medya kampanyası, düşündüğünüz gibi tüm vaktinizi sosyal medyada geçirmenizi değil, bu uğraşılarla daha az vakit harcamanızı sağlıyor. Çünkü başarılı bir şekilde planlanmış bir sosyal medya kampanyası, dijital pazarlama stratejilerinin önemli bir yükünü üzerinizden alıyor. Buna ek olarak da size pazarlamaya ayırdığınız bütçenin karşılığını fazlasıyla alma şansını sunuyor. 

Başarılı Bir Sosyal Medya Kampanyası İçin Neye İhtiyacınız Var?

Sosyal medya kampanyası nasıl hazırlanır sorusuna değinmeden önce yaratıcı sosyal medya kampanyalarının özelliklerine ve başlangıçta nelere ihtiyacınız olduğuna bir bakalım. İlk adım, sosyal medya kampanya planlaması. Kampanyanızın hatlarını iyi bir şekilde belirlemeniz ve hedeflerinizi bilerek ilerlemeniz, sizi daha kısa yoldan başarıya ulaştırır. Bu yüzden ilk olarak sosyal medya kampanyası için bir hedef belirlemeniz gerekiyor. Ardından doğru kitleye ulaşabilmek adına kitle analizi yapmanız ve sosyal medya kampanyası için bir platform seçmeniz önemli.

Sosyal Medya Kampanyası İçin Hangi Platform Daha Uygun?

Sosyal medya kampanyası, Youtube, Facebook, Linkedin ve Instagram gibi platformların tamamında farklı şekillerde hazırlanır. Facebook’un ortalama demografisi günümüzde +60 yaştır. Dolayısıyla sosyal medya kampanyası hazırlarken Facebook’un kitlesini göz önünde bulundurmanız gerekir. Instagram’ın reklam kitlesi büyüklüğü, 1,48 milyardır. Ortalama demografisi ise 18-34 yaş aralığıdır. Instagram reklamları, Facebook reklamlarından daha pahalı olmasına rağmen geniş bir etki alanına sahip olduğu için ve de genç nüfusa hitap ettiği için daha çok tercih edilir. Youtube ise ortalama demografisi 25-34 ya olan, en gelişmiş sosyal medya platformlarından biridir. Atlanabilir reklamlar, atlanamayan yayın içi reklamlar, yer paylaşımlı reklamlar ve yayın dışı reklamlar gibi pek çok sosyal medya kampanyası için elverişlidir. Linkedin reklamlarının hedef kitlesi 25-40 yaş aralığındadır. Sponsorlu içerikler, metin reklamlar, dinamik reklamlar ve sponsorlu mesajlaşma gibi farklı reklam modelleri bulunur.

Sosyal Medya Kampanya Planlaması 

Yaratıcı sosyal medya kampanyaları oluşturmak için hedefimizi, kitlemizi ve platformumuzu belirledik. Şimdi sıra, sosyal medya reklamının takvimine. Reklamınızın ne zaman yayınlanmasını ve ne kadar yayında kalmasını istediğinizi belirleyip ilk adımı atabilirsiniz. Yapacağınız sosyal medya kampanyasından önce test etme amaçlı olarak pilot kampanya başlatabilir, yarattığı olumlu ve olumsuz etkileri değerlendirebilirsiniz. Sosyal medya kampanyası nasıl hazırlanır sorusunun bir diğer adımı olarak takipçilerinizin de katkıda bulunabileceği, etkileşimli bir ortam yaratabileceğiniz içerikler bulabilirsiniz. Son adım olarak da kampanyanızın akılda kalması ve ilgi çekici hale gelmesi için yaratıcı bir hashtag oluşturabilirsiniz. Tüm adımları tamamladıktan sonra sosyal medya kampanyası için hazırsınız demektir. Geriye yalnızca kampanya sürecini takip etmeniz kalıyor…

Heyecan Yaratmak Her Zaman Güzel Bir Fikir…

Sosyal medya kampanyası oluştururken insanların duygularına hitap eden içerikler bulmak sizi başarıya ulaştırır. Çünkü bir reklam ne kadar duygu yoğunluklu olursa kitlenin size duyacağı ilgi de o kadar çok olur. Şu an bir dakikalığına aklınızda yer edinen reklamlara odaklanın. Ya bir mutluluk ya bir hüzün ya da bir heyecan duygusu vermiş reklamların daha yoğun olduğunu siz de fark edeceksiniz.

Şunu unutmayın, yeni hedef pazarlara ulaşmak istiyorsanız sosyal medya kampanyası oluşturmak sizin için bir zorunluluk. Dünya çapındaki en büyük markalar bile hala en başarılı sosyal medya kampanyası örneklerinin altına imzasını atıyor. Yani bilinir olmak veya tercih edilmek de önemli değil. Önemli olan artan rekabette her zaman güçlü taraf olmak…

[widget-137]

Yorum Yap