Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Gündem Belirleme Gücüne Sahip Midir?

Sosyal Medyada Gündem Nasıl Belirleniyor?

Günümüze pek çok işimizi sosyal medya aracılığıyla halleder olduk. Sosyal medya artık birçoğumuz için yemek, içmek, uyumak gibi bir hareket oldu. Sosyal medyasız bir hayatı düşünemeyen pek çok insan var. Peki, sizce sosyal medya gündem belirleme gücüne sahip midir? 

Eskiden geleneksel medya gündemimizi kolaylıkla belirlerken, sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle ve medya çalışmalarının sosyal medyaya kaymasıyla, gündem belirleme işinin de sosyal medyaya kalıp kalmadığı merak konusu oluyor. Acaba sosyal medyada gündem belirleme konusu ne kadar gerçekçi? Bu yazıda konuya kısaca değinmek istiyorum.

Sosyal Medya Gündem Belirleme Konusunda Medyanın Yerini Alıyor!

Yeni medyanın doğması, dijital iletişim kanallarının güçlenmesi gündem belirleme konusunda da etkili oluyor. Sosyal medya gündem belirleme gücüne sahip mi diye sorduğunuzda, sizin için olumlu bir yanıt vereceğim. Özellikle dünya siyasetinde bunun etkilerini fark edebilirsiniz.

Twitter’da gündem oluşturmak için TT olmak, yani ‘trend topic’ olmak gerekiyor. Twitter kullanıcılarının en çok konuştuğu konular TT olarak adlandırılıyor ve algoritma tarafından belirleniyor. TT olan bir konu, üstlerde yer aldığı için daha fazla TT olma ihtimalini de beraberinde getiriyor. Yani bir kullanıcı bir TT gördüğünde, konuyla ilgili konuşmak isteyebiliyor ve kendisi de tweet atıyor. İşte bu yüzden Twitter’da gündem oluşturmak çok daha kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Sosyal medya gündemi hangi konuysa, o konuda daha fazla etkileşim almak, bir çığ gibi büyümenin habercisi oluveriyor. Sosyal medyada gündem hangi konuysa kullanıcılar çoğunlukla o konuda yazmaya eğilimli oluyor.

Sosyal medya gündem belirleme konusunda oldukça etkili bir silah olarak kullanılabiliyor. Özellikle bir dönem boyunca sahte hesaplarla yapılan gündem yaratma çalışmaları çoğu zaman etkili oluyordu. Fakat son dönemde sosyal medya platformları bu konuda önlem almaya başladılar. Sahte hesapları tespit edip iptal eden platformlarda gündem belirleme süreçleri doğal bir şekilde yürüyebilmektedir.

Sosyal Medya Gündem Belirleme Gücünü Kötüye Kullanmamalı!

Ülke gündemi gerçekte ne olursa olsun, sosyal medya sayesinde manipüle edilebilir. İşte buna izin vermemek gerekiyor. Çünkü aslında gündemde olmayan konuları gündemde gibi göstererek farklı konuların konuşulmasını engellemek isteyen kötü niyetli insanlar olabilir. Bu insanlar parayla takipçi satın alarak sosyal medyada gündem belirleme çalışmaları gerçekleştirebilirler. İşte bu yüzden, bilinçli kullanıcılar olarak sahte hesaplarla karşılaştığımızda bu hesapları şikayet edebiliriz. 

Sosyal medya gündem belirleme faaliyetlerinin niyetini anlamak için öncelikle konuyla ilgili detaylı araştırma yapabilirsiniz. Sosyal medyada gördüğünüz her bilgiye inanmak, sizi manipüle etmeleri açısından kötüdür ve zor bir durumla karşı karşıya kalmamak adına tedbirli olmalısınız. 

Gündemi Takip Etmek ve Etmemek!

Dünya gündeminden haberdar olmak istediğinizde sarıldığınız sosyal medyanın güvenilir bilgiler verdiğinden emin olmak istiyorsanız öncelikle kaynaklarınızı iyi belirlemelisiniz. Takip ettiğiniz sosyal hesapların ne kadar doğru içerikler paylaştığını, kamuoyunu yönlendirip yönlendirmediğini, hizmet ettikleri bir amaç olup olmadığını iyi bilirseniz bilgilere güven sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde bir nefret söyleminin içinde sıkışıp kalabilirsiniz ve sosyal medya gündem belirleme çalışmalarına maruz kalıyor olabilirsiniz. Doğru bildiklerinizi araştırmayı, detayları öğrenmeyi ve birkaç kaynağı karşılaştırmayı ihmal etmeyin. 

Sosyal medya okuryazarlığı edinirseniz, sosyal medyada gündem belirleme konularında çok daha dikkatli olabilirsiniz. Manipülasyonlara karşı kendinizi koruyabildiğinizde sosyal medyanın iyi yönlerine şahit olursunuz. Sosyal medya gündemi üzerinden prim yapmaya çalışan hesaplar olabileceğinin de farkında olabilirsiniz. Konunun ne kadar bıçak sırtı olduğunu bilmek bile sizi bilinçli bir sosyal medya kullanıcısı yapmaya yeter de artar bile…

[widget-137]

Yorum Yap