Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yapmamanız Gereken 7 Kariyer Hatası

Profesyonel Hayatta Bunlara Dikkat Edin! – Bu Kariyer Hataları Yükselmenizi Engelleyebilir!

Kariyer hataları sizi yıldırmasın, yolunuza hırsla devam edin…

Profesyonel dünyaya adım attığınızda stresli, koşturmalı, yoran ve sinirlendiren bir ortama girmiş olacaksınız. Reklamlarda ya da tanıtım filmlerinde anlatılan büyük plazalar ya da eğlenceli çalışma atmosferleri ile karşılaşmayabilirsiniz. Bu nedenle karşınıza çıkan zorluklarla baş etmek, çok çalışmak ve kariyerinizi sağlam temeller üzerine oturtmak zorundasınız. Zorluklarla baş ederken de kariyer hataları yapabilirsiniz. Ancak zamanla bu hataların yerini başarılı hamlelerin almasını sağlamalısınız.

İşe yeni başladıysanız hata yapmaya müsait olduğunuzu tekrar hatırlatayım. Önüne geçebileceğiniz ve yapmamanız gereken kariyer hataları...

1. Aşırı Mütevazi Olmayın! – Kariyer Hataları

İş yaşamında mütevazi olmak zayıflıkla eş değer görülür. Aynı şekilde kibirli olmak da size bir şey katmayacaktır. Mütevazi olayım derken başarılarınızı diğer takım arkadaşlarınıza da mal etmemelisiniz. Böyle bir durumda yetenekleriniz göze çarpmaz ve başarılı bir çalışan olamazsınız. Başarılarınızı sahiplenmeyi bilin ve kendinizi öne çıkarmak isterseniz bunu sözlerle değil davranışlarla yapın. Kendinizi övmek yerine işinizle ilgili kurslara gidin, sektörden arkadaşlar edinin, saha çalışmalarında yer alın. Kariyer hatası yapmayın, aşırı mütevazi olmayın.

2. Arkam Sağlam Demeyin! - Yapmamanız Gereken 7 Kariyer Hatası

Günümüzde torpil denen sistemle şirketler birbirinin tanıdığıyla doldu taştı. Siz de tanıdıklarınıza ya da referanslarınıza güvenme gibi kariyer hataları ile başarı şansınızı düşürmeyin. İyi bir çevreniz ya da firma içerisinde tanıdıklarınız olabilir. Bu durumu dillendirerek diğer çalışanların gözünde antipatikleşmeyin. Bu durum büyük bir kariyer hatası olarak karşınıza çıkar. Çalıştığınız firmada birey olarak yer alın, kendi başarılarınızla övünün ve çalışma arkadaşlarınızı aşağılamayın.

3. Kendinizi Vazgeçilmez Görmeyin! – Kariyer Hataları

Kariyer danışmanı olarak iş yerinde çok övünen insanların patronları üzerinde olumsuz etkiler yarattığını görüyoruz. Siz de bu kariyer hatası ile eksi puan almayın. Ben kovulmam ya da çok başarılıyım demektense başkalarının sizi değerlendirmesini bekleyin. Eğer işinizde başarılıysanız zaten bunu dillendirmenize gerek kalmayacak. Sevilen ve vazgeçilmez bir çalışan olmanız böylece mümkün olacak. Kariyer hataları yapmamış olacaksınız.

4. Kontrol Saplantınızı Yenin! – İş Yaşamında Yapılmaması Gerekenler

Kariyer hataları arasında görülen kontrol saplantısı genellikle iş yaşamının ilk yıllarında görülüyor. Danışmanlık yaptığım çoğu çalışanda ve yöneticide var olan kontrol saplantısı iş yükünü ve stresi artırıyor, kişiyi daha sinirli bir insan haline getiriyor. Bu nedenle takım çalışmasının rahatlığını yaşayın ve her işi siz yapmayın.

5. İş Arkadaşlarınızla Tartışmayın! – Kariyer Hataları

Kurumsal hayatta iş arkadaşları ile tartışanların, seslerini yükseltenlerin, sinirli olanların kaybettiği kanıtlanmış bir gerçek. İş yerinde hoşgörüsüz ve kavgacı olanlar gözden düşerler ve kısa zamanda şirketlerinden gönderilirler. Siz siz olun bu kariyer hatası tuzağına düşmeyin ve kimseyle sürtüşmeyin. İş yerinde hoşgörüsüz ve kavgacı biri olarak adlandırılmak iyi karşılanmayacaktır.

6. Fırsatları Kaçırmayın! - Yapmamanız Gereken 7 Kariyer Hatası

Yapmamanız gereken kariyer hataları arasında fırsatlara gözünüzü kapatmak da yer alıyor. İşinden ayrılacak cesareti olmayan çalışanların tutumu olan bu durum profesyonel hayatta büyümenin de önüne geçiyor. Bunun yerine biraz cesaret ederek şu anki konumunuzdan daha iyi bir fırsatı görüp değerlendirebilirsiniz. Kariyer hatası yapmak yanlış iş seçmekle aynı şeydir.

7. Patronun Her Dediğini Onaylamak Zorunda Değilsiniz! – Kariyer Hataları

Bu durum kariyerinde yükselemeyecek olanların yaptığı klasik kariyer hatası olarak görülür. Evet patronlar fikirlerinin onaylanmasını severler ancak yeni fikirler üretenleri de severler. Bu nedenle patronunuzu onaylarken fikirlerini geliştirmeye de yardımcı olun. Daha iyi fikriniz varsa söyleyin, çekinmeyin.

Hata Yaptıkça Yapmamayı Öğreneceksiniz!

Yapmamanız gereken kariyer hataları arasından birkaç tanesini elbet siz de yapacaksınız. Ancak hata yaptıkça yapamamayı da öğreneceksiniz. Kariyer basamaklarını hızlı tırmanmak için kendinizi sürekli eğitmeli ve değiştirmelisiniz. 

Ayrıca çalışma hayatının zorluklarına karşı mücadele edebilmek için sizi rahatlatacak spor ve hobi alışkanlıkları kazanmalısınız. Sürekli işlerinizi düşünmek yerine anı yaşamaya odaklanmalısınız. Stresinizi yenmeye çalışmalı, yenemiyorsanız da kariyer danışmanlığı desteği almalısınız. Kariyer hataları ve yanlışlarınızın minimuma düştüğünü göreceksiniz.

[widget-131]

Yorum Yap