Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir? Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Büyük ya da küçük işletmeler her zaman sosyal medya hesaplarını kendileri yönetmez. Genellikle bu çalışmaları yürütecek ajanslarla ya da kişilerle çalışırlar. Çünkü bu alanda kendine çok fazla şey katmış uzmanlar bulunur ve sosyal medya hesap yönetimi konusunda adeta birer dâhidirler. Sosyal medya danışmanlığı nedir diye soracak olursanız, en basit tanımlama belki de bu olacaktır. 

Sosyal medya danışmanı ne iş yapar diye soracak olursanız bu kişiler; işletmeler, ürünler ve hizmetler için açılan sosyal medya hesaplarını yöneten, nasıl yönetilmesi gerektiğini söyleyen, rakip ve pazar araştırmaları yapan, hedef kitle yönelimlerini belirleyen, deneyimlerini ortaya koyan uzmanlardır. O halde sosyal medya danışmanlığı nasıl yapılır? Gelin, bu yazıda daha derin detayları konuşalım…

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir? Firmalara Nasıl Katkıları Oluyor?

Bir markanız ya da işletmeniz varsa, sosyal medya hesapları açmayı ve yönetmeyi düşünüyorsanız fakat bunu profesyonel olarak nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız sosyal medya danışmanlığı nedir diye sormaya başlamış olabilirsiniz. İşte tüm bu detayları bilen, sizin yerinize uygulayacak olan kişiye sosyal medya danışmanı deniyor. Sosyal medya danışmanlarının ortaya koydukları derin çalışmalara da sosyal medya danışmanlığı deniyor. Peki, sosyal medya danışmanlığı nasıl yapılır, sosyal medya danışmanı ne iş yapar?

Sosyal medya danışmanlığı, ajanslar ya da kişiler tarafından verilen bir hizmettir. Siz markanızı rakiplerinizin önüne geçirmek için sosyal medya hamleleri yapmak istiyorsanız bu uzmanlarla mutlaka çalışmanız gerekiyor. Çünkü sosyal medya danışmanı ne iş yapar diye sorduğunuzda, sadece hesap paylaşımlarını planlamak olarak anlamamanız gerekiyor. 

Bir kişisel sosyal medya danışmanı hesaplarınızı olması gerektiği gibi yönetmek için rakip analizlerinizi gerçekleştirir. Dijital pazarlamanın sosyal medya ayağını başarıyla yönetir, özel gönderiler tasarlanmasını ve paylaşılmasını sağlar. Paylaşımların saatlerinden günlerine kadar her ayrıntıyı planlar. Aynı zamanda ziyaretçilerinizi ve takipçilerinizi artırmak için özel çalışmalar düzenler.

Eğer siz firmalara ve markalara kişisel sosyal medya danışmanlığı desteği vermek istiyorsanız bu alanda bir eğitiminiz, bilgi birikiminiz ve çabanız olması gerekiyor. Neler yapabilirsiniz ve iyi ya da kötü yanları neler, biraz da bu konudan bahsedelim.

Sosyal Medya Danışmanlığı Yapmak Kolay Mı?

Sosyal medya danışmanlığı markaların tüm ihtiyaçlarını belirlemek adına doğmuş olan yepyeni bir iş koludur. Zor ve uğraştırıcı bir yolla da olsa eğlenceli yanları da bulunan bu meslekte tutunmak için Instagram’dan Facebook’a, Pinterest’ten Twitter’a, LinkedIn’den TikTok’a varıncaya kadar tüm platformlar hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmak gerekiyor. 

Kişisel sosyal medya danışmanlığı yapmaya karar verip müşterilere sahip olursanız, bir ajansa bağlı çalışmazsanız şu konularda kendinize olumlu taraflar armağan edebilirsiniz:

  • Kendi çalışma programınızı kendiniz yaratabilirsiniz.

  • İstediğiniz kadar müşteriye hizmet sunabilirsiniz. 

  • İstediğiniz müşteriyi seçebilirsiniz.

  • Bir ofise bağlı olmak zorunda kalmazsınız. 

  • Başkasına değil, kendinize çalışırsınız.

  • Kazancınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Kişisel sosyal medya danışmanlığı hizmetiyle kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Fakat burada her şey her zaman yolunda gidecek diye bir durum da söz konusu değildir. Krizlerin içerisinden kendi başınıza çıkabilmeniz gerekir. Çünkü yanınızda çalışan iş arkadaşlarınız yoksa, tamamen bireyselseniz tüm krizler üzerinize kalacaktır. İşlerinizi herhangi birine teslim etmeniz pek mümkün olmayacaktır. Sürekli yoğun olmak sizi yıpratabilir. Bu durumları göze alarak kendi kişisel sosyal medya danışmanlığı hizmetinizi verebilirsiniz.

Danışmanlık Hizmeti Almak Ya Da Vermek İstiyorsanız Süreçleri İyi Bilmelisiniz!

Bir işletme sahibiyseniz ve sosyal medya danışmanlığı desteği almak istiyorsanız ya da kişisel sosyal medya danışmanlığı desteği vermek isteyen biriyseniz, sosyal medya yönetiminin süreçlerini bilmeniz gerekiyor. Sosyal medya danışmanlığı nedir diye sormaya başladığınızda öncelikle sosyal medyanın tam olarak neye hizmet ettiğini öğrenmelisiniz. 

Detaylıca düşünecek olursak, sosyal medya kişilerin ya da markaların geleceğini belirlemeye başladı. Bunu yaparken pek çok metriği de kullanmak gerekiyor. Eskiden sadece iletişim kurmaya yarayan sosyal medya ile şimdilerde pazarlama dönüşümleri elde edebilirsiniz. İşte bu da sosyal medya danışmanlığını gündeme getiriyor. Paylaşım ve reklam sürecinin yönetimini iyi bilmeniz her açıdan fayda sağlayacaktır. Müşteri ve danışman ilişkisi de böylece oturacaktır. 

[widget-137]

Yorum Yap