Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Aramalarında Öne Çıkmanın Yolları

Markanızı Sosyal Medyada Öne Çıkarmak İçin İpuçları

Markasını öne çıkarmak isteyen küçük bir işletme ya da halihazırda sektöre yeni giriş yapmış deneyimsiz bir girişimci olabilirsiniz. Her iki durumda da sosyal medyada öne çıkmak, öncelikli hedefiniz olmalıdır. Çünkü sosyal medya, dijital pazarlamanın en temel araçlarından biridir.

Bu konuda geçtiğimiz yıllarda yapılmış bir anketten örnek vererek anlatımlarıma başlamak istiyorum. Şu anda küçük işletmelerin ortalama %94’ü ürünlerini/hizmetlerini pazarlamak için sosyal medya kanallarını kullanıyor. Yani bu ne demek oluyor? Siz, markanız için sosyal medya stratejileri geliştirmediğiniz her an, bir rakibinizin daha gerisinde kalıyorsunuz… 

Sosyal Medyada Öne Çıkmak Neden Önemli?

Sosyal medya aramalarında öne çıkmanın yollarını sıralamadan önce sosyal medyada marka görünürlüğünün neden önemli olduğuna değinmek gerekir. İnsanlar artık bir hizmet veya ürün almak istediği zaman ilk iş olarak sosyal medya kanallarına yöneliyor. Bunu şöyle bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki bir butiğiniz var, işleriniz de iyi gidiyor. Ama siz bu butikle kime hitap ediyorsunuz? Ya bulunduğunuz semtteki insanlara ya eşinize dostunuza ya da tesadüfen oradan geçen bir kimseye. Ne kadar da sınırlı değil mi?

Bir de sosyal medyada aktif olarak kullandığınız hesaplarınız olduğunu varsayalım. Sizi arama platformlarına “butikler, kadın elbiseleri ve elbise modelleri” gibi kelimeler yazan pek çok kişi bulabiliyor ve müşteri kitleniz iki katına çıkıyor. 

Sosyal Medya Aramalarında Öne Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Sosyal medyada öne çıkmak; yüksek katılım sağlamak, ağ oluşturmak, etkileşim yaratmak ve satışları artırmak açısından önemlidir. Özellikle de küçük ölçekli işletmelerin sosyal medyada öne çıkanlarda yer alması, sektördeki mevcut durumlarıyla ilgili fikir sunmaktadır. Peki, sosyal medyada nasıl öne çıkılır, sosyal medya aramalarında öne çıkmanın yolları nelerdir?

Doğru Sosyal Ağlara Yönelin

Her sosyal medya platformu, işiniz için fayda sağlayacak diye bir şey yoktur. Bu yüzden her ağda aktif olmaya çalışıp zaman kaybetmek yerine işiniz için en iyi olan kanallara yoğunlaşmanız, daha doğru olacaktır. Örneğin; kadın giyim sektöründe hizmet veren bir markanız varsa ve ürünlerinizi listelemek istiyorsanız Instagram, sizin en doğru seçenektir.

Önemli Günlerde Aktif Olmayı İhmal Etmeyin

Markanızı sosyal medyada öne çıkarmak için ipuçlarından bir diğeri de özel günlerde sosyal medyanın gücünden yararlanmak. Büyük markaların hiçbir resmi ve dini günü unutmadığını ve mutlaka bir kutlama mesajı yayımladığını görmüşsünüzdür. Kitleniz onlar kadar büyük olmasa da bayram, kandil ve özel günlerde etkileşim yaratacak hashtag’lerle gönderi paylaşırsanız görünürlüğünüzü artırırsınız.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Kullanın

Sosyal medyada marka görünürlüğünün bir diğer yolu da insanların merak duygularını uyandıracak nasıl, neden ve hangi gibi anahtar kelimelerin yer aldığı gönderiler oluşturmak. Ziyaretçilerinize ilham veren ve onların ihtiyaçlarını karşılayan içerikler paylaştıkça sosyal medya çok daha görünür olabilirsiniz.

Güçlü Görseller Kullanın

Sosyal medyada öne çıkanlara dikkat ettiyseniz her bir profilde oldukça canlı, renkli ve kaliteli fotoğraflar olduğunu görmüşsünüzdür. Paylaştığınız fotoğraf ve videoları ne kadar net, yaratıcı ve yüksek kalitede tutarsanız o kadar iyi dönüş sağlarsınız.

İlginç Başlıklarla Fark Edilin

Kelimeler, çok güçlüdür. İsterseniz yazacağınız ilginç bir başlıkla tüm ziyaretçileri sosyal medya hesaplarınıza çekebilirsiniz. Ama bu noktada yaratıcı olmak ve farklı düşünmek çok önemli. Örneğin, gönderinize para biriktirmenin yolları diye bir başlık atmak yerine “1 Ayda Nasıl Şu Kadar Para Biriktirdim?” gibi ilgi çekici bir başlık kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Öne Çıkmak İçin Neler Yapmanız Gerektiğini Artık Daha İyi Biliyorsunuz…

Sosyal medya aramalarında öne çıkmanın yolları, yukarıdakilerle sınırlı değil. Bunlara ek olarak farklı gönderi tekniklerini uygulayabilir, ilgi çekici anketler, soru cevaplar ve etkinlikler oluşturabilirsiniz. Hedef kitlenizle bağlantı kurabilmek için müşteri memnuniyetine önem verebilir; iyileştirilmiş bir kullanıcı deneyimi için müşteri hizmetleri biriminize titiz davranabilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya hesaplarınızı düzenli olarak gözetimde tutmanız da başarınızı ölçebilirliğiniz açısından önemlidir. Eğer etkileşiminiz, beğenileriniz, yorumlarınız, takipçileriniz ya da dönüşüm oranlarınız iyi bir durumda değilse farklı stratejiler geliştirebilirsiniz. Özetle sosyal medyada nasıl öne çıkılır sorusunun yanıtı, kullanıcılara hitap eden platformlar oluşturmakta…

[widget-137]

Yorum Yap