Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Şirketlerin Sosyal Medyada Yaptıkları Hatalar Neler?

Markaların Sosyal Medya Hatalarına Siz De Düşmeyin!

Sosyal medya çok büyük bir mecradır. Yeni medyanın bu fazlasıyla büyüyen mecrasında hatalar da kaçınılmaz oluyor. Özellikle küçük ve büyük ölçekli şirketlerin sosyal medyada yaptıkları hatalar çok fazla göze batıyor. Çünkü adı duyulmuş ya da duyulmamış olsun, kurumsal çerçevede iş yapan firmaların güven aşılaması gerekiyor. Ancak yapılan hatalar kullanıcıların güvenlerini sarsabiliyor. 

Şirketlerin yaptığı sosyal medya hataları büyük ya da küçük olabiliyor. Fakat hatanın büyüklüğü ya da küçüklüğü bu noktada pek de önemli değil. Sosyal medya kullanıcılarının güvenini kazanmak istiyorsanız sosyal medya hataları konusunda hassas davranmalısınız. Öyleyse sizin için markaların yaptığı sosyal medya hataları hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Şirketlerin Sosyal Medyada Yaptıkları Hatalar – En Çok Yapılan Bu Hatalardan Kaçının! 

Sosyal medya yönetiminde başarıyı yakalamak isteyen şirketler birbirlerini geçmek için yarışırlarken bazen talihsiz hatalar da yapabiliyorlar. Asla yapılmaması gereken, dikkat gerektiren hataları yaptıklarında büyük hayal kırıklıkları yaşatabiliyorlar. İnternet kullanıcıları tarafından hoş karşılanmayan bu hatalar markaların imajlarını zedeliyor. İşte markaların sosyal medya hataları…

1. Pazarlama Stratejisinin Planlanmaması

Bir şirket veya markanın sosyal medya hesapları oluşturulurken sadece “her sosyal medya platformunda olmalıyız” diye düşünülmesi yanlış bir strateji doğuruyor. Öncelikle pazar analizlerinin gerçekleştirilmesi, pazarlamaya dair strateji planlaması yapılması gerekiyor. Şirketlerin sosyal medyada yaptıkları hatalar arasında en ciddi hata belki de strateji oluşturmadan sosyal platformlara girmektir. Plansız programsız sosyal medya yönetimi yapılmamalıdır. 

2. Özgün ve Zengin İçerik Üretememek

Markaların yaptığı sosyal medya hataları sürekli tekrara düşmek oluyor. Yenilikçi görünmek size her zaman kazandıracaktır. Başka markalarla benzerlikler göstermek, kısır bir alanda dönmek ve sektörünüzde fark yaratamamak sosyal medya hataları arasında sayılıyor. Özgün, yenilikçi ve zengin içerikler ürettiğinizde fark edilir olacaksınız ve ön plana çıkacaksınız. 

3. Aktif Olmamak

Sosyal medya platformları her geçen gün artıyor. Şirketler de bu platformların hepsinde bulunmaya çalışıyorlar. Böyle olduğundaysa, bazı platformlarda aktif olamamaları kaçınılmaz oluyor. Aktif olmayan sosyal hesaplar markaların duruşunu zedeliyor. İşte bu yüzden aktif olmamak şirketlerin sosyal medyada yaptıkları hatalar arasında büyük bir yere sahip oluyor. 

4. Gündem Takibi Yapmamak

Büyük ya da küçük ölçekli kurumsal şirketlerin gündemden haberdar olması, paylaşımlarını güncellik bağlamında yapması gerekiyor. Eğer şirketlerin yaptıkları sosyal medya paylaşımları güncellikten ve gündemden uzak olursa, sosyal medya kullanıcılarının tepkisini toplayabilirler. Bu yüzden markaların sosyal medya hataları arasında gündemi takip etmemeyi de sayabilirim.

5. Samimi Bir Dil Kullanmamak

Şirketlerin yaptığı sosyal medya hataları arasında samimi bir dil kullanmamak da bulunuyor. İnternet ve sosyal medya kullanıcıları samimi bir dil kullanımını severler. Şirketlerin böyle bir üslup kullandıklarını gördüklerinde takibi ve etkileşimi bırakmayacaklardır. 

6. Hashtag Kullanmamak

Hashtagler sosyal medyanın optimizasyonuna destek olurlar. Anahtar kelimeler arama motorları için ne kadar değerliyse, hashtag kullanımı da sosyal medya için o kadar değerlidir. Şirketlerin yaptığı sosyal medya hataları arasında gösterilebilecek hatalardan biri bu yüzden hashtag kullanmamaktır.

7. Kullanıcı Yorumlarına Dikkat Etmemek

Takipçiler ve sosyal medya kullanıcıları zaman zaman gönderilerinize yorumlar yaparlar ve DM atarlar. Bu kullanıcıların yorumlarına gereken özeni göstermezseniz en büyük hatalardan birini yapmış olursunuz. Markaların yaptığı sosyal medya hataları arasında yorumlara özen göstermemek bu yüzden fazlasıyla önemli ve marka kimliğini zedeleyen bir davranış biçimidir. 

8. Yazım Dili ve Kurallarına Uymamak

Şirketlerin sosyal medyada yaptıkları hatalar arasında yer alan ve tüm şirketi bir anda düşüren hatalardan biri de yazım kurallarını es geçmektir. Büyük şirketlerin böyle bir hata yapması asla kabul edilemez. İşte bu yüzden büyük ya da küçük bir firma fark etmeksizin yazım diline ve kurallarına dikkat etmeli, gereken özeni göstermelidir. Markanızın imajını düşünüyorsanız bu konuyu mutlaka düşünün. 

Sosyal Medya Hatalarından Ders Çıkarın ve Hata Payınızı Sıfıra İndirin!

Markanızın güçlü bir imaj yaratması ve yarattığı imajı koruması için yukarıda saydığım şirket sosyal medya hatalarını yapmamalısınız. Şirketlerin sosyal medyada yaptıkları hatalar onları bir anda yok edebiliyor. İşte bu yüzden siz de şirketinizi korumalısınız. Birkaç dikkatli önlem ve özen sayesinde imajınızı korumayı başarabilirsiniz. 

Markanızın kimliğini ortaya koyduğunuz andan itibaren, sosyal medyada yansıttığınız imajınızı koruyabilmeniz büyümeniz için önemlidir. Sosyal medya kullanıcılarının hataya yer vermeyen anlayışlarına uyum sağlamalısınız. İşte o zaman bu büyük mecrada kaybolmadan varlığınızı sürdürebilirsiniz. 

[widget-137]

Yorum Yap