Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

LinkedIn Algoritması Nasıl Çalışır?

LinkedIn Akış Algoritması Hakkındaki Tüm Detaylar!

Sosyal medyada yer alan tüm platformların kendine has bir algoritması vardır. Elbette LinkedIn’in de bir akış algoritması var. LinkedIn algoritması hakkında detayları öğrenmeden önce size kısaca LinkedIn’den ve kullanım amacından bahsetmek istiyorum.

LinkedIn, çevrimiçi ağ aracılığıyla profesyonellerin kendilerini ifade ettikleri, işe alım ve iş arama süreçlerinin yürütüldüğü, üretkenliği destekleyen, başarıyı sağlayan bir platformdur. Dünya çapında bir erişime izin veren LinkedIn akışı, belirli bir düzene sahiptir. LinkedIn akış algoritması da denebilecek bu düzen sayesinde öne çıkan yararlı içeriklere erişmeniz çok kolay oluyor. LinkedIn algoritması hakkında ince detayları bilmek istiyorsanız, LinkedIn algoritması nasıl çalışır anlatmak istiyorum.

LinkedIn Algoritma Mantığı Nasıl İşler? – LinkedIn Algoritması Hakkında Detaylar

Eğer LinkedIn üzerinden iş geliştirme faaliyetleri yürütüyorsanız, çalışmalarınızı yaparken görünürlüğünüzle fayda sağlamak istiyorsanız ve dijital pazarlama süreçlerinizi LinkedIn üzerinden yürütmek istiyorsanız LinkedIn algoritması nasıl çalışır merak ediyor olabilirsiniz. Gerçekten de bu konu sizin için çok yararlı bir içerik olacaktır. 

LinkedIn algoritması, kullanıcıların eğilimlerine ve bağlantılara göre arka planda çalışmaya devam eder. Genel olarak LinkedIn algoritması nasıl çalışır diye soranlara şunları söyleyebilirim:

 • LinkedIn kullanımı ile ilgili veriler toplanır. Kullanıcı bazında, neler aratılıyor, hangi içeriklere etkileşim veriliyor, bunlar ölçümlenerek aksiyon alınır. 

 • İlgi alanlarınızla alakalı içerikler akışınıza daha sık düşer.

 • Hangi profilleri takip edip bağlantı kurduğunuz da LinkedIn algoritma gözlerinden kaçmaz!

 • LinkedIn algoritması en yeni içerikleri göstermeye eğilimlidir. Eski içerikler geriye düşer.

 • LinkedIn’i hangi dilde kullandığınız da önemli bir detaydır. Sizin için, LinkedIn’i kullandığınız dilde içerikler gösterilir.

 • LinkedIn akış algoritması yararlı ve gelişim göstermenizi destekleyecek içerikleri sizin için öne çıkarır.

 • LinkedIn algoritması size uygun içerikleri gösterir, fakat siz görmek istemediklerinizi “bunu görmek istemiyorum” seçeneğine tıklayarak bir daha size gösterilmemesini sağlayabilirsiniz. Böylece o içerik LinkedIn algoritması tarafından artık size gösterilmez.

LinkedIn algoritması nasıl çalışır sorunuzun cevabı detaylı olarak bu şekildedir. 

LinkedIn Algoritması ile İyi Anlaşmak İçin Neler Yapmalısınız?

Gönderilerinizi LinkedIn akışı üzerinde öne çıkarmak ve daha fazla görünmek istiyorsanız yapmanız gereken bazı hamleler bulunuyor. Eğer LinkedIn algoritması hakkında kuralları biliyorsanız zaten neler yapmanız gerektiğine az çok hakim olacaksınız. Ancak bilmeniz gereken bir de şu noktalar var:

 • Hesabınızın ve gönderilerinizin etkileşimlerini arttırmak istiyorsanız düzenli paylaşım yapmalısınız. Böylece LinkedIn akış algoritması tarafından gönderilerinizin öne çıkarılmasını destekleyebilirsiniz.

 • Popüler hashtagleri kullanarak LinkedIn algoritması tarafından değerli içerikler üretebilirsiniz. 

 • Sektörünüzü ve takipçilerinizi iyi analiz edin ve paylaşım zamanlarınızı buna göre belirleyin.

 • Bilgi verici içerikler, videolu içerikler ve benzeri gönderiler paylaşırsanız insanlar sizin gönderilerinizde daha fazla süre boyunca kalırlar. Bu da LinkedIn algoritması tarafından iyi karşılanan bir durumdur. Gönderileriniz ne kadar fazla süre boyunca görüntülenirse, o kadar fazla görünür olurlar.

LinkedIn algoritması için kararlı adımlar atarsanız başarılı bir dijital pazarlama süreci geçirebilir, hesabınızın etkinliğini arttırabilirsiniz.

Profesyonel LinkedIn Kullanımı İçin Algoritmanın Çalışma Mantığını Lehinize Çevirmelisiniz!

LinkedIn kullanırken hesabınızı ön plana çıkarmak mı istiyorsunuz, yoksa gelişim göstermek mi? Ne isterseniz isteyin, Linkedin algoritması nasıl çalışır bilirseniz işler sizin açınızdan daha kolay yürür. En azından akışta görünmesi gerekenleri ve görünmemesi gerekenleri doğru ayarlayabilirsiniz. 

Kullanıcı deneyimine önem veren LinkedIn akış algoritması, çalışmalarınızı herkese ulaştırmak için sizin de nasıl içerikler ürettiğinizi gözlemleyecektir. Eğer içerikleriniz algoritmanın mantığına uyuyorsa yakın zamanda bağlantılarınız büyük bir artış gösterecektir.

[widget-137]

Yorum Yap