Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kurumların Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı?

Kurumsal Sosyal Medya Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şirketinizin sosyal medya hesaplarıyla yaptığınız paylaşımların, hesaplar üzerinden gerçekleştirdiklerinizin tüm sonuçları kişisel olarak sizi değil şirketinizi bağlayacaktır. Kişisel hesaplarınızla herkese yorumlar yapabilirken kurumsal bir hesapla yapabilecekleriniz sınırlıdır. Marka değerinizi zedelememek adına kurumsal sosyal medya hesaplarıyla hangi davranışları gerçekleştirdiğinize dikkat etmelisiniz. Kurumların sosyal medya kullanımı nasıl olmalı bilmiyorsanız bir an önce öğrenmeli, hamlelerinizi doğru yapmalısınız. 

Sektörünüzde rakiplerinizi sık sık gözlemliyorsanız bilirsiniz, kurumsal iletişimde sosyal medya kullanımı biraz daha fazla çaba ve özen ister. Kurumsal sosyal medya kullanımı konusunda davranışlarınızı analiz etmek istiyorsanız rakiplerinizi de inceleyebilirsiniz. Göreceksiniz ki, kurumsal hesaplar her ne kadar samimi bir dil kullansalar da resmiyeti elden bırakmıyorlar ve kişisel hesapların özgür davranışlarından bir adım geride duruyorlar. Öyleyse kurumların sosyal medya kullanımı hakkında vereceğim bilgilerden yararlanarak siz de yolunuzu çizebilirsiniz. 

Kurumların Sosyal Medya Kullanımı Hakkında Detaylar

Kurumsal sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gerekenler neler bilmiyorsanız, sizin için bu başlık altında kurumsal firmaların sosyal medya kullanımı hakkında bilgiler vermek istiyorum. Bu bilgilere uyarsanız markanızın değerinin düşmemesi için elinizden geleni yapmış olursunuz ve ayrıca hesap güvenliğinizi korursunuz. 

Kurumsal Sosyal Medya Kullanımı 1. Kural: Kaliteli Görseller Kullanılmalı

Kurumların sosyal medya kullanımı hakkında bilinmesi gereken en önemli kural kaliteli görsel kullanmaktır. Görsel kaliteniz düşük olduğunda, kompozisyon zayıf olduğunda ve renklerinizle fark yaratamadığınızda hesabınız hoş görünmez. 

Kurumsal Sosyal Medya Kullanımı 2. Kural: Özgün İçerikler Hazırlanmalı

Kendi yaratıcılığınızı ortaya koyamazsanız çalıntı gönderileriniz mutlaka açığa çıkacaktır. Başkalarına ait çalışmaları ya da lisanssız tasarımları kullanmak firmanıza zarar verir. Kurumsal iletişimde sosyal medya kullanımı konusunda elinize geçen her görseli ya da içeriği paylaşmamaya dikkat etmelisiniz. Firmanızın adını zedeleyecek en küçük bir davranış, geri dönüşü olmayan sonuçlar yaratabilir.

Kurumsal Sosyal Medya Kullanımı 3. Kural: Yorumlarda Kurumsal Dil Kullanımı Unutulmamalı

Her ne kadar potansiyel müşterilerinizle samimi bir dil çerçevesinde yakınlaşmak istiyor olsanız da kurumsallıktan kaymamalısınız. Yorumlara cevap verirken mutlaka kurumsallığınızı yansıtmalısınız. Unutmayın, yorumları kişisel hesabınızla cevaplandırmıyorsunuz, kurumsal bir hesap kullanıyorsunuz. Bu yüzden, kurumsallığınıza dikkat edin. Kurumların sosyal medya kullanımı resmi olmalı, marka duruşunu gösterebilmeli. 

Kurumsal Sosyal Medya Kullanımı 4. Kural: Sürekli Reklam Vermemeye Dikkat Edilmeli

Reklam çalışmaları şirketler için büyük bir öneme sahiptir fakat sık sık reklam vermeniz, sıkılmalara sebep olabilir. Kurumların sosyal medya kullanımı doğal durmalı, bu yüzden sık reklam vermekten kaçının, organik süreçlerinizi yönetin. 

Kurumsal Sosyal Medya Kullanımı 5. Kural: Doğru Bilgi Verilmeli

Teyit edilmemiş, asparagas, doğru olmayan bilgiler markanızın adını zedeler. Kurumsal sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gerekenler arasında bu yüzen doğruluk maddesi de olmalı. Ki siz zaten sosyal medya üzerinde doğru bilgiler vermeniz gerektiğini biliyor olmalısınız. Yine de kişisel bir hesaptan yanlışlıkla doğru olmayan bir bilgi paylaşımıyla kurumsal bir hesaptan yapılan doğru olmayan bilgi paylaşımı arasında büyük bir önem farkı vardır. Firmanızın adını lekelememek için çok dikkatli olmalısınız. 

Kurumların Sosyal Medya Kullanımı Büyük Bir Öneme Sahip!

Kurumsal bir firma olarak var olmak istiyorsanız kurumsal firmaların sosyal medya kullanımı hakkında tüm detayları bilmeli ve hesaplarınızı uygun yöntemlerle kullanmalısınız. Doğru bir kullanımla mutlaka sosyal medyada görünür olmanın ve iletişimde kalmanın yollarını bulmalısınız.

Kurumların sosyal medya kullanımı ne kadar doğru olursa etkili bir imaj yaratım süreci de o kadar kaliteli bir şekilde gerçekleşir. Herkesin takip ettiği ve beğendiği bir kurumsal hesap olduğunuzda firmanızın ne kadar fazla beğenildiğini de fark edeceksiniz. 

[widget-137]

Yorum Yap