Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İş Ararken Sosyal Medya Kullanımı Neden Önemlidir?

İş Ararken Sosyal Medya Nasıl Kullanılır?

Şirketlerin iş mülakatlarından önce web sitelerinizi incelediğini mutlaka biliyorsunuzdur. Zaten artık çoğu CV şablonunda da İK yöneticilerinin ve işverenlerin sizi takip edebilmesi için sosyal hesaplar bölümü bulunuyor. Yani iş bulma sürecinde sosyal medya hem sizinle ilgili önemli ipuçları vermesi hem de kaynak yaratması açısından önemli bir konumda yer alıyor.

İş arayanlar için sosyal medya, kendilerini işverenlere en iyi şekilde yansıtabilmeleri için güçlü bir koz. Ama elbette doğru bir şekilde kullanılırsa. Peki, işverenlerin sizin ideal bir çalışan olduğunuzu düşünebilmeleri için iş bulma sürecinde sosyal medya nasıl kullanılmalıdır?

İş Arayanlar İçin Sosyal Medya Nasıl Bir Güç Yaratır?

Sosyal medyanın yalnızca eğlence ve iletişim kurma amacı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında sosyal mecralar, profesyonel varlığınızı yönetmeniz açısından oldukça güçlü bir araç. Hatta bununla ilgili olarak işe alım yöneticilerine yapılan bir ankette sonuç, iş arayanların %68’inin sosyal medya platformlarını aktif olarak kullandığını da ortaya koydu. Yani geleneksel yöntemlerle iş aramaktansa iş bulma sürecinde sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmak, artık daha çok tercih ediliyor. İş arayanlara yardımcı olması için Facebook ve Instagram gibi platformlarda farklı farklı sektörlerde gruplar kuruluyor ve kişilerin birbirlerine ulaşması için elverişli bir ortam yaratılıyor. 

İş Ararken Sosyal Medya Nasıl Kullanılır?

İş ararken sosyal medya kullanımının ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Peki, çevrim içi varlığınız profesyonel yaşamınızı ne kadar bu kadar çok etkiliyor, biliyor musunuz? İşverenler sosyal medya platformlarından yararlanarak sizin eğitim seviyeniz, kültürel gelişiminiz, düşünceleriniz, ilgi alanlarınız ve başarılarınızla ilgili bilgi sahibi oluyorlar. İş bulma sürecinde sosyal medyanın işverenler için bilgilendirici olabileceği konulardan bazıları şu şekilde:

  • Hangi gruplarda yer alıyorsunuz?

  • Ne tür paylaşımları beğeniyor, nasıl insanları takip ediyorsunuz?

  • Düşüncelerinizi nasıl bir üslupla ifade ediyorsunuz?

  • Küfürlü ya da argo söylemlerde bulunuyor musunuz?

  • Sektörünüzle ilgili hangi gelişmeleri paylaşıyor, hangi konularda bilgi ediniyorsunuz?

  • Güçlü bir network’ünüz var mı?

  • Sahip olduğunuz olumlu kişilik özellikleri neler?

İş Ararken Sosyal Medya Kullanımı – Hangi Platformda Nasıl Görünmelisiniz?

İş ararken sosyal medya kullanımında öncelikli olarak Linkedin’in değerlendirilmesini uygun buluyorum. Çünkü Linkedin tamamen profesyonellere yönelik olarak oluşturulmuş bir ağ ve bana göre iş arama sürecindeyken bir Linkedin hesabınızın olmadığını belirtmeniz, sizi bir adım geriye düşürebilir. Bunun yerine güçlü sosyal medya profilleriyle işverenlerin karşısına çıkmak, prestijiniz açısından çok daha iyidir. 

Elbette iş arayanlar için sosyal medyada yararlı olabilecek pek çok platform mevcut. Ama en çok Linkedin, Instagram, Facebook ve Youtube’un sizinle ilgili olumlu etkiler yaratabileceğini düşünüyorum. Şimdi her birini sırayla ele alalım.

Linkedin: Eğer şu anda aktif olarak bir iş arayışı içerisindeyseniz Linkedin’in çoğu iş ilanı platformundan çok daha güçlü olduğunu söyleyebilirim. Çünkü artık Linkedin, markaların bir dijital kartviziti durumunda. Hem Türkiye’de hem de dünyada Linkedin hesabı olmayan hiçbir büyük marka yok. Bu da Linkedin’in kurumsal yaşamda ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı. 

İş bulma sürecinde sosyal medyada atacağınız ilk adım, iş aradığınızı ifade eden güzel bir metin oluşturmaktır. İsterseniz bu gönderiye önemli şirketleri veya çalışmak istediğiniz markaları da etiketleyebilirsiniz. Ardından Linkedin profilinizi %100 dolu hale getirmeniz, sertifikalar, eğitim seviyesi, deneyim geçmişi, başarılar ve referanslar gibi bölümleri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor.

Bir diğer adım olarak da sektörünüzle ilgili açılan gruplara katılabilir, iş arayanlara destek olan hesaplardan öneri isteyebilir, büyük şirketleri, yöneticileri ve iş insanlarını takip edebilirsiniz. Neticesinde fırsatın nereden geleceği asla belli olmaz.

Instagram: İş ararken sosyal medya kullanımı önemli olduğunu söyledik. Peki, işverenlerin dikkatini çekecek bir Instagram hesabının nasıl görünmesi gerektiğini biliyor musunuz? Instagram hesabınızda sektörünüzle ilgili etkinliklerden görsellere yer verebilirsiniz. Bu sizin, mesleğinize ne kadar değer verdiğinizi gösterir. İş alanınız için önemli olan haberleri, bilgileri ve güncellemeleri profilinizde paylaşabilirsiniz. Buna ek olarak eğer yetenek gerektiren bir mesleğiniz varsa bu becerilerinizin videolarını ve fotoğraflarını paylaşıp iş dışında da mesleğinizle ilgili olduğunuzu gösterebilirsiniz. 

Facebook: Facebook da Instagram’la benzer amaçlara sahip olduğu için her iki platformda da aynı stratejileri yürütebilirsiniz. Varsa örnek çalışmalarınızdan görüntüler paylaşabilir, önemli iş bağlantıları kurabileceğiniz gruplarda daha aktif olabilirsiniz. Burada önemli bir nokta, Facebook’ta hangi tarz gönderilere nasıl yorumlar yaptığınıza da dikkat etmeniz. Çünkü işverenler özellikle bu tarz kişilik özelliklerine ve sosyal yaşam becerilerine öncelikli olarak dikkat ediyor. Karşıt fikirlere saygı duyamayan, empati kuramayan ya da kendini ifade edemeyen biriyseniz pek çok işverenin kafasından bir çırpıda silinirsiniz.

İş ararken sosyal medya nasıl kullanılır sorusuna bir diğer yanıt olarak da tüm platformlarda özel görüntüler paylaşmaktan kaçınmanızı öneriyorum. Bunun dışında profillerinizin gizlilik ayarını, herkes olarak ayarlamanız, hesaplarınızı incelemek isteyen kişilere ulaşılabilirlik açısından önemli bir konu. Çünkü ayarlarınızın gizli olduğu durumlarda sizin paylaşımlarınızı ve gönderilerinizi yalnızca arkadaşlarınız görüntüleyebilir, dolayısıyla sesinizi daha geniş kitlelere duyurmanız engellenir.

İş Arayanlar İçin Sosyal Medyada Yapılmaması Gereken Hatalar Nelerdir?

İş ararken sosyal medya kullanımında dikkat etmeniz gereken konulardan ilki, kitleleri rahatsız edici söylemlerde bulunmak. Ahlaki değerleriniz, inançlarınız ve siyasi görüşleriniz insanlar aynı olmayabilir. Dolayısıyla iş bulma sürecinde sosyal medyada ikilik yaratacak bir gönderi paylaşmış olmak, bu gönderinin altında insanları kin ve düşmanlığa teşvik edecek değerlendirmeler yapmak sizin için olumsuz bir izlenim yaratabilir.

Bunun dışında geçmiş çalışma deneyimlerinizden, işverenlerinizden ve yöneticilerinizden olumsuz bir şekilde bahsetmeniz de insanların sizinle ilgili önyargılara kapılmalarına neden olabilir. Ne kadar olumsuz bir deneyim yaşamış olursanız olun, bir profesyonel olarak bu süreci başarılı bir şekilde yönetebilmeniz gerekir. Bu yüzden sosyal medya hesaplarınız üzerinden bu tarz paylaşımlar yapmak, sizin prestijiniz için bir eksi olur. 

İş Bulma Sürecinde Sosyal Medya Hesaplarınızı Gereksiz Paylaşımlarla Doldurmayın

İş ararken sosyal medya kullanımında insanların en çok düştüğü hatalardan biri, abartılı özelliklerin onlara değer katacağını düşünmeleridir. Siz almadığınız sertifikaları, edinmediğiniz becerileri yazdığınızda işverenlerin gözünde yalnızca birkaç saatliğine güçlü bir izlenim yaratırsınız. Ancak şunu unutmayın ki iş arama süreciniz sosyal medya platformları ile sınırlı değil. 

Evet potansiyel yöneticiniz sosyal medya profillerinizi inceledi ve sizi beğendi diyelim. Peki, iş görüşmesinde yanlış verdiğiniz bilgilerle ilgili nasıl bir açıklama yapacaksınız? Görüşmede kendinizi olduğunuz gibi yansıtabilmek istiyorsanız sosyal medyayı doğru ve basit bir şekilde kullanın. Kendinizle ilgili yanlış bilgiler vermekten kaçının. Sizler için sıraladığım iş ararken sosyal medya kullanımı yazısının faydalı olmasını ümit ederim, herkesin hayal ettiği işe kavuşması dileğiyle…

[widget-137]

Yorum Yap