Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Instagram’da Satış Yapmak İçin Nereden Başlamalıyım?

Instagram’dan Satış Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Instagram, milyonlarca aktif kullanıcısı olan bir platform. Dolayısıyla satış yapmak için en güçlü kanallardan biri. Üstelik yapılan araştırmalar da dünya genelinde 200 milyondan fazla Instagram kullanıcının günde en az 1 işletme profilini ziyaret ettiğini gösteriyor.

Yani markasını büyütmek ve kazancını artırmak isteyenler için Instagram’da satış yapmak, her zaman öncelikli bir fikir oluyor. Peki, Instagram’dan satış yapmak için nelere ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz? Instagram satış vergisinden hangi ürünleri satabileceğinize kadar aradığınız tüm detayları yazımda bulabilirsiniz.

Instagram’dan Satış Yapmak İyi Bir Fikir mi?

Şu an hangi sektörde hizmet veriyor olursanız olun, dijital dünyada aktif olmak zorundasınız. Çünkü insanların pek çoğu gıda ve tekstil gibi temel alışverişlerini bile artık sanal dünyadan yapıyor ve geleneksel yöntemleri tercih etmiyor. Yani bu da demek oluyor ki eğer sosyal medyada aktif değilseniz potansiyel müşterilerinizi kaybediyorsunuz. Eğer sunduğunuz hizmet ve ürünler, Instagram üzerinden satılmaya uygunsa mutlaka bir Instagram mağazası açmanızı öneriyorum. Çünkü Instagram’dan satış yapmak, hem maliyetsiz hem de sonuç veren bir yöntem.

Hangi Ürünler Instagram’da Satış Yapmak İçin Uygun?

Aslında pek çok ürün grubunun Instagram’da satış yapmak için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Ancak en çok tercih edilen ürünler genellikle ikinci el kitap, dergi ve plak, evcil hayvan ürünleri, ikinci el giysiler ve ayakkabılar, tekstil ürünleri (nevresim, perde, stor vs.), giyim ürünleri, cep telefonu aksesuarları, el yapımı aksesuarlar (dekoratif ayna, şamdan, çanta, vazo vs.), el yapımı gıdalar (tarhana, salça, kuru patlıcan vs.), takı ve aksesuar, basit ev eşyaları (sehpa, puf, sandık vs.), kişisel bakım ürünleri (krem, parfüm, deodorant), küçük elektronik ürünler (kulaklık, hoparlör, şarj aleti vs.) olarak sayılabilir.

Instagram’dan Satış Yapmak İçin Gerekenler – Neye İhtiyacınız Var?  

Instagram’da satış yapmak için ihtiyacınız olan ilk şey, bir ürün kataloğu oluşturmak. Facebook Business Manager’a giriş yaparak oluşturacağınız katalog türünü seçin ve envanterinizi yükleyin. SKU, fiyat, ürün açıklaması ve görsel eklemeyi unutmayın. İkinci adım olarak Instagram’dan satış yapmak için takipçi kazanmanız gerekiyor. Bu noktada sizler için belirtebileceğim bir minimum takipçi sayısı yok, aslında bu sektörünüze ve iş hacminize göre değişiyor. Ancak yine de hatırı sayılır bir takipçi kitlesine sahip olmadan Instagram’da satış yapmak, başarılı sonuçlar vermeyebilir.

Instagram’dan satış yapmak için gerekenlerden bir diğeri, ürünlerinizi sergilediğiniz bir web sitesi oluşturmanız. Bu elbette Instagram’dan satış yapmak için olmazsa olmaz bir kural değil ancak ziyaretçilerin size güvenebilmesi ve deyim yerindeyse “adresi belli” bir kullanıcı olabilmeniz açısından önemlidir. 

Instagram’da satış yapmak için takipçi kazandınız, katalog oluşturdunuz ve web sitenizi eklediniz diyelim. Peki Instagram’dan satış yapmak için gerekenler bitti mi? Elbette hayır. Şimdi işin en önemli kısmına, fiyatlandırmaya gelelim. Instagram’dan satış yapmak, hukuken yasal bir eylem. Ancak ödemeniz gereken bir Instagram satış vergisi var. Instagram satış vergisi 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren vergi levhasında e-ticaret yaptığı görünen firmalar için gelir vergisi muafiyeti ile yüzde 2 ve yüzde 4 oranında belirtilmiştir. Eğer faturasız olarak bir ürün satarsanız bunun için 500 TL ceza ödemeniz gerekir. 

Instagram’da Satış Yapma Teknikleri Nelerdir?

Instagram’dan satış yapmak için dilerseniz ürünlerinizi storylerinizde paylaşabilir dilerseniz de canlı alışveriş özelliğini aktifleştirebilirsiniz. Çevrim içi mağazanızı Facebook satış kanalına bağladığınızda ürünleriniz otomatik olarak Instagram ile senkronize olur ve reklam kampanyalarınızı oluşturacağınız alan kurulur. Peki, Instagram’da satış yapmak için gerekenler nelerdir?

 • Instagram’da satış yapma tekniklerinden ilki, doğru etiketleri kullanmaktır. Kullanıcıların, satmış olduğunuz ürünleri nasıl aradığını keşfeder, gönderilerinizi doğru hashtag’lerle oluşturursanız hem satışlarınızı hem de müşteri kitlenizi artırırsınız.

 • Instagram’dan satış yapmak ve kazancınızı artırmak için bir diğer adım, reklam yayınlamaktır. Evet bunun için belli bir bütçe ayıracaksınız ama neticesinde kaz gelecek yerden tavuğu esirgememek gerekir. Instagram reklamlarına ayıracağınız bütçe, Instagram’dan yapacağınız satışların yanında oldukça önemsiz kalabilir.

 • Instagram’dan satış yapmak için gerekenlerden biri de iş birlikleridir. Bunun için markanızı en iyi öne çıkaracak kişiyi belirlemek, tamamen sizin inisiyatifinize kalıyor. Bir influencer’dan destek alarak satış yaptığınızda daha yüksek katılım oranlarıyla karşılaşabilirsiniz.

 • Canlı alışveriş akışı, Instagram’da satış yapmak isteyenlerin faydalanabileceği bir diğer özelliktir. Canlı Alışveriş, markaların ve içerik oluşturucuların canlı yayın üzerinden ürün satması, kullanıcıları bilgilendirmesi ve özendirmesi için oldukça önemlidir.

 • Değerlendirmelere göz atmayı unutmayın! Instagram’da satış yapma tekniklerinden bir diğeri de ürünlerinizi satın alan, değerlendiren ve memnun kalan kişilerin görüşlerine, yorumlarına ve mesajlarına önem vermektir. Mümkünse bu tarz olumlu yorumlardan oluşan bir gönderi paylaşabilirsiniz. Bu sayede potansiyel müşterilerinizde daha güvenilir bir imaj yaratırsınız.

Instagram’dan Satış Yapmak İçin Profilinizi Nasıl Düzenlemeniz Gerekir?

Instagram’dan satış yapmak için takipçi kazanmanın önemli olduğuna başlangıçta değinmiştim. Peki, nasıl takipçi kazanacaksınız? Diyelim ki hesabınızda, kadın ayakkabıları satıyorsunuz. Intagram’da sizin haricinizde kadın ayakkabıları satan binlerce mağaza olabilir. Peki, insanlar neden sizi tercih etsin? Eğer doğru stratejilerle ilerlerseniz tek bir kuruş dahi harcamadan binlerce takipçiye sahip olabilir, profilinizin organik trafiğini artırabilirsiniz. İşte, bazı püf noktalar:

 • Farklı bir tema yaratın, göz alıcı estetik renkler oluşturun.

 • Kaliteli fotoğraflar ve videolar paylaşmaya özen gösterin.

 • Ürünlerinizin detay fotoğraflarına mutlaka yer verin.

 • Kataloğunuza çok sayıda ürün ekleyin.

 • Sizi ifade eden bir logonuz, profil resminiz ve sloganınız olsun.

 • Ürünlerinizi yaratıcı araçlardan faydalanarak paylaşın. (Bumerang, layout vs.)

 • Soru-cevap ve anket gibi yöntemlerle dikkat çekin.

 • Instagram’ın politikalarına uyun.

 • Güvenilir imajınızı korumak için tutarlı olmaya çalışın.

 • Başlıklarınız ilgi çekici ve merak uyandırıcı olsun.

 • Profilinize mutlaka tıklanabilir bir harici bağlantı ekleyin. (Herhangi bir e-ticaret platformunda ürünleriniz yer alıyorsa bu adresi ekleyebilirsiniz.)

 • Eğer kombinlenebilecek bir ürün satıyorsanız mutlaka değişik konular yaratın. (Dekorasyon ürünlerinde, takı ve aksesuarda, giyimde ve ayakkabıda mutlaka kombin yapın.)

 • İndirim, kampanya ve fırsat gibi harekete geçirici ifadelere yer verin.

Artık Instagram’da Satış Yapmak İçin Nelere İhtiyacınız Olduğunu Biliyorsunuz

Instagram’da satış yapma tekniklerini uygulamanız mevcut satış hacminizi artırıp daha büyük bir işletme olmanızı sağlayacak. Bunun yanında takipçilerinizde marka sadakati oluşturacak ve sizi sektörün aranan bir ismi haline getirecek. Yani Instagram, yalnızca satışlarınızı artırmakla kalmayacak aynı zamanda sizi güvenilen, tercih edilen ve beğenilen bir marka yapacak.

Instagram’da satış yapmak için geliştirdiğiniz stratejileri, istikrarlı bir şekilde uygulamaktan vazgeçmeyin. Bir diğer adım olarak Twitter, Facebook ve Tiktok gibi diğer platformlarınızda çapraz tanıtım yapın ve farklı kitlelere ulaşmayı deneyin. Instagram, daha hızlı sonuç almak isteyenler için doğru bir platform! 

[widget-137]

Yorum Yap