Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Instagram’da Nasıl Fenomen Olunur?

Fenomen Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

“Instagram’da nasıl fenomen olunur?” Son zamanlarda en sık karşılaştığım sorulardan biri. Sosyal medya eğitimlerime katılan pek çok öğrencim sıfırdan fenomen olmak için neler yapması gerektiğini öğrenmek istiyor. Hem markalardan hem de kişisel hesaplardan, bu yönde oldukça fazla dönüş alıyorum. 

Peki, Instagram fenomeni olmak, bize neden bu kadar cazip gelmeye başladı? Evet, Instagram’da farklı içerikler oluşturmak ve üretmek, keyifli bir iş, üstelik getirileri de var. Ancak tek sebep bu mu? Bu yazımı, fenomen olmak için ne yapmalıyım diye araştıran, influencer’lığın avantajlarını öğrenmek isteyenler için detaylı bir şekilde oluşturacağım. Aklınızda hiçbir soru işareti kalmasın!

Instagram Fenomeni Olmak Göründüğü Kadar Basit mi?

Her gün pek çok fenomenin şaşalı hayatına denk geliyoruz. Geziyorlar, yiyorlar, içiyorlar ve üstüne para kazanıyorlar. Peki, Instagram fenomeni olmak gerçekten göründüğü kadar mı? Elbette hayır, aslında bir içerik üretmek, üstelik de viral olacak bir içerik üretmek oldukça zor. İnsanların beğenebileceği, faydalanabileceği ya da eğlenebileceği bir konu üzerine yoğunlaşmak için saatlerce beyin fırtınası yapmak ve araştırmak, gerçekten büyük bir sorumluluk. 

Belki başlangıçta influencer’lar sıra dışı geldiği için içeriklerin konusu ve değeri o kadar önemli değildi; çünkü insanlar her durumda onları takip ediyordu. Ancak şu an, bu işte oldukça büyük bir rekabet söz konusu. Dolayısıyla tutarlı, kaliteli ve dikkat çekici içerikler üretmek, her zamankinden çok daha zor bir hal aldı.

Instagram’da Nasıl Fenomen Olunur?

Instagram fenomeni olmak için ilk olarak hangi alanda ilerleyeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Güzellik, moda, sağlık, spor, beslenme ya da aksesuar gibi pek çok temadan birini seçerek başlangıcı yapabilirsiniz. Bu temayı belirlerken işinizden ve ilgi alanlarınızdan yola çıkabilirsiniz. Ancak bu noktada şunu unutmamak gerekiyor, Instagram fenomeni olmak için dar bir konseptte kısıtlı kalmamanız gerekiyor. Evet, bir temanız olacak ancak bu yaratıcılığınızı konuşturmayacağınız anlamına gelmiyor.

Instagram fenomeni olmanın yollarından bir diğeri de sizi yaratıcı ve etkileyici gösterecek bir isim bulmanız. Örneğin seyahat videoları çekeceğiniz bir hesabınız var diyelim, Instagram fenomeni olmak istiyorsanız profilinize “Seyahat” yazmak yerine “Seyahat Tutkunu”, “Sırt Çantalı Gezgin”, “Gezmek Olsun” gibi yaratıcı bir isim bulmak daha iyi olur.

Fenomen olmak için ne yapmalıyım diyorsanız bir diğer adım olarak da güzel bir profil fotoğrafına sahip olmanızı öneriyorum. Profil fotoğrafınız ne kadar etkileyici olursa sayfanızın ziyaretçisi de o kadar çok olur. Bunun için yüksek kaliteli bir selfie ya da temanızı anlatan bir fotoğraf seçebilirsiniz.

Instagram’da nasıl fenomen olunur diyenler için son önerim de hashtag’leri etkili ve profesyonel bir şekilde kullanmaları. Çünkü hashtagler, fark edilmenin en önemli yoludur. Rastgele oluşturulmuş etiketlerle takipçi kazanmanız pek de mümkün değil.

Fenomen Olmak İçin Kaç Takipçi Lazım?

Sıfırdan fenomen olmak için uğraşıyorsanız ilk etapta 10 bin takipçi yeterli olabilir. Elbette kazandığınız takipçileri korumanız ve onların ilgisini çekecek içerikler paylaşmaya devam etmeniz önemli. Aksi halde takipçi kazanmak için çabalarken bir yandan da mevcut takipçilerinizi kaybedersiniz. 

Instagram Fenomeni Olmak Göründüğü Kadar da Kolay Değil…

Sponsorlardan gelen hediyeler, dudak uçuklatan rakamlar, bedava ağırlanmalar ve pek çok avantaj, Instagram fenomeni olmayı çekici hale getiriyor. Ancak her zaman arka planı da görmek gerekiyor. O gördüğümüz on binlerce takipçi, kolay kazanılmıyor.

Sürekli çalışmak, hep daha iyisini üretmek ve gündemde kalmak gerekiyor. Eğer fotoğraf çekmekten/çekilmekten ya da yazmaktan hoşlanmıyorsanız Instagram fenomenliği, sizin için pek de uygun olmayabilir. İyi düşünmekte fayda var…

[widget-137]

Yorum Yap