Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medyada İçerik Nasıl Oluşturulur?

İçeriklerinizi Nasıl Hazırlamalısınız? – Sosyal Medya İçerik Oluşturma Önerileri

Sosyal medya hesaplarınızı nasıl yöneteceğinize, içeriklerinizi ne şekilde hazırlayacağınıza dair fikirlere ve çözümlere mi ihtiyaç duyuyorsunuz? İçerik nasıl oluşturulur diye merak edip en önemli yöntemlerini mi öğrenmek istiyorsunuz? O halde sosyal medya içerik hazırlama konusunda eksikliklerinizi birlikte gidermeye ne dersiniz?

Bu yazıda sizin için içerik nasıl oluşturulur konusuna değineceğim, sosyal medya içerik planı hazırlama konusunun detaylarına gireceğim ve sosyal medya içerik oluşturma ile ilgili mutlaka bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğim. Eğer siz de sosyal medyada yeniyseniz veya yeni bir çalışma yapamaya kararlıysanız detayları bilmelisiniz. 

Sosyal Medya İçin İçerik Nasıl Oluşturulur?

Çoğumuzun sosyal medya platformlarının en az birinde bir hesabı vardır. Ancak hesap yönetimini profesyonel olarak yapabilenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek düzeydedir. İster kişisel hesaplar olsun ister kurumsal, içerik nasıl oluşturulur bilmelisiniz ve kurallarına hakim olmalısınız.

Bir marka veya firma için içerik oluşturmak istiyorsanız özellikle dikkat etmeniz gereken noktalar var. Örneğin markanız için öyle bir profil tasarlamalısınız ki, görenler sizin paylaşımlarınıza baktığını logonuzu görmeden anlayabilsin. İşte bu yüzden iyi içerik nasıl oluşturulur bilirseniz, doğru bir yolda ilerleyebilir, takipçilerinizi artırabilirsiniz. O zaman sosyal medya içerik oluşturma hakkında dikkat etmeniz gerekenleri sizin için anlatayım.

İçerik Nasıl Oluşturulur 1: Haftalık ya da Aylık Planlar Oluşturun! 

Haftalık veya aylık planlar oluşturarak paylaşımlarınızı planlayın. O hafta nelerin paylaşılacağını bilmek işinizi bir hayli kolaylaştırır. Yeniden her gün bir fikir üretmek zorunda kalmaz, hafta başında ya da sonunda yaptığınız planlamaya sadık kalabilirsiniz. Özellikle Instagram içerik oluşturma fikirleri arıyorsanız ve nasıl oluşturmanız gerektiğini soruyorsanız ilk adımınız kesinlikle planlama takvimi yapmak olmalıdır. 

İçerik Nasıl Oluşturulur 2: Dikkat Çekici İçerikler Hazırlayın!

Sosyal medyada içerik üretmek sadece paylaşım yapmak değildir. Üretmek, konunun temelini inşa eder. Dikkat çekici ve yaratıcı içerikler üretirseniz her zaman sevilen hesaplardan biri olursunuz ve takipçi kaybetmezsiniz. Sosyal medya içerik hazırlama sürecinizi yönetirken ne kadar yaratıcı içerikler üretirseniz hesabınız için o kadar iyi bir hamle yapmış olacağınızı unutmayın. Sürekli aynı gönderiler, tekdüze tasarımlar insanları yorar ve sıkar.

İçerik Nasıl Oluşturulur 3: Güncel Bilgiler Paylaşın!

Hesabınızın, markanızın neyi yansıttığından bağımsız olarak söylemeliyim ki, güncelliğini yitirmiş konular da kullanıcıları fazla çekmiyor. Sosyal medya ve Instagram içerik oluşturma kuralları arasında güncellik de her zaman yer alıyor. Bir ay öncesinin ses getiren konusunu bir ay sonra paylaşıyor olmanız kimseyi etkilemeyecektir. Sosyal medya içerik oluşturma süreçleri güncelliği destekler.

İçerik Nasıl Oluşturulur 4: Hashtagler Kullanın!

Hangi sosyal medya platformunu kullanırsanız kullanın, hashtag ya da anahtar kelime kullanımlarınıza dikkat etmelisiniz. Sosyal medya içerik planı hazırlama sürecinizde de hashtag kullanmalı, alt metinlerinize mutlaka uygun hashtagleri eklemelisiniz. 

İçerik Nasıl Oluşturulur 5: Sosyal Platformun Kurallarına Göre Oynayın!

Instagram içerik oluşturma kurallarına mı yoksa Twitter içerik oluşturma yöntemlerine mi bağlı kalacaksınız? Siz en iyisi kullandığınız platforma özel yöntemler kullanın. Twitter için içerik nasıl oluşturulur diye soruyorsanız; tweetlerinizin kalitesini, güncelliğini, kısa cümlelerle vurucu sloganlarınızı paylaşmayı önemseyin; Instagram ya da Facebook için yöntem arıyorsanız görsellerinizin çekiciliğini, içeriklerinizin farklığını ve benzeri konuları dikkate alın. Platform neye hizmet ediyorsa ona özel içerikler oluşturmalısınız. 

İçerik Nasıl Oluşturulur 6: Görselleriniz ve Video İçerikleriniz Telifli Olsun!

İçeriklerinizi oluştururken bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz. Sosyal medya içerik oluşturma sürecinizde görselleriniz ve videolarınız orijinal ve telifli olmak zorundadır. Aksi takdirde yasal olarak zorluk yaşayabilirsiniz. Sosyal medya görsel hazırlama aşamasında en çok dikkat etmeniz gereken konu budur.

En İyi İçerikleri Oluşturabilirsiniz!

Sosyal medyada içerik üretmenin keyifli yanlarından biri, nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğini bildiğinizde hayal gücünüzü ortaya koyabilmenizdir. Yaratıcı içerikleri oluşturma aşaması ve yeni fikirler her zaman heyecanlandırır. İşte bu yüzden sosyal medya içerik oluşturma aşamalarından bir hayli keyif alabilirsiniz.

Sosyal medya görsel hazırlama ya da içerik hazırlama sürecinde yaratıcılığınızı ortaya çıkarmak için destek almak istediğinizde verdiğim sosyal medya eğitimlerinden yararlanabilirsiniz. Eğitim ve destek aldığınızda çok daha iyi içerikler üretebilirsiniz. 

[widget-137]

Yorum Yap