Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Facebook Hesabı Neden Kilitlenir? Ne Yapmak Gerekir?

Facebook Profil Kilitleme Özelliği Nedir?

“Hesabınız Geçici Olarak Kilitlendi” Facebook profilinize giriş yapmak isterken bu hatayla karşılaşabilirsiniz, endişelenmeyin! Bu, profilinizin silindiğini ya da bir daha kullanamayacağınızı göstermez. Şüpheli bir etkinliğe bağlı olarak ya da güvenlik gereğince Facebook profil kilitleme özelliği devreye girer.

Facebook’un milyonlarca kullanıcısı bulunur. Dolayısıyla da platform, her bir kullanıcının güvenliği için önlem almak zorundadır. Şimdi bu yazımı, Facebook hesabı neden kilitlenir, Facebook profil kilitleme nasıl yapılır ve çözümü nasıldır diye merak eden okuyucularım için detaylı bir şekilde yazacağım. Faydalı olmasını ümit ederim.

Facebook Hesabı Neden Kilitlenir?

Facebook profil kilitleme uyarısıyla karşılaştıysanız büyük olasılıkla farklı bir tarayıcıdan/cihazdan ya da yeni bir konumdan giriş yapmaya çalışmış olabilirsiniz. Olası bir kimlik avı saldırısı veya spamlar da Facebook profil kilitleme özelliğini aktifleştirmiş olabilir. Şimdi adım adım gidelim.

Hesabınız Güvenlik Nedeniyle Geçici Olarak Kilitlendi

Facebook hesabınıza giriş yapmak isterken bu uyarıyla karşılaşıyorsanız sahte bir hesaba, isme veya kimliğe sahip olabilirsiniz. Otomatik yazılım veya bot kullanıyor, kullanıcılara çok fazla arkadaşlık isteği gönderiyor, peş peşe kurtarma veya kimlik doğrulama kodu alıyor olabilirsiniz.

Hesabınız Bilinmeyen Konum Nedeniyle Geçici Olarak Kilitlendi

Facebook hesabı nasıl kilitlenir diye merak ediyorsanız bunun için öncelikli olarak güvenliğinizin riskli görüldüğü durumları söyleyebilirim. Facebook’un temel güvenlik önlemlerinden biri IP adresi ve cihaz girişlerini takip etmektir. Eğer platform, güvenilir olarak nitelendirmediği bir kaynaktan giriş sağlanmaya çalışıldığını anlarsa Facebook hesap kilitleme özelliğini aktifleştirir. 

Hesabınız Şüpheli Etkinlik Nedeniyle Geçici Olarak Kilitlendi

Birebir Facebook gibi tasarlanmış, gerçek amacı sizin kimlik bilgilerinizi çalmak olan bir platforma Facebook giriş bilgilerinizi girdiğinizde hesabınızın güvenliği ihlal olur. Dolayısıyla da hesabınız için büyük bir güvenlik tehdidi oluşur. Bu gibi durumlarda Facebook profil kilitleme özelliğini devreye alır.

Üçüncü Taraf Uygulamalar Tarafından Hesabınıza Erişim Sağlandı

Yetkilendirmediğiniz halde bazı üçüncü taraf uygulamalar hesap verilerinizi okuyarak Facebook profilinizi ele geçirmeye çalışır. Facebook bu güvenlik açığını hemen fark ederek hesaplarınızı geçici olarak devre dışı bırakır.

Facebook Profil Kilitleme Sorunu Nasıl Çözülür?

Facebook hesabı neden kilitlenir, sorusunu detaylı bir şekilde aktardığıma inanıyorum. Şimdi, bir sonraki adımımız hesapları tekrar kullanılabilir hale getirmek. Peki, bunu nasıl yapacağız? Elbette ilk olarak karşılaştığımız Facebook hesap kilitleme sorununu platforma iletiyoruz. Bunun için “Giriş Sorununu Bildir” formunu dolduruyor, detaylı bir açıklama ekliyoruz. Burada karşılaştığınız sorunla ilgili ekran görüntüsü almak, iyi bir fikir olabilir. Formu gönderdikten sonra Facebook’un size yanıt vermesi ortalama 5-10 iş günü sürebilir, sabırla beklemeniz gerekiyor.

Facebook sorun bildirme formundan sonra ikinci aşamada giriş yapmanızı engelleyen güvenlik kodu hatası için “Güvenlik Kontrolleri Girişi Engelliyor” formunu dolduruyorsunuz. Bunun dışında Facebook sorunları gidermek için size etkili bir yöntem daha sunuyor. Ehliyetiniz, pasaportunuz ya da kimliğinizle doğrulama yapıyor, hesabın size ait olduğunu onaylıyorsunuz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli bir detay var.

Facebook profil kilitleme sorununu çözmek için sunduğunuz kimlik bilgilerinizi bir yıla kadar saklıyor, bunu “Kimlik Onay Ayarları”na girerek 30 gün olarak değiştirmeniz gerekiyor.

Facebook Sorunlarını Önlemek Mümkün!

Facebook profil kilitleme nasıl yapılır ve çözümleri nelerdir gibi sorularınızın üzerinde detaylıca durduk. Şimdi karşılaştığınız Facebook sorunları gidermek için neler yapabileceğinizi daha iyi biliyorsunuz. Yine de şu ayrıntıya değinmekte fayda var. Facebook hesap kilitleme özelliğini sizleri korumak için aktifleştiriyor.

Yani burada her şey sizin emniyetiniz için. Eğer bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız başlangıçta e-posta adresinizi, cep telefonunuzu, gerçek isminizi, eğitim bilgilerinizi ve kimliğinizi Facebook üzerinden doğrulamanızı öneririm. Bu sayede olası bir saldırının da önüne geçmiş olursunuz.

[widget-137]

Yorum Yap