Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Siyasi Manipülasyon Sanatı – Manipülasyon Üzerine Merak Edilenler

Siyasette Manipülasyon Nedir ve Neden Yapılır?

Politikanın kendine has kuralları ve yaklaşımları vardır. Politikaya giren kişilerin bu kural ve yaklaşımlara ayak uydurması beklenir. Siyasette manipülasyon da bu yaklaşımlardan biri olarak değerlendirilebilir. Doğru ya da yanlış, siyasi manipülasyon sanatı siyasiler tarafından sıklıkla uygulanır ve uygulandığında da yadırganmaz. Yine de doğru bulunması noktasında farklı görüşlerden söz edebiliriz. Öyleyse siyasi manipülasyon sanatı nedir? 

Siyasette var olabilmek için bazı yaklaşımları benimsemeniz gerektiğinden, siyasi manipülasyon sanatının da bunlardan biri olduğundan bahsettim. Siyasi manipülasyon, seçmen davranışlarını yönlendirmek için etkili bir yöntem olsa da kişileri rahatsız eden de bir durumdur. Siyasi manipülasyon sanatı adını almasının nedeni de incelikle yapılması gerektiğidir. Eğer seçmenlerinizi manipüle ettiğiniz anlaşılırsa bu durum size olumsuz bir dönüş sağlayabilir. Bu yüzden siyasi manipülasyonlar ve manipülasyon teknikleri yerine algı ve ikna teknikleri konusunda ustalaşmalısınız. 

Siyasette Manipülasyon Yöntemleri Nasıl Tanınır? – Siyasi Manipülasyon Sanatı ve İncelikleri 

Siyaset yapan kişilerin, başarılı siyasetçilerin seçmenlerini nasıl yönettiğini hiç fark ettiniz mi? Genellikle seçmenlerinin eğilimlerini yöneten siyasi figürler, her dönemde başarıyı elde edebilmek için etkiyi azaltmak istemezler. Siyasi manipülasyon tekniklerini kullanarak seçmenlerini elde tutmaya çalışırlar. Seçmenlerini, kendilerini seçmezlerse başlarına neler gelebileceğini vurgulayarak manipüle etmeyi tercih eden çok sayıda siyasetçi bulunur.

Siyasetçiler bazen yerine getiremeyecekleri vaatleri sıralamayı severler. Bunun nedeni seçmenlerini ya da müstakbel seçmenlerini etki altına almaktır. Bariz bir şekilde ve yalan söyleyerek verilen vaatler bir süre sonra siyasetteki kariyerinizin sonu olabilir. Birinin aslında yerine getiremeyeceği, yerine getirmek için birçok şarta uyum sağlaması gerektiği durumlarda sunduğu vaatlere çok fazla güvenmemek gerekiyor. Bu durum siyasetçilere olan bakış açısını da değiştiriyor ve güveni sarsılan seçmen bir daha gelmemek üzere gidiyor. 

Tabii ki siyasette her zaman yalan, kandırmaca yok. Bazen verilen vaatler gerçekten yerine getirilemeyebilir. Bu durumda siyasetçinin iyi niyetini fark etmek önemli olacaktır ve oluşan duruma siyasi manipülasyon demememiz gerekir. Peki, siyasetçiyseniz ya da siyasetçi adayıysanız ve “manipülasyon yöntemleri kullanmadan nasıl etkili bir siyaset yürütebilirim” diye soruyorsanız ne yapmanız gerekiyor? 

Bu durumda verebileceğim tavsiye, siyasetçiler için verilen algı ve ikna teknikleri eğitimlerinden yararlanarak işin doğrusunu öğrenmelisiniz. Algı ve ikna teknikleri, siyasi manipülasyon sanatı ve yöntemlerinden ayrılan bir durum ortaya koyar, dürüstçe yapılır ve seçmen profilini yönlendirmek yerine karar verme süreçlerine katkıda bulunur.

Siyasi Manipülasyonlar Arasında Savrulmayın, Doğru Bildiklerinizi Uygulayın!

Siyasete atılırken kendinizi başarılı bir siyasetçi olarak görmek isteyip aynı zamanda da siyasi manipülasyon sanatı konusunda arada kalıyorsanız öncelikle sakinliğinizi koruyun ve doğru düşünün. Sergilemeniz gereken en doğru davranış ne? Dürüst olmayan siyasetçiler gibi olmak istemiyorsanız ancak başarıdan da uzak kalmaya gelemiyorsanız siyaset sahnesinden silineceğinize mi inanıyorsunuz?  Algı ve ikna tekniklerini bilirseniz insanları manipüle etmeden de başarıya erişebilirsiniz. 

Siyasetçiler için verdiğim algı ve ikna teknikleri eğitiminden yararlanarak, siyasetin içinde başarıyı elde etme ihtimalinizi artırabilirsiniz. Siyasi manipülasyon sanatı aklınızın bir köşesinde yer etsin, nasıl uygulandığını bilin ve rakiplerinizi de buna göre değerlendirin; ancak siz manipüle etmek yerine seçmenlerinizin kararlarını kolaylaştıracak adımlar atın. Bunu da ancak algı ve ikna tekniklerini bilerek yapabilirsiniz. Siyasetin kirli yüzünü yansıtmak yerine dürüst bir siyasetçi olarak da başarılı olabileceğini gösterebilirsiniz. 

[widget-135]

Yorum Yap