Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SEO Uzmanlarını Gelecekte Ne Bekliyor? – Google Mum Güncellemesine Hazır Olun!

Yeni Bir Google’a Doğru Mu Gidiyoruz? Google Mum Güncellemesi Ne Anlatıyor?

Eğer SEO yenilikleri ve SEO dünyasındaki değişimleri yakından takip ediyorsanız Google’ın geçtiğimiz yıllarda yaptığı büyük algoritma değişiklikleri olan Hummingbird, Rankbrain ve BERT’ü duyduğunuzu düşünüyorum. Burada bu büyük SEO güncellemeleri için ayrıntılara girmeyeceğim. Çünkü karşımızda gelecekte SEO’nun ne yönde ilerleyeceğini belirleyebilecek bir Google güncellemesi daha var gibi gözüküyor: o da Google Mum!

Google Mum güncellemesi genel olarak makine öğrenimine yönelik bir takım yenilikler içeriyor ve Mum ile birlikte gelecek Google güncellemeleri ve paradigma değişimlerinin daha çok indeksleme, sıralama, kullanıcıya faydalı içerik, bilgi alma gibi kavramları yeniden şekillendireceği düşünülüyor.

Google Mum Nedir? – Gelecekte SEO Nasıl Olacak?

Mum ibaresi Multitask Unified Model (Birleşik Çoklu Görev Modeli) ifadesinin kısaltmasıdır. 2021’in son aylarında Google güncellemesi hakkında daha fazla bilgi paylaşıldı ve bununla Google’ın yapay zekasının artık doğal dil anlama ve işleme konusunda çok modlu veriler kullanarak karmaşık bir yol izleyeceğini öğrendik. Kullanıcı aramalarını ve sorularını yanıtlayabilmek için Google Mum güncellemesi dijital medyanın farklı alanlarından gelen bilgileri işliyor ve sadece metinleri değil; görselleri, videoları ve ses dosyalarını da anlıyor.

Google Mum Nasıl Çalışıyor? – Google Güncellemeleri ile Gelecek SEO Yenilikleri

Google yetkilileri; Google Mum güncellemesi ile son algoritmaları BERT’ten 1000 kat daha güçlü bir teknoloji ürettiklerini söylüyor. Her iki teknolojinin de dilin işlemesine dayalı olduğu düşünülürse bunun oldukça iddialı bir söylem olduğunu vurgulamak istiyorum. Google Mum güncellemesi; kullanıcıların arama deneyimini iyileştirmek için farklı teknolojileri bir araya getiriyor ve SERP snippetlarının yeterli olmadığı karmaşık sorulara yanıt verebilmeyi hedefliyor. Tüm bunlarla birlikte gelecekte SEO için önemli olacak bazı noktaların şunlar olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim:

  • Google Mum; önceki modellerin aksine bir kullanıcı aramasına yanıt vermek için 75 dile kadar eğitiliyor. Önceki teknolojilerde her algoritma bir dil üzerinden gelişimini sürdürüyordu. 
  • Artık kullanıcı aramaları hem yerelde hem de uluslararası Google dizinlerinde yanıt bulmaya başlayacak.
  • Google Mum güncellemesi ile birlikte gelecekte SEO’nun önemli parçalarından biri metinlerin dışında resim, ses ve videolar da olmaya başlayacak.
  • Gelecekte SEO uzmanları; SERP’in ilk sayfasında yer almak için farklı formatlarda içeriklerden yararlanmayı düşünmek zorunda kalabilir.

E-Ticarette De Değişimler Bizi Bekliyor! – Gelecekte SEO Nasıl Olacak?

Yukarıda saydığımız hususların dışında Google’ın e-ticaret konusunda Amazon ve diğer pazaryerlerinin biraz gerisine düştüğü bir gerçek. Bununla birlikte ürün aramalarında kullanıcılar Google yerine doğrudan pazaryerlerini tercih etseler de söz konusu ürünler hakkında bilgi almak ve farkındalık kazanmak olduğunda ise Google aramalarını tercih ediyorlar. 

Google Mum güncellemesi ile Google da pazaryerleriyle rekabet etmek yerine güçlü yanını daha da güçlendirmek ve yeni bir SERP tasarımı ile kullanıcılara genel bir perspektif sağlayabilmek istiyor. Ancak bu konudaki açıklamaların henüz net olmadığını da söylemeliyim. İlerleyen günlerde Google güncellemeleri ile E-Ticaret sektöründe neler değişeceğini de birlikte göreceğiz.

Google’dan Gelen Trafik Azalmaya Mı Başlayacak? – Gelecekte SEO Uzmanlarını Bekleyen Bir Tehdit!

Google Mum güncellemesi ile ilgili kimi SEO uzmanlarını endişelendiren bir durum olduğunu da belirtmek istiyorum. Dedikodulara bakarsak Google yenilikleri arasında olan konulardan biri de artık Google’ın SERP sayfasında içeriğe dair daha fazla bilgi görüntüleyerek web sitesine giriş yapmayı kullanıcı için gereksiz hale getirmesi. Hemen fark edebileceğiniz üzere bu durum Google ve içerik yayıncılarının çıkarlarının ayrılması anlamına geliyor.

Ancak ben bu durumun söylendiği kadar büyük bir tehdit olacağını düşünmüyorum. Nihayetinde içerik üreticileri trafik alamadıkları için Google’a daha az içerik üretmeye başlarlarsa Google’ın da SERP sonuçlarında gösterebileceği nitelikli içerikler azalır. Bunun karşılıklı bir denge işi olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla deneyimlerime dayanarak Google’ın burada akıllıca bir denge kuracağından emin olduğumu söyleyebilirim. Bana kalırsa Google; her zaman olduğu gibi doğru yapılandırılmış ve kullanıcıların gerçekten ilgisini çekebilecek içerikleri yüksek trafikle ödüllendirmeye devam edecek!

[widget-129]

Yorum Yap