Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Siyasetçilerin Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı?

Seçmenleriniz Hangi Mecradaysa Orada Olmalısınız! – Siyasetçilerin Sosyal Medya Hesapları Nasıl Yönetilmeli?

Gerek ülkemizde gerekse dünyada internet kullanıcılarının büyük bir bölümü çevrimiçi geçirdikleri zamanın çoğunu sosyal medyaya ayırıyor. Bu da insanlara ulaşmak için siyasetçilere oldukça kullanışlı bir araç sunuyor. Artık geleneksel medyanın ve reklam yöntemlerinin kısıtlayıcı dünyasına bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Sosyal medya platformlarını kullanarak mesajınızı potansiyel seçmenlerinize iletebilirsiniz.

Ancak bir sorun var. Rakipleriniz de hiç kuşkusuz bunu yapacak. Tam da bu nedenle siyasetçilerin sosyal medya kullanımı doğru planlanmalı. Peki siyasetçilerin sosyal medya hesapları nasıl yönetilmeli? Aşağıda sosyal medyada seçim kampanyası çalışmalarımdan elde ettiğim deneyimleri size aktardım.

Siyasetçilerin Sosyal Medya Hesapları Nasıl Yönetilmeli? Sosyal Medyada Seçim Kampanyası Yürütülür Mü?

Elbette sosyal medyada seçim kampanyası yürütülür. Hatta günümüzde siyasetçilerin sosyal medya kullanımı ile aralarına mesafe koyması asıl büyük yanlıştır. Uzman desteği ve doğru bir planlama ile siyasetçilerin sosyal medya hesapları hedeflerine ulaşmalarındaki en önemli araç haline gelebilir.

 • Önce Hangi Platformu Kullanacağınızı Seçmelisiniz! – Siyasetçilerin Sosyal Medya Hesapları

Potansiyel seçmenleriniz en çok hangi sosyal medya platformlarında vakit geçiriyor? Instagram, Facebook, Twitter, Youtube gibi platformlardan hangisine daha çok ağırlık vereceğinize karar vermelisiniz. Elbette seçim kampanyası için sosyal medya yönetimi yaparken bu platformların tamamında olmalısınız. Ancak her platformun kendine özgü bir ruhu ve formatı olduğunu da göz ardı etmemelisiniz.

 • İçerik Stratejinizi Belirleyin! – Siyasetçilerin Sosyal Medya Kullanımı

Hangi mecralardan takipçilerinize ulaşacağınıza karar verdikten sonra mesajınızla ve politik duruşunuzla uyumlu bir içerik stratejisi belirlemeli, düzenli aralıklarla paylaşımlar yapmalı, sosyal medya kullanımının tek taraflı olduğunu unutmadan takipçilerin etkileşimlerine ve gündemdeki olaylara reaksiyon göstermeyi ihmal etmemelisiniz.

 • Reklamlardan Yararlanın! – Siyasetçilerin Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı?

Sosyal medyada en iyi reklam hiç kuşkusuz viral olacak içerikler paylaşabilmektir. Ancak yine de sosyal medya reklam araçlarından yararlanarak daha fazla takipçi edinmeniz gelecekte paylaşacağınız içeriklerin daha fazla etki uyandırması için önemlidir. Bu nedenle sosyal medya reklamları için kesinlikle bütçe ayırmalısınız.

 • Seçmenlerinizin Demografisini Göz Ardı Etmeyin! – Seçim Kampanyası İçin Sosyal Medya Kullanımı

Ulaşmak istediğiniz kitlenin yaşı, cinsiyeti, ihtiyaçları ve diğer demografik özellikleri içerik ve reklam stratejileriniz için her zaman kritik öneme sahiptir. Sosyal medya, geleneksel medya araçlarından farklı olarak size detaylı hedeflemeler yapma imkanı verir. Bu sayede mesajınızı doğru kişilerin gördüğünden her zaman emin olabilirsiniz.

Siyasetçiler Neden Sosyal Medya Kullanmalı? – Siyasetçilerin Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medyada var olmak sokağa inmenin günümüzdeki halidir desem pek de yanlış olmayacaktır. Üstelik sosyal medya platformları bunu çok daha kolay yapmanızı sağlar. Yeni insanlara ulaşmanın yanı sıra siyasetçilerin sosyal medya kullanımı mevcut seçmenleriyle olan bağlarını da güçlendirmek için iyi bir araçtır. Siyasetçiler sosyal medya kullanarak;

 • Yeni seçmenlere ulaşabilir,

 • Mevcut seçmenleriyle bağını güçlendirebilir,

 • Hedef kitlesinin sorunlarına kulak verebilir,

 • Sosyal medya reklamları ile insanların kendisini fark etmesini sağlayabilir,

 • Daha düşük maliyetle daha etkili bir seçim kampanyası yürütür,

 • Seçmenlerin demografik özelliklerine göre mesajlar iletebilir,

 • Çift taraflı etkileşim kurabilir,

 • Gündeme dair tepkilerini anında aktarabilir,

 • Objektif verilerle daha etkili bir strateji planlayabilir.

Sosyal Medyayı Yok Saymak Büyük Bir Hata! – Siyasetçiler İçin Sosyal Medya Kullanımı ve Önemi

Günümüzde hala siyasetçiler için sosyal medya kullanımı uzak bir kavram diyebilirim. Siyasette aktif olan veya olmayı düşünen pek çok isim henüz sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu kavrayamamış görünüyor. Ancak ne kadar başarılı projeleriniz olursa olsun hedef kitlenize bunları aktaramadıktan sonra hiçbir önemi yok! Bugün hedef kitlenize kendinizi anlatmak için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biri de hiç kuşkusuz sosyal medya!

Başarılı bir sosyal medya stratejisi ile siyasi rekabette bir adım öne geçmek için sosyal medya dinamiklerine önem verin ve farklı platformların farklı içerik stratejileri gerektirdiğini unutmayın. Uzman bir siyasi danışmanla çalışın ve seçim kampanyanızın geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha düşük maliyetlerle milyonlarca insan tarafından takip edilmesini sağlayın.

[widget-135]

Yorum Yap