Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

En İyi SEO Analiz Araçları – SEO Performansınızı Analiz Edin, Raporlar Hazırlayın!

SEO Analiz Araçları ile Web Sitenizi Yakından Takip Edin, Doğru Anlarda Optimizasyon Yapın!

Özellikle yeni başlıyorsanız, SEO ve SEO analizi yapmak zor ve karmaşık gözükebilir. Neyse ki, SEO analizi araçları bu noktada işinize kolaylaştırmaya hazırdır. Tam da bu nedenle aşağıda sizler için yararlanabileceğiniz en iyi SEO analiz araçları hakkında bilgi verdim. İhtiyaç duyduğunuzda istediğinizi pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.

Arama motorları yavaş yavaş da olsa daha akıllı hale geliyor. Artık onlara değerli içerikler sunmadan arama sonuç sayfasında yüksek bir sıralama elde etmeniz pek mümkün değil. Arama motorları, içeriğinizi sıralamak için bir optimizasyon stratejisi gerektirdiğinden, SEO analizi, yüksek bir sıralama elde etmek istiyorsanız şarttır.

Bir SEO analizi, web sitenizdeki SERP'lerdeki sıralama potansiyelinizi artırmak için yararlanabileceğiniz tüm fırsatları aydınlatır. Sitenizi değerlendirmenizi ve arama motoru botları için hangi alanların optimize edilebileceğini belirlemenizi sağlar. Bir SEO analizi, SEO stratejinizin hangi bileşenlerinin çalıştığını ve hangilerinin site puanınızı yükseltmenizi engellediğini belirlemenize yardımcı olabilir. Gelin daha fazla uzatmadan SEO analizi araçları listeme göz atalım ve hangi araçlarla neler yapacağınızı görelim.

En İyi 5 SEO Analiz Aracı – Bu Araçları Her Çalışmanızda Kullanmalısınız!

  • Google Analytics – En İyi SEO Analiz Araçları

Google Analytics, şu anda erişilebilen SEO analizi için en iyi araçlardandır. Daha da önemlisi, piyasadaki en iyi ücretsiz araçlardan biridir. Henüz kullanmıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede yapmanızı tavsiye ederim. Google Analytics, size web sitenizdeki hangi sayfanın en çok görüntüleme aldığı vb. gibi son derece hassas bir şekilde eyleme geçirebileceğiniz bilgiler sunar.

Sitenizin belirli bir dönemde aldığı toplam görüntüleme sayısı gibi izleme verilerinin yanı sıra oluşturduğunuz bir reklamı görüntüleme seçenekleri ve daha pek çok ayrıntı Google Analytics’te sizi bekliyor. Ziyaretçi verilerini çekmek için özel bir tarih aralığı seçebilirsiniz. Ardından, site kullanıcılarınızın yaşı, cinsiyeti ve ilgi alanları gibi demografik verileri inceleyebilirsiniz.

Tüm bunlar, daha fazla bilgi arayabileceğiniz bir dizi kolay tablo ve grafikte sunulmaktadır. Platform, ziyaretçilerin sitenize geldikten sonra nereye gittiklerini ve her sayfada ne kadar zaman harcadıklarını gösteren bir akış şeması sağlar. Bu, web sitenizde insanları siteden ayrılmaya yönlendiren belirli sayfaları veya içerik bölgelerini bulmak için son derece yararlıdır.

  • Google Search Console – En İyi SEO Analiz Araçları

Google, SEO analizi için en iyi araçlardan bazılarını sunar; Ücretsiz SEO araçları arıyorsanız, Google'ın tekliflerinden daha iyisini bulmanız zordur. Analytics, web sitenizin performansını izlemenize yardımcı olmak için geliştirilmişken Search Console, onu iyileştirmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Müşterilerin web sitenizi Google'da bulmak için hangi arama motoru anahtar kelimelerini kullandığını keşfedebilirsiniz.

Search Console, arama sonuçlarında web sitenizi kaç kişinin gördüğünü ve bu gösterimlerin kaçının site ziyaretlerine dönüştüğünü gösterdiği için en iyi SEO analiz araçları arasında doğal olarak yerini alır.

  • Google Trends – En İyi 5 SEO Analiz Aracı

Bu ücretsiz anahtar kelime araştırma aracı, haber ve gazetecilik kuruluşları için en kullanışlı ücretsiz araçlardan biridir. İnternet çağında Google Trends, farklı konumlarda terimlerin nasıl kullanıldığını öğrenmenize yardımcı olabilir. Yalnızca bir terim hakkında bilgi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir şirketin büyümesinin herhangi bir aşamasında gerekli olabilecek, konuyla ilgili kalıplar hakkında da muazzam bilgiler sunar.

En çok arananlar, artan sorgular, zaman veya coğrafyaya dayalı istatistikler gibi bilgileri almak için seçtiğiniz anahtar kelimeleri araştırmanız yeterlidir. Ayrıca, birçok anahtar kelime aynı anda karşılaştırılabilir ve tüm ayrıntıları tam olarak anlamanıza olanak tanır. Herhangi bir bölge için hem günlük hem de gerçek zamanlı arama modellerini inceleyebilirsiniz.

  • Ahrefs – En İyi SEO Analiz Araçları

Ahrefs, şu anda mevcut olan SEO analiz araçları arasında en iyilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Büyük web sitesi tarayıcıları söz konusu olduğunda yalnızca Google ondan daha iyi performans gösterir. SEO aracı, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için sitenizin hangi bölümlerinin iyileştirilmesi gerektiğini tanımlar. Ahrefs'i rakiplerinizin geri bağlantılarını belirlemek ve bunları kendiniz için bir referans noktası olarak kullanmak için kullanabilirsiniz.

Web sitenizdeki bozuk bağlantıları doğrulamak ve onarmak, en büyük sayfalarınızın bir değerlendirmesini almak da Ahrefs ile çok kolaydır. Ayrıca ücretli pakete geçmek zorunda da değilsiniz. Web yöneticisi araçları, geri bağlantı denetleyicileri, bozuk bağlantı denetleyicileri, YouTube anahtar kelimeleri ve diğer birçok hizmet üyelik olmadan kullanılabilir.

  • SEMRush – En İyi SEO Analiz Araçları

Araç setinin çokluğuyla SEMRush gerçekten birçok ihtiyacınıza çözüm üretir. Bir web sitesinin görünürlüğündeki ilerlemeler, anahtar kelime analizleri, anahtar kelimelerde elde ettiğiniz sıralamalar, aylık arama trafiği ve çok daha fazlasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Sitenizi rakiplerinizle anında karşılaştırmanızı sağlayan Domain Vs Domain karşılaştırması, bu SEO aracının en popüler yönlerinden biridir. Web sitenizin arama verilerini, trafiğini ve hatta rekabetini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak analiz raporları arıyorsanız, kesinlikle SEMRush’ı kullanmalısınız.

SEO Analiz Araçları ile Her Zaman Hazırlıklı Olun!

SEO projenize başlarken bir SEO analiz aracı kullanarak internet siteniz için değerlendirebileceğiniz fırsatları öngörmeye çalışmanız gerekir. Bunun için yukarıda saydığım araçların her birinin size özel kullanım alanlarını vurgulamalıyım.

Ayrıca SEO süreçleri kimi zaman çeşitli krizleri ve nedenini öngöremediğiniz sorunları beraberinde getirir. Bu noktada SEO analiz araçları; arama motorlarının sitenize erişmesini ve sitenizi taramasını engelleyen sorunları belirlemenize ve çözmenize yardımcı olabilir. Herhangi bir yetenekli SEO uzmanının deposunda her zaman güvendiği birkaç SEO analiz aracı vardır. Eğer siz de kendi SEO’nuzu yapmayı düşünüyorsanız kesinlikle favori SEO analiz araçlarınız olmalıdır.

[widget-136]

Yorum Yap