Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

En Çok Yapılan SEO Hataları Nelerdir?

Sık Yapılan SEO Hataları ve Çözümlerinin Tamamı Burada!

SEO eğitimlerinde sık sık yapılan SEO hatalarına her zaman yer veririm. Çünkü bir SEO uzmanının yalnızca SEO stratejileri geliştirme ve iyileştirme çalışmaları yapmakla kendisini sınırlandırmaması gerektiğini düşünüyorum. Bir SEO uzmanının web sitesindeki tüm sorunları giderebilecek seviyede bilgiye sahip olması çok önemlidir. 

Çünkü SEO uzmanı, web sitesinin dijital dünyadaki savunucusu konumundadır. Bu yüzden en çok yapılan SEO hatalarını çözümleyebilecek bir bilgiye sahip olması, SEO uzmanının gelişimi açısından da çok önemlidir. Sizlere bu yazımda, SEO eğitimlerinde sıklıkla karşılaştığım tehlikeli SEO hatalarından bahsedeceğim. Yazımın sizlere rehber olacağını ümit ediyorum.

Sık Sık Yapılan SEO Hataları – Siz Bu Yanlışlara Düşmeyin!

SEO, büyük bir titizlikle yürütülürse çok iyi sonuçlar veren başarılı bir çalışmadır. Ancak elbette çoğu zaman hatalar ve yanlışlar yapılması normaldir. Eğer Google’ın tüm sıralama kriterlerine uymanıza rağmen neden hala ilk sayfada yer alamadığınızı düşünüyorsanız en büyük SEO hatalarından birini yapmış olabilirsiniz. Sizlere tavsiyem, aşağıdaki listeyi dikkatlice incelemeniz ve SEO çalışmalarınızı gözden geçirmeniz. İşte, en büyük SEO hataları:

Hedef Kitleyi Tanımamak: En çok yapılan SEO hatalarından biri, hedef kitleyi yeteri kadar tanımamak ya da tanıdığını zannedip yanlış stratejiler geliştirmektir. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi başarılı bir şekilde pazarlayabilmeniz için onları, doğru kişilerle buluşturmanız gerekir. Bu yüzden SEO’nun en önemli unsuru, hedef kitleyi en ayrıntılı şekilde tanımaktır. Unutmayın, SEO aslında müşterinin dijital dünyadaki sesidir.

Sık sık yapılan SEO hatalarından birine düşmemek için Google anahtar kelime araçlarını kullanmaya özen gösterin, tüketicilerin davranışlarını analiz edin. Hem geçmiş zaman verilerini hem de gerçek zamanlı verileri kullanın.

Yol Haritası Oluşturmamak: Sık sık yapılan SEO hatalarından biri de programsız olmaktır. Hedef kitlenizi tanıyor olmanız, strateji oluşturmamanız anlamına gelmez. Bir SEO stratejisi ve yol haritası oluşturmak başarı için çok önemlidir.

Tehlikeli SEO hatalarından birini yapmamak için rakiplerinizi değerlendirin ve kendi sıralamanızı, performansınızı ve anahtar kelimelerinizi değerlendirin. SEO stratejilerinizi başarılı bir şekilde uygulamanıza yardımcı olacak SEO araçlarını kullanmaya özen gösterin.

İçerikleri Doğru Bir Şekilde Oluşturmamak: En büyük SEO hatalarından biri, içeriklere gerekli özeni göstermemektir. Gelişigüzel şekilde anahtar kelimelerin serpiştirildiği içeriklerle Google’da başarıyı yakalamanız mümkün değildir. Çünkü Google, içeriklerde yalnızca anahtar kelime görmeyi hedeflemez, aynı zamanda da bilgi verici ve nitelikli detaylar ister.

En çok yapılan SEO hatalarından birini uygulamamak adına bir makalede birden farklı konuya değinmeyin. Yalnızca tek bir konu üzerinde yoğunlaşıp olabildiğince detaylı ve açıklayıcı bir yazı yazmaya çalışın.

Kopya İçerik Kullanmak: Geldik en büyük SEO hatalarından birine. Google’ın web sitelerinde asla görmek istemediği şeylerden biri kopya içeriktir. Tekrarlanan, başka web sitelerinden alınan içerikler, arama motorları tarafından cezalandırılır, yani web sitenizin spama düşmesine neden olur.

SEO çalışmalarınızda başarıyı yakalamak için özgün ve orijinal içerikler üretmeye özen gösterin. İllaki faydalanmak istediğiniz bir yazı varsa kaynak göstererek esinlenin ancak hiçbir makaleyi birebir kullanmayın.

Mobile Uyumlu Olmayan Web Sitesi Oluşturmak: Bir SEO uzmanının asla düşmemesi gereken hatalardan biri de web sitesinin mobile uyumlu olmaması. Günümüzde bir Google araştırmasının bilgisayardan çok telefon aracılığıyla yapıldığını göz önünde bulundurursak mobil versiyonun ne kadar önemli olduğunu daha net anlayabiliriz. 

En Çok Yapılan SEO Hatalarına Dikkat Edin Başarılı Bir SEO Uzmanı Olun!

Elbette SEO uzmanları tarafından en sık yapılan SEO hataları bunlarla sınırlı değil. Daha pek çok hata ve yanlış söz konusu. Bu yüzden oluşturduğunuz SEO stratejilerini güncel tutmanız, kullanıcı deneyimini iyileştirmeniz ve rakiplerinizi gözlemlemeniz çok önemlidir. 

Yanlış oluşturulmuş, hatalı veya yavaş bir web sitesi SERP’lerde hedeflediğinizden çok daha düşük sıralamalara sahip olmanızı sağlayabilir. Bu yüzden hedef kitleniz için faydalı bilgiler sunduğunuz, kusursuz bir kullanım imkanı yarattığınız, yeterli seviyede anahtar kelime kullanımı yaptığınız web siteleri oluşturmaya özen gösterin.

[widget-136]

Yorum Yap