Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kişisel İmaj Nasıl Oluşturulur? Siyasetçiler İçin İmaj Çalışması Tavsiyeleri

Siyasette İmajınızı Güçlendirmenin Püf Noktaları!

Siyasette imajın ne kadar önemli olduğu herkesin malumu. İyi konuşan, güzel giyinen, başarılı bir eğitim geçmişi olan ve kültürlü bir siyasi figür, seçmenlerin gözüne oldukça başarılı görünebilir. Dolayısıyla siyasetçiler için imaj çalışması, olumlu bir profil çizilmesi açısından çok önemlidir. Peki, kişisel imaj nasıl oluşturulur?

Kişisel imaj yönetimi, öğrenmenin bir ürünüdür. Yani, kişisel imaj nasıl oluşturulur sorusunun yanıtı, aynı zamanda “Nasıl görünüyorum, nasıl yapıyorum ve ne kadar önemliyim?” gibi soruların da cevabıdır. Olumlu imaj yaratırken aslında potansiyelimize, yükümlülüklerimize, güçlü yönlerimize ve kusurlarımıza odaklanır; onları iyileştirmeye çalışırız. Dolayısıyla kişisel imaj yönetiminde esas olarak çevremize kendimizi en iyi şekilde göstermeyi amaçlarız. 

Siyasetçiler İçin İmaj Çalışması – Siyasette İmaj Neden Önemli?

Kişisel imaj nasıl oluşturulur, sorusuna değinmeden önce kişiselin imajın önemine değinmek gerekir. İmaj, insanların sizin hakkında sahip olduğu algıdır. Yani, kişisel imaj yönetimi, daha iyi bir profil çizmeniz, güçlü yönlerinizi öne çıkarmanız ve başarılı görünmeniz açısından önemlidir. Siyasetçiler için imaj ise bir nevi, sosyal bir kartvizittir. Çünkü seçmen, çoğu zaman sizi, yalnızca ekrandan gördüğü kadarıyla ya da davetlerde ve açılışlarda şahit olduğuyla sınırlı olarak tanır. Ve bu kısa süre içerisinde edindiği fikirleri, doğru olarak kabul eder. Dolayısıyla siyasetçiler için imaj, halkın gözünde daha güçlü bir profil çizilmesi açısından önemlidir. Şöyle düşünün, siyasi bir figür olarak katıldığınız bir açılışta, yeteri kadar özenli giyinmediğinizde, insanlar sizin neden bu şekilde geldiğinizi öğrenmek için çabalamadan direkt olarak topluma saygı göstermediğinizi ve özensiz olduğunu düşünür. Siyasette imajın ne derece önemli olduğunu, bu örnekle daha iyi anladığınızı düşünüyorum. Şimdi gelelim, siyasetçiler için kişisel imaj nasıl oluşturur konusuna…

Siyasetçiler İçin İmaj Yönetimi – Olumlu İmaj Yaratın!

Kişisel imaj nasıl oluşturulur diye merak ediyorsanız ilk olarak kişisel imajı oluşturan etmenleri sıralamamız gerekir. İnsanlar üzerinde ilk izlenim bıraktığınız konular genellikle yaş, fiziksel görünüm, giyim-kuşam, sosyal sınıf, karakteristik özellikler, rekabet gücü, eğitim seviyesi ve varlık durumudur. Siyasette ise;

1-Yaş: Türkiye siyasetinde 60 yaşın üzerinde pek çok siyasetçi bulunuyor. Ancak bu yine de siyasetçiler için imaj yönetimi yaparken yaşın önemli olmadığını göstermez. Seçmenin karşısında ne kadar genç ne kadar dinamik bir profil olursanız bu sizin için o kadar olumlu imaj yaratır.

2-Fiziksel Görünüm: Kişisel imaj nasıl oluşturulur sorusunun belki de en önemli yanıtlarından biri, dış görünüştür. Sağlıklı görünen, fit ve bakımlı bir siyasetçi, her zaman çok daha etkili bir profil çizer.

3-Giyim-Kuşam: İnsanlarla ilk kez karşılaştığımızda onların kıyafetlerine bakarız. Dolayısıyla hem erkekler hem de kadınlar için temiz, siyasi protokole uygun ve özenli bir giyim tarzının benimsenmesi, kişisel imaj yönetimi açısından önemlidir. 

4-Gelişmişlik: Gerek dünya gerekse Türkiye siyasetini ele aldığımızda, pek çok ismin sosyo-kültürel açıdan önemli bir seviyede olduğunu görüyoruz. Farklı kültürleri tanımış, kendisini yalnızca siyaset alanında değil; bilimde, kültür-sanatta, teknolojide, ekonomide ve çevre konusunda geliştirmiş bir siyasetçi, her zaman daha ilgi çekici ve tercih edilen olur. 

5-Rekabet Gücü: Siyasetçiler için imaj yönetiminin belki de en önemli kriterlerinden biri, rekabet gücüdür. Çünkü siyasetin temelinde rekabet vardır. Siz, ne kadar çok farklı alanda rekabete açık olursanız bu sizin avantajınıza olur.

Siyasi Kariyeriniz İçin Bir İmaj Danışmanı ile Çalışın!

İsterseniz belediye başkanı isterseniz milletvekili isterseniz de parti üyesi olun, her koşulda kişisel imaj yönetimi yapmanız, sizi en kısa sürede başarıya ulaştırır. Kendinize idol olarak belirlediğiniz ya da siyasette imajını beğendiğiniz isimleri göz önüne alın. Aslında her birinin kendisine yol gösteren bir imaj danışmanı var.

Unutmayın, insanların sizin hakkınızda fikir sahibi olması için ilk 7 saniye yeterlidir. Beynin, hızlı bir karar verdiği bu 7 saniyeyi, en etkili şekilde kullanabilmek ve siyasette başarıya ulaşabilmek için siyasi danışmana ihtiyacınız var. Siyasi danışmanlık; güçlü siyasi lider imajları yaratma, halkın gözünde çok daha prestijli bir konuma ulaştırma, ideal olarak yansıtılma gibi konularda size destek sağlar. Eğer aklınızda kişisel imaj nasıl oluşturulur, konusuyla ilgili soru işaretleri varsa ya da bir siyasi danışmanlık hizmeti almaya karar verdiyseniz bana ulaşabilirsiniz.

[widget-135]

Yorum Yap