Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

20’li Yaşlarda Kariyer Planlamanın 8 Yolu

20’li Yaşlarda Kariyer Yapmak İsteyenlere öneriler – Gençler İçin Kariyer Planlaması

20’li yaşlarımız en yaratıcı ve üretici olduğumuz zamanlardır. Hayatımızın dönüm noktası olan 20’li yaşlarımız kariyerimizi şekillendirmemiz açısından da önemlidir. Kariyerimizin hangi yönde ilerleyeceğini belirleyeceğimiz bu yıllarda risk almamız, hata yapmamız, başarıyı ve başarısızlığı tatmamız gerekiyor.

“Bundan 5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?” sorusuna cevap vereceğimiz, hayallerimiz için çabaladığımız, girişimcilik ruhumuzu harekete geçireceğimiz 20’li yaşlarımızı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Peki, 20’li yaşlar nasıl değerlendirilmeli? Günün birinde tanınmış bir yönetici olmamızın ilk adımlarını atacağımız bu yıllarda başarılı kariyer planlamaları yapmamız için sağlıklı adımlar atmamız gerekiyor. 20’li yaşlarda kariyer yapmak isteyenlere önerilerime göz atın, farkındalığınızı artırın!

Vizyon sahibi olun.

20’li yaşlarda kariyer planlaması yapar ve hayatımızın nereye gideceğini belirleriz. Dolayısıyla 20’li yaşlarda kariyer yapmak için ilk olarak hedeflerimizi oluşturmamız gerekiyor. Bu aşamada da istediğimiz hayatın planını çıkarmamız, girişimcilik becerilerimizi geliştirmeye başlamamız, nerede olacağımızın planını yaparak ona göre hareket etmemiz gerekiyor.

Rol modelinizi bulun.

20’li yaşlarda kariyer yapmanın yolları arasında rol model oluşturmak da var. 30 – 35 yaşlarınızda nasıl biri olmak istediğinizi idealize ederek hedeflerinizi somutlaştırabilirsiniz. Örnek aldığınız kişilerin hayatlarındaki aşamaları izleyebilir, onları kendinize örnek alabilirsiniz. Eğer kendinize bir rol biçerseniz adımlarınızı daha güvenli şekilde atarsınız.

Arkadaşlarınızı iyi seçin.

Gençler için kariyer planlaması aşamasında yanınızda ailenizin ve arkadaşlarınızın olması çok önemli. Karşılaştığımız zorluklarda destek alabileceğimiz, bizi motive edecek arkadaşlarımız kariyerimizin şekillenmesinde de etkili olacaklardır. Aynı zamanda bizimle aynı hayat görüşüne sahip olanlar, başarılı olmak için çabalayanlar ömrümüz boyunca yanımızda yer alacak kişiler olabilirler.

Kendinizi geliştirin.

20’li yaşlarda kariyer planlamanın yolları arasında en etkili olan kendinizi geliştirmek için yaptıklarınızdır. Yaşıtlarınız kişisel gelişim eğitimleri alırken sizin yerinizde saymanız kariyerinizin çok da iç açıcı yöne gitmemesine neden olabilir. Kariyer hedeflerinizde olmak istediğiniz yer için eğitimler almalı, uzmanlarla çalışmalı, sektörde deneyim kazanmalısınız. Bu noktada 20’li yaşlara kariyer tavsiyelerimin en önemlisi; kendinizi geliştirmezseniz başarılı bir girişimci olamazsınız!

Çevrenizi geniş tutun.

20’li yaşlarınızda çevrenizi geniş tutarak geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. Network edinmekle kalmayıp, tanıştığınız kişilerle de iletişiminizi koparmayın. Böylece ileride saygın bir çevre edinmiş başarılı ve kurumsal bir çalışan ya da yönetici olabilirsiniz.

Yeni yerler keşfedin.

Genç kariyer yönetimi, yaşamın en zorlu sürecidir. 20’li yaşlarda kariyer planlaması yaparken kendinizi de ihmal etmeyin. Ne kadar çok seyahat ederseniz o kadar çok insan ve kültür tanırsınız. Kendinizi geliştirir, merak duygunuzu hep canlı tutarsınız. Var olan enerjinizi, dünyayı tanımaya da ayırırsınız.

Tasarruf yapmayı öğrenin.

20 yaşındayım ne iş yapabilirim diyenler! 20’li yaşlarda kariyer planlamanın yolu deneme yanılmadan geçiyor. İlk iş deneyiminizde ya da kariyer basamaklarını çıkarken tutumlu olmayı da öğrenmeniz gerekiyor. İstediğiniz maaşı alamasanız bile tasarruf etmeyi öğrenerek geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. Eğer bu yaşta tasarruf yaparsanız eğitiminize ya da girişimlerinize bütçe ayırabilirsiniz.

En iyisi olmak için çabalamayın.

Bahsettiğim gibi 20’li yaşlar en verimli dönemlerimiz. Kariyer planlaması için iyi bir eğitim, yetenek ya da girişkenliğin yanında alanınızın en iyisi olmak için yok yere çabalamanız gerekmiyor. Rekabetçi bir ortamda ne kadar çabalarsanız o kadar baskı hissedeceksiniz. Yirmili yaşlar sizin hata yapmanızın doğal olduğu zamanlar olduğu için mükemmeliyetçi olmayın. Sadece kendinizi geliştirmeye odaklanın. İleride kendinizi görmek istediğiniz pozisyon için gerekli olan bilgi ve becerileri kazanmaya bakın.

20’li Yaşlarda Kariyer Yapma Adımlarınızı Atmaya Başlayın!

20’li yaşlarda kariyer planlaması yaparken ne istediğinize karar verin. Bunun için kendinizi iyi tanıyın ve hayattan beklentilerinizi listeleyin. 10 yıl sonra kendinizi hayal edin ve buna göre harekete geçin. 

20 yaşındayım ne iş yapabilirim demeyin, bulduğunuz her işten bir deneyim kazanmaya bakın! Eğitimler alın, girişimlerde bulunun, yeni insanlarla tanışın, denemekten korkmayın. En verimli yaşlarınızı kendinizi geliştirmeye adayın. Başarı zaten gerçekleşecektir…

[widget-131]

Yorum Yap