Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Küçük İşletmeler İçin SEO - Dev Rakiplerinizin Önüne Geçebilirsiniz!

Sektöre Yeni Atılan Firmalar İçin SEO Çalışmaları Çok Önemli!

Sektöre yeni atıldınız ve kendinize güzel bir web sitesi kurdunuz diyelim. Ziyaretçiler sitenizi takip etsin, ürünlerinizi satın alsın diye bekliyorsunuz ancak hiçbir dönüş alamıyorsunuz. Peki, bunun nedenini biliyor musunuz? İşte, bu tamamen SEO ile alakalı bir durum. Siz harika tasarımlı, kusursuz içerikli bir web sitesi de kursanız eğer yaptıklarınız SEO’ya uyumlu değilse Google’ın sıralama kriterlerine uyum sağlamadığınız için son sayfalara takılıp kalırsınız.

Ancak küçük işletmeler için SEO tüyolarını bilirseniz hem markanızı, sektörünüzdeki rekabete daha kısa sürede dahil eder hem de daha çok ziyaretçiye ulaşırsınız. Şimdi gelin, birlikte küçük işletmeler için trafik ve satış artıracak SEO çalışmalarına göz atalım.

Küçük İşletmeler İçin SEO – Neden Fark Edilmiyorsunuz?

Bugüne kadar SEO hizmeti almak üzere tarafıma ulaşan pek çok müşterimden, “Web siteme kimse girmiyor.” şikayetini duydum. Aslında hepsi, kendisine göre çok kusursuz siteler kurmuştu. İlk sayfada çıkanlar, kendi web sitesinden daha az dikkat çekici olmasına rağmen bu başarıyı nasıl sağlıyordu? Sizin de aklınızda bu tarz düşünceler olabilir. Ya da sektöre yeni atıldığınız için ilk sayfada yer almak size hayal gibi gelebilir. Küçük işletmeler için SEO çalışmaları ile web sitenizin her ihtiyacına bir çözüm var. Peki, nasıl?

Seo Çalışması Yapmak İsteyen Küçük İşletmeler İçin İpuçları

Küçük işletmeler için SEO; Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarının web sitenizi daha kolay bulmasını ve kullanıcılara sunmasını sağlıyor. Diyelim ki beyaz eşya sattığınız küçük bir firmanız var. Yıllardır bu işin içinde bulunan dev firmaların arasında kaybolup gitmek istemiyorsunuz. İşte, web sitenizi bu büyük markaların da üstüne çıkarmak için SEO hizmetinden faydalanıyorsunuz.

Doğru Anahtar Kelimeleri Bulun: Küçük işletmeler için SEO tüyolarından ilki ve en önemlisi, anahtar kelime analizi. Müşterilerinizin sizi, Google’da nasıl arayacağını düşünün. Yaptığınız araştırmalarda bulduğunuz yaklaşık 50 anahtar kelimeyi not edin. Google Trends ve Google Ads gibi SEO araçlarından bulduğunuz anahtar kelimelerin çevrim içi aramalardaki kullanım sıklığına bakın. 

Anahtar Kelime Dağılımına Dikkat Edin: Küçük işletmeler için SEO’nun faydaları sayılamayacak kadar çok, evet ama yine de SEO’yu başarılı bir şekilde yapmak da prestijinizi müşterilerinize yansıtabilmeniz açısından çok önemli. İnternette pek çok sitede anahtar kelime kullanımının şu şekilde gerçekleştiğini görebilirsiniz.

“En iyi beyaz eşya dükkanını arıyorsanız en iyi beyaz eşya dükkanı araması yapıp en iyi beyaz eşya dükkanını bulabilirsiniz.”

Bu küçük işletmeler için SEO çalışmalarına verilebilecek kötü bir örnektir. Çünkü SEO yaparken anahtar kelime kadar, anlamlı ve açıklayıcı metinler kullanmak da önemlidir. Google’da daha üst sıralarda çıkmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için oluşturduğunuz metinlerde anlamlı ve yeterli yoğunlukta olacak şekilde anahtar kelimeleri kullanmaya özen gösterin. En ilgili anahtar kelimeyi, URL’niz yapmayı da unutmayın.

Sitenize Bağlantılar Oluşturun: Küçük işletmeler için SEO’nun öneminden bir diğeri de bağlantılar. Ne kadar çok site bağlantınız olursa o kadar üst sırada yer alırsınız. Resmi kurumlardan ya da önemli isimlerden bağlantı oluşturduğunuzda bu sizin Google’da daha iyi görünmenizi sağlar.

Yüksek Kaliteli İçeriği İhmal Etmeyin: Küçük işletmeler için trafik ve satış artıracak seo çalışmaları yaparken nitelikli içerik oluşturmak çok önemlidir. Çünkü arama motorlarının temel çalışma prensibi, insanların aramalarına ve sorgularına en iyi yanıt verecek siteyi sunmaktır. Bu yüzden küçük işletmeler için SEO çalışmaları yapılırken mutlaka dikkat çekici ve kaliteli içerikler oluşturulmalıdır. Eğer iyi bir içerik stratejisi geliştirirseniz Google’da liderliği elinize alırsınız. Küçük işletmeler için SEO tüyolarımdan bir diğeri de unutulan görseller. SEO yapılırken genellikle blog yazılarına ve makalelere ağırlık verilir. Ancak alanınızla ilgili video ve görsel gönderiler de ziyaretçilerin ilgisini çekmenizi etkiler.

Sosyal Medyadan Geri Kalmayın: Küçük işletmeler için SEO’nun faydalarından en önemlisinin tanınırlığı artırmak olduğuna değinmiştik. Marka imajınızı etkileyen bir diğer bileşenin sosyal medya olduğunu düşünürsek SEO çalışmaları yaptığınız web sitenizle sosyal medyanızı aynı anda yürütmediğiniz durumlarda, başarısız olacağınızı daha iyi anlayabilirsiniz. İnsanların büyük bir çoğunluğunun sosyal medya platformlarını arama motoru gibi kullandığını aklınızdan çıkarmayın. Çoğu kullanıcı bir ürün almadan, bir şirketle ilgili araştırma yapmadan önce Facebook ve Instagram gibi sosyal medya kanallarına girerek arama yapar. Dolayısıyla küçük işletmeler için SEO çalışmaları yapılırken sosyal medya kanalları da göz ardı edilmemelidir.

Kullanıcı Dostu Bir Web Siteniz Olsun: SEO çalışması yapmak isteyen küçük işletmeler için SEO ipuçlarından bahsederken bu maddeye kadar anahtar kelimelerden, SEO uyumlu makalelerden ve sosyal medyadan bahsettik. Peki, sizce küçük işletmeler için SEO bunlarla mı sınırlı? Elbette hayır. Bir ziyaretçinin sizi Google’da üst sırada görmesi kadar web sitenizdeki bilgilerin kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılaması da önemli. Yani eğer ziyaretçiler, sizin sitenizde aradıkları bilgiyi bulamıyorsa, web siteniz kolay kullanılamıyorsa, karmaşık bir menü düzeni varsa ya da tasarımı kötüyse sizin web sitenizde yalnızca birkaç saniye durup ayrılırlar. Bu da küçük işletmeler için SEO’da başarısızlık anlamına gelir. 

Dolayısıyla küçük işletmeler için SEO tüyolarının bir diğer adımı olarak web sitenizin hızını iyileştirmeli, daha kolay bir kullanımlı bir arayüze ve tasarıma sahip olmalısınız. Web sitenizi mobil versiyona uyumlu hale getirmeli, mobil kullanıcılar için kolay görüntülenebilen bir sayfa oluşturmalısınız.

Ne Kadar Başarılı Olduğunuzu Ölçün: Küçük işletmeler için SEO’nun faydalarından bir diğeri de ölçülebilirlik. Yaptığınız SEO çalışmalarının ne kadar başarılı olduğunu, insanların web sayfanızda ne kadar süre vakit geçirdiğini, ne kadar tıklama aldığınızı ve kaçıncı sıraya yerleştiğinizi görebileceğiniz SEO araçlarını mutlaka kullanmalısınız. Küçük işletmeler için trafik ve satış artıracak seo çalışmalarını SEMRush ve Google Analytivs gibi ücretsiz veya düşük maliyetli araçlardan kontrol edebilirsiniz. 

Sonuç Almakta Aceleci Davranmayın: Küçük işletmeler için SEO tüyoları olarak sunabileceğim son kriter ise sabırlı olmanız. Çünkü SEO hızlı sonuçlar veren bir işlem değil. Arama motoru sıralamalarında önemli ölçüde yükselebilmeniz için SEO çalışmalarını aralıksız bir şekilde birkaç ay yapmanız gerekebilir.

SEO Yapmaya Başlamak İçin Geç Kalmayın!

Küçük işletmeler için SEO, büyük firmalarla daha kolay rekabet edebilmeleri ve müşterilerine kendilerini tanıtabilmeleri açısından çok önemli. Dolayısıyla SEO çalışmalarına başlamadığınız her an, önünüze yeni bir firma daha geçiyor olabilir. Bu da sizin sektörünüzde ve Google’da daha alt sıralara atabilir. 

Unutmayın, kullanıcılar Google’da bir arama yaparken asla ikinci sayfaya geçmiyor. Hatta çoğu kullanıcı, ilk üç sayfadan sonrasını güvenilir olarak kabul etmiyor. Bu yüzden çok geçmeden ilk sayfadaki yerinizi almak için en iyi SEO danışmanlarından SEO hizmeti almaya başlayın!

[widget-136]

Yorum Yap