Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dijital Pazarlamanın Belkemiği: Google Harita SEO

Google Haritalar İçin SEO Nasıl Yapılır?

İşletmeler için en önemli pazarlama araçlarından biri olan Google Maps, aynı zamanda da yeni müşteriler tarafından fark edilmeniz ve rakiplerinizin arasından sıyrılabilmeniz için önemli imkanlar sunuyor. Son dönemde kullanımı artan ve her geçen gün biraz daha önem kazanan Google haritalar için SEO çalışmaları, işletmenizin Google’da daha iyi bir listelemeye sahip olmasını sağlıyor.

Google haritalarda görünmek için ihtiyacınız olan tek şey yakınlık değil. Aslında Google harita, sıralamada pek çok faktörü birlikte değerlendiriyor. Peki, Google haritalar için SEO çalışmalarında nasıl bir yol izlenmelidir ve Google haritalarda üst sırada çıkmak sizlere neler kazandıracaktır? 

Google Haritalar İçin SEO Çalışmaları – Siz de İlk Sırada Çıkabilirsiniz!

Google harita SEO, yani diğer bir ifadeyle Google Maps SEO, çevrim içi ortamlardaki görünürlüğünüzü artırmak amacıyla markanızın Google’daki varlığı optimize etme çalışmalarıdır. Özellikle Google’daki yerel sıralamanızı yükseltmek istediğiniz mutlaka Google Maps SEO çalışmaları yürütmeniz gerekmektedir. Google haritalar için SEO çalışmalarının neden bu kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabilmeniz açısından şimdi bazı istatistikler paylaşacağım.

 • Son dönemlerde Google’da yapılan aramaların yaklaşık %45’i konum odaklı aramadır.

 • Google kullanıcılarının ortalama %85’i alışveriş ve ziyaret gibi amaçlarla gidecekleri işletmeleri bulmak için Google yerel aramaları kullanmaktadır.

 • Mobil cihazlardan yapılan yerel aramaların %80’inden dönüşüm sağlanmaktadır. 

Google Haritalarda Üst Sıralarda Görünmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Google haritalarda üste çıkmak için ilk olarak Google My Business profili oluşturmalısınız. Kayıt olduktan sonra ise sırasıyla aşağıda listeleyeceğim adımları uygulamaya geçebilirsiniz:

 • İşletmenize dair tüm bilgileri eksiksiz ve güncel şekilde doldurun. Google My Business profilinizdeki telefon, adres ve e-posta gibi bilgilerle web sitenizdeki bilgilerin eşleşip eşleşmediğine dikkat edin.

 • Google haritalar için SEO çalışmaları yapmak istiyorsanız ikinci adım olarak işletmenizin konumunu doğrulayın.

 • Google haritalarda görünmek için kullanıcıların sizi hangi anahtar kelimelerle bulacağını belirleyin. Yani odak anahtar kelimenizi içeren detaylı bir iş tanımı oluşturun. 

 • Açılış ve kapanış saatlerinizi ekleyin. Bu bilgi müşterilerinizle etkileşiminizi artıracak ve Google haritalarda üste çıkma şansınızı artıracak.

 • Google haritalar için SEO yapmanın tek yolu yazı değil. Kullanıcıların işletmenizi bulmak için başvurduğu en önemli yöntemlerden biri aslında görseller. Bu yüzden Google haritalarda üste çıkmak için profilinize görsel ve video yükleyin.

 • Google’daki yerel sıralamanızı yükseltmek için düzenli olarak paylaşım yapın. İşletme profilinizde gönderi paylaşmak, marka bilinirliğinizi ve müşteri etkileşiminizi artırır, bunu asla unutmayın.

 • Google haritalarda görünmek için reklam yayınlayın. Google haritalarda ücretli reklamlar vermek, işletmenizin görünürlüğünü artırmanıza destek olacaktır.

 • Google haritalar için SEO çalışması yaparken yerel geri bağlantı oluşturun. Güvenilir bir web sitesinden geri bağlantı aldığınızda üst sıralara yerleşmek sizin için çok daha kolay olacaktır.

Google Harita SEO Çalışmaları İçin Etkili Bir Bileşen!

Çevrim içi aramalar üzerine yapılan bir ankette Google kullanıcılarının %87’lik kısmının herhangi bir satın alma kararı vermeden önce yerel işletme incelemelerini okuduğunu biliyor muydunuz? Yani Google’daki yorumlarınız, markanızın gücünü ve hizmetinizin kalitesini yansıtıyor. Dolayısıyla incelemeler, iyileştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sunuyor. 

Google haritalar için SEO çalışmaları yaparken işletmenizi tamamlayan web sitelerinin isimlerini not edip bu firmaları içerik erişiminize nasıl dahil edebileceğinizi düşünün. Bu bir çeşit içerik iş birliğidir ve Google haritalarda üste çıkmanızı sağlar. 

[widget-136]

Yorum Yap