Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Podcast İçin Ekipman Seçiminizi Nasıl Yapmalısınız?

Başarılı Bir Podcast İçin Gerekenler Neler?

Podcast için ekipman seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Yeni bir podcast yayıncısıysanız ya da stüdyonuzu geliştirmek istiyorsanız podcast için gerekli ekipmanları en doğru ve kaliteli şekilde tedarik etmeniz şart. Elbette podcast ekipmanları için bir bütçe belirlemiş olabilirsiniz.

Aşağıda sizler için sunacağım önerilerde bütçenize uygun podcast yayın ekipmanları bulmanın püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Böylece küçük bir stüdyo kurmak için ilk adımı atmış olursunuz. Dilerseniz hemen başlayalım…

Podcast Ekipmanları Kaliteli Olmalı!

Muhtemelen podcastlerinizi cep telefonunuzla oluşturuyor ve bu şekilde yayınlıyorsunuz. Evet başlangıç için bu yeterli bir ekipman. Ama neden podcast yayıncılığı konusunda kendinizi biraz daha geliştirmeyi düşünmüyorsunuz? Eğitici, hikaye ya da ayrıntılı bir röportaj… Podcastlerinizin konusunun ne olduğunun aslında pek de bir önemi yok. Önemli olan podcast yayın ekipmanlarınızın kaliteli ve son teknoloji olması. Bu yüzden podcast için ekipman seçimi yapmadan önce ihtiyaçlarınızı listelemeniz ve bütçenizi belirlemeniz gerekiyor.

Podcast İçin Gerekli Ekipmanlar Neler?

Podcast için gerekenler tahmin ettiğiniz gibi mikrofon, bilgisayar ve kulaklıkla sınırlı değil. Aslında ses yalıtım malzemeleri, dijital ses kaydedici, mikser, mikrofon standı, pop filtre, ses kartı, akustik sünger ve podcast kayıt seti gibi pek çok ekipmana ihtiyacınız var. Başlangıç için bu kadar ekipmana gerek yok, profesyonel olarak yayın açtığımda bu ekipmanları tedarik ederim, diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında tam olarak bu podcast ekipmanlarını tedarik ederseniz profesyonel olarak yayın açarsınız. 

Podcast İçin Ekipman Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Podcast için gerekenlerden ilki, sizin de bildiğiniz gibi kaliteli bir bilgisayar. Çünkü ses yakalama, düzenleme ve dışa aktarma gibi pek çok konuda profesyonel bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Peki, podcast için mikrofon seçerken hangi kriterleri göz önünde bulunduracaksınız? Aslında bu konuyla ilgili sizlere tek önerim, şu anda bilgisayarınızda kullandığınız bir mikrofonun ya da cep telefonunuzun mikrofonunun podcast için gerekenleri karşılamayacağını unutmamanız. Bu yüzden podcast için mikrofon almak, listenizin önceliği olsun.

Podcast yayıncılığı için gerekli ekipmanlardan biri de mikrofonunuzu ve pop filtrenizi kurmak için kullanacağınız mikrofon standı. Mikrofon standınız ne kadar kaliteli olursa mikrofonunuzu da rahat bir şekilde konumlandırır, yayınlarınızı daha rahat yaparsınız. 

Podcast için mikrofon kadar önemli olan diğer ekipman ise kulaklıklardır. Kulak içi ya da kulak üstü modellerden hangi size daha kullanışlı geliyorsa onu kullanabilirsiniz. Önemli olan sesin dışarı taşmasına ve mikrofonunuza ulaşmasına engel olacak bir kulaklık bulmanız.

En önemli podcast yayın ekipmanlarından biri de her kayıt stüdyosunda mutlaka olan ses yalıtım malzemeleridir. Odanın dışından gelen harici bir gürültüyü kaydınıza yansıtmayacak akustik paneller kullanmanız podcast yayıncılığında başarılı olmanız açısından çok önemlidir.

Podcast İçin Ekipman Seçimi Yaparken Bu Önerilere Mutlaka Kulak Verin!

Podcast için ekipman seçimi yaparken iyi araştırmak ve bütçe dahilinde en iyi ürünleri almak gerekir. Podcast kayıt seti ilk planda bütçeniz için biraz zorlayıcı olsa da dinleyicilerinizin ilgisini çekebilmek ve başarılı bir yayın yapmak için bu harcamanın çok da önemli olmadığından emin olabilirsiniz. 

Arkanızdan ne kadar güçlü bir kitle götürürseniz sponsorların sizi bulması da o kadar hızlı olur. Sponsor desteği demek de podcast için gerekenleri en iyi şekilde tedarik etmeniz anlamına gelir. Elbette minimum bütçeyle podcast yayınlayabilirsiniz ama kaliteli ve profesyonel görünmek için biraz yatırım yapmak daha iyi olabilir.

[widget-129]

Yorum Yap