Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Girişimcilerin İzlemesi Gereken Belgeseller

İş Kurmak İsteyenlere İlham Olacak 10 Belgesel 

Girişimcilik bir hayal işidir. Hayal kurabilen ve hayalini gerçeğe taşıyabilenler başarılı bir girişimcidir aslında. Şu an dünyanın en büyük markalarına sahip olanlar da hayallerindeki fikirleri gerçekleştirme cesareti bulanlardır.

Peki, sizin böyle bir fikriniz var mı? Girişiminizi nasıl kuracaksınız? Hangi adımları atmalısınız? Sizlere ilham verecek başarı hikayelerine dayanan, yolunuzu aydınlatacak ve şevkinizi artıracak bazı belgeselleri derledim. İş kurma sürecinizde girişimcilerin izlemesi gereken belgeselleri izleyerek nereye kadar risk almanız gerektiğini, birikimlerinizi nasıl değerlendireceğinizi öğrenebilirsiniz.

1. Startup.com (2001)

İş kurmak isteyenlere ilham olacak belgesellerden ilki, girişimcilerin hatalarından ders çıkarmanızı sağlayacak belgesel olan Startup.com 2 Harvard öğrencisinin milyonlarca dolarını bir senede nasıl kaybettiklerini anlatıyor.

2. The Start-up Kids (2013)

İş kurmak isteyenlere ilham olacak belgeseller arasında yer alan The Start-up Kids, Vimeo, Dropbox, Foodspotting, Soundcloud gibi girişimlerin kuruluş süreçlerini ele alıyor. Özellikle girişimleri çevresi tarafından küçük görülenler bu belgeseli izlemeli.

3. Steve Jobs – One Last Thing (2011)

İş kurmak isteyenlere özel belgesellerden bir diğeri, dünyanın en önemli insanlarından olan Steve Jobs’un kariyerine odaklanan bu eserdir. Çok çalışmanın sonucunun nasıl mükafatlandırılacağını anlatması açısından önemli bir belgeseldir. Hayal gücünün sınırının olmadığını görmek isteyenler bu belgeseli mutlaka izlemeli.

4. WePopUp (2014)

İş kurmak isteyenlerin izlemesi gereken belgeseller arasında yer alan WePopUp, dünyayı gezmek için yollara düşen 6 İsveçli gencin kurduğu The Pop Up Reklam Ajansı’nın hikayesini ele alıyor.

5. Indie Game (2012)

Girişimcilerin izlemesi gereken belgeseller arasında yer alan Indie Game, teknoloji dünyasının son gözdesi olan oyun tasarımcılığının zorlu yolculuğunu bizlere yansıtıyor. Meraklısı olanlar mutlaka izlemeli.

6. Nothing to Lose: The Documentary (2014)

İş kurmak isteyenlere ilham olacak belgesellerden biri de oğlunu yalnız büyütmek zorunda kalan Ryan Blair’in milyon dolarlar kazanan bir girişimi hayata geçirmesinin hikayesinin anlatıldığı Nothing to Lose’dur. Asla pes etmemek gerektiğini anlatan ilgi çekici bir film, mutlaka izleyin.

7. Something Ventured (2013)

Bir diğer girişimcilik belgeseli de Something Ventured. Girişim fikirlerinin yatırımcılar tarafından desteklenmediğinde neler olacağına değiniyor. Ayrıca yatırımcıların hangi iş fikirlerine daha çok değer verdiklerini anlatan belgeselden kendinize girişim fikirleri çıkarabiliyorsunuz.

8. Jiro Dreams of Sushi (2011)

İş kurmak isteyenlere özel belgesellerden bir diğerinde 85 yaşındaki suşi ustası Jiro Ono’nun 10 koltuklu restoranının neden dünyanın en çok talep gören suşi restoranı olduğu anlatılıyor. Girişimcilerin kendine ders çıkaracağı bu belgeselde azmin ve çalışkanlığın geri dönüşünün nasıl olacağı gözler önüne seriliyor.

9. Beer Wars (2009)

İş kurmak isteyenlerin izlemesi gereken belgeseller arasında yer alan Beer Wars, bir grup küçük bira üreticisinin dünyanın en büyük bira şirketlerinden Becks, Budweiser gibi şirketlere nasıl kafa tuttuğunu anlatıyor. İyi bir ürün sunduğunuzda karşılığını mutlaka alacağınızı gösteren bu belgeseli de izlemeyi unutmayın…

10. Once in a Lifetime (2006)

Girişimcilik belgeseli olarak mutlaka izlenmesi gereken Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün’ün sahibi olduğu Amerikan futbolu takımı The New York Cosmos’un başarı hikayesini anlatan belgesel, iş hayatında profesyonellerle tanışmanın önemini de aktarıyor. Adımlarınızı atarken nelere dikkat etmeniz gerektiğinizi gösteriyor.

Girişimcilerin İzlemesi Gereken Belgeseller İlham Kaynağınız Olabilir!

Yaratıcı fikirleriniz varsa her zaman onları hayata geçirmenin bir yolunu bulabilirsiniz. Denemekten asla korkmayın. Her girişim için illaki profesyonel ekipmanlar ya da çok sermaye lazım değil. Bazen küçük bir girişimle bile çok kazanç sağlayabilirsiniz.

Eğer inandığınız girişimcilik fikirleriniz varsa hayata geçirmeden önce ilham verici diğer girişimcilik hikayelerine odaklanabilirsiniz. Ünlü markaların nasıl hayata geçtiklerine, hangi adımları attıklarına odaklanarak kendinize ders çıkarabilirsiniz. Her girişimciliğin aslında muhteşem bir hikayesi var…

[widget-133]

Yorum Yap