Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Youtube Marketing Nasıl Yapılır?

Youtube Reklamcılığıyla İlgili Merak Ettiğiniz Tüm Detaylar!

Youtube’un ne kadar popüler olduğunu biliyorsunuzdur. Artık 4-5 yaşındaki küçük çocuklardan 75-80 yaşındaki erişkinlere kadar oldukça geniş bir kitle Youtube’da vakit geçiriyor. Özellikle genç nesil olarak adlandırdığımız 17-35 yaş aralığı, Youtube’da oldukça aktif. Dolayısıyla markalar için Youtube marketing oldukça iyi bir seçenek.

Çünkü herhangi bir geleneksel pazarlama yönteminde bu kadar geniş bir kitleye tek bir kanal üzerinden hitap edebilmek pek de mümkün değil. Peki, Youtube’un sahip olduğu kitlesi, işletmeler için ne gibi avantajlar sağlıyor, merak ediyor musunuz? O halde gelin, Youtube marketing nasıl yapılır ve sunduğu avantajlar nelerdir, birlikte bakalım.

Youtube Marketing Neden Önemli?

Youtube’un aylık 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı var. Bu da markalar için potansiyel 2 milyar müşteri demektir. Çünkü Youtube reklamcılığında doğru adımlarIa atarsanız markanızı yalnızca ülkeniz sınırlarında değil, uluslararası çapta da duyurabilme imkanınız bulunmaktadır. Ancak doğru adımlar atarsanız söylemimin altını çizmek istiyorum. Çünkü başarılı olmak için Youtube marketing stratejilerine ihtiyacınız var. 

Biliyorsunuz artık çevrim içi platformlardaki reklamlar bile televizyon reklamlarından daha çok izleniyor. Dolayısıyla en büyük video platformu olan Youtube, dijital pazarlama için çok önemli bir konuma geliyor. Eğer müşterilerinizle çevrim içi ortamlarda etkileşim yaratmak ve işletmenizin tanıtımını yapmak istiyorsanız Youtube marketinge ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirim. 

Youtube Marketing Nasıl Yapılır?

Youtube marketing nasıl yapılır diye merak ediyorsanız ilk olarak bir Youtube kanalı oluşturmanız gerekir. Elbette bu standart bir hesap oluşturma değil. Bir girişimci veya işletme sahibi olarak markanızı YouTube üzerinden duyurmak için müşterilerinizin isteklerini üretmeniz gerekiyor. Öncelikle;

 • İşletmeniz için Youtube kanalı oluşturmak üzere Google hesabı açın.

 • Youtube’da oturum açtıktan sonra markanız için bir işletme profili oluşturun. (Kişisel profilinizle Youtube marketing çalışmaları yürütmek, yanlış bir stratejidir ve sizi amatör gösterir. Kurumsal bir etki bırakmak için mutlaka işletme hesabı oluşturmak gerekir.)

 • Youtube reklamcılığında bir diğer adım olarak profilinizdeki “Hakkında” kısmını doldurun, ardından da kurumunuzu tanıtan kurumsal bir profil fotoğrafı yükleyin.

 • Youtube reklam verme sürecini profesyonel bir şekilde yürütebilmek için sosyal medya sitelerinizin ve web sitenizin bağlantılarını, Youtube kanalınıza ekleyin.

Youtube marketing nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan ilk aşamayı başarıyla tamamladınız. Şimdi sırada, Youtube reklamcılığı için kitleniz hakkında bilgi edinmeniz var. İlk olarak;

 • Ürünlerinizin/hizmetlerinizin hangi kitleye hitap ettiğini düşünün.

 • Ne için/kimin için video çekiyor, sonucunda ne olmasını istiyorsunuz, bu soruları değerlendirin. 

 • Yani amacınız satış yapmak mı yoksa daha çok izlenme sayısı oluşturmak mı? Youtube marketing’de hedef her zaman çok önemlidir.

Eğer Youtube reklamlarınızı hangi kitleye yönelik olarak oluşturacağınızı bilemiyorsanız bu noktada rakiplerinizin kanallarını inceleyebilirsiniz, isterseniz de başlangıç olarak aşağıdaki istatistiklerden faydalanabilirsiniz:

 • 26-35 yaş aralığındaki kullanıcıların %75’i,

 • 36-45 yaş aralığındaki kullanıcıların %73’ü,

 • 45-55 yaş aralığındaki kullanıcıların %70’i ve

 • 55 yaş üzerindeki kullanıcıların %65’i platformu aktif olarak kullanıyor.

Hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirledikten sonra Youtube marketing nasıl yapılır konusuna kaldığımız yerden devam edebiliriz. Artık Youtube reklam vermeden önceki pek çok aşamayı tamamladınız. Şimdi ise rakiplerinizin kanallarının analizini yapıp insanların ne gibi değerlendirmeler yaptığını, video gönderim sıklıklarını ve ortalama görüntülenme/abone sayısını kontrol edin. Bu size, Youtube reklamları için bir yol haritası çıkarma noktasında yardımcı olacaktır. Ardından Youtube marketing’de başarılı olmak için;

 • Başarılı olmuş Youtube kanallarını yakın markajınıza alın. Bu illaki sizin sektörünüzle ilgili bir kanal olmak zorunda değil. 

 • Yüksek görüntülenme alan kanalları gözlemleyip nasıl videolar oluşturduklarını, hangi stratejiler yürüttüklerini ve sundukları artıları (ses kalitesi, ekipman kullanımı vs.) not edin. 

 • Youtube marketing’in en önemli aşaması olarak içeriklerinizi optimize edin. Optimizasyon işlemi için düzenli olarak anahtar kelime araştırması yapın.

 • Bulduğunuz anahtar kelimeleri video açıklamalarında ve başlıklarında kullanın.

Youtube Reklam Verme Sürecinde Planlı Olmak Çok Önemli!

Youtube marketing’de başarılı olan kanalları incelerseniz hiçbirinde doğaçlama ya da rastgele videolar olmadığını görürsünüz. Youtube reklamcılığında başarılı olmak istiyorsanız günlük, haftalık veya aylık olarak ne kadar video yükleyeceğinizi, hangi günlerde yayın yapacağınızı planlamanız gerekir. Çünkü doğru zamanda paylaşılan Youtube reklamları, eşittir müşteri potansiyeli demektir.

Artık Youtube marketing yapabilmek için her aşamaya hakimsiniz. Şu andan itibaren insanların beğenebileceği video içerikler oluşturmamak için hiçbir engeliniz kalmadı. Artık banner reklamlar ve video reklamlar için fazlasıyla hazırsınız…

[widget-129]

Yorum Yap