Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Viral Pazarlama Nasıl Yapılır? - Viral Pazarlamanın İlkeleri

Başarılı Viral Pazarlama Örneklerinden Biri de Sizin Kampanyanız Olsun!

Viral pazarlama nasıl yapılır ve viral pazarlama ilkeleri nelerdir gibi konuların üzerinde durmadan önce viral pazarlamanın ne olduğuna değinmenin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Viral pazarlama, yani ağızdan ağıza pazarlama, aslında her birimizin günlük yaşamda farkında olmadan yaptığı bir pazarlama yöntemi.

Üstelik bu kez etkilenen biz değiliz. Pazarlamacı olan biziz… Bu nasıl oluyor, dediğinizi duyar gibiyim. Aslında beğendiğimiz bir kıyafeti, arkadaşlarımıza önerdiğimizde ya da memnun kaldığımız bir hizmeti yakınlarımıza tavsiye ettiğimizde net bir şekilde viral pazarlama yapıyoruz. Merak ettiniz, öyle değil mi?

Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?

Diyelim bir mekanda mükemmel bir yemek yediniz. Garsonların ilgisinden mekanın temizliğine kadar her konuda kusursuz bir hizmet aldınız. Daha sonra da o yemekte çektiğiniz bir fotoğrafı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşıp arkadaşlarınıza öneri yaptınız. İşte, bu tam olarak bir viral pazarlama oluyor. Şimdi bir örnekten daha gidelim. 

Varsayalım indirimde bir ürün yakaladınız; kalitesinden, dokusundan veya özelliklerinden çok memnun kaldınız. Aynı ürünü almak için araştırma yapan arkadaşınıza o markayı önerdiniz ve sizin sayenizde bir alışveriş gerçekleşti. İşte, bir kez daha viral pazarlama yaptınız. Bu noktada viral pazarlamanın yalnızca olumlu olduğuna ilişkin bir kanı geliştirmiş olabilirsiniz. Ancak ağızdan ağıza pazarlamada kötü paylaşımlar da var. Yani nasıl beğendiğiniz bir ürünü başkalarına öneriyorsanız aynı şekilde memnun kalmadığınız bir hizmetle ilgili de görüşlerinizi diğer kişilere bildirebiliyorsunuz. Viral pazarlama nasıl yapılır konusu ile ilgili aklınızda hiçbir soru işareti kalmadıysa şimdi viral pazarlamanın ilkelerine geçelim.

Viral Pazarlama İlkeleri Nelerdir?

Her ne kadar eski usul bir yöntem gibi dursa da aslında pazarlamacılığın en etkili kozlarından birinin ağızdan ağıza pazarlama olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir ürünü kullanıp memnun kalan kişilerin tavsiyesinin, satın alma sürecinde ne kadar etkili olduğunu çok net biliyorum. Muhtemelen siz de e-ticaret siteleri üzerinden bir ürün satın almadan önce yorumları okuyor hatta yeni bir mekanı ziyaret etmeden önce gitmiş kişilerden ilham alıyorsunuzdur. İşte bunların her birinin başarılı viral pazarlama örnekleri olduğunu düşünebilirsiniz. Şimdi gelelim viral pazarlama ilkelerine;

  • Kusursuz Bir İlk İzlenim Oluşturun: En önemli viral pazarlama ilkesi olarak sıralayabileceğim ilk kriter, müşterilerde profesyonel bir izlenim oluşturmaktır. İnsanların beklentilerini ne kadar iyi karşılar, onları ne kadar memnun ederseniz o kadar çok olumlu intiba bırakırsınız. İşte bu yüzden satmış olduğunuz ürünlerin içine ekleyebileceğiniz bir küçük hediye veya notla viral pazarlama için elverişli bir ortam yaratabilirsiniz.

  • Kaliteli Ürünler Satın: Viral pazarlama ilkelerinden bir diğeri de insanların sizi önermesi için kaliteli ve faydalı ürünler satmanız. Eğer olumsuz kullanıcı deneyimini önemsemez ve müşterilerinizi yalnızca satın alma süreci sonuçlanana kadar memnun ederseniz muhtemelen olumsuz sonuçlar alırsınız.

  • Sorunsuz Bir Sipariş Süreciniz Olsun: Viral pazarlama ilkelerinden en önemlisi de elbette teslimat süreci. Mutlaka hepimiz internetten alışveriş yapıyoruz. Kargonun hızlıca teslim edilmesi, paketlemenin güzel yapılması ve müşteri hizmetlerine hızlıca ulaşılması, hepimizin markalardan ortak beklentisi. 

Viral Pazarlama İlkelerini Benimserseniz Arkanızda Mutlu Müşteriler Bırakırsınız

Viral pazarlama ilkelerini uygulamak size nasıl bir fayda sağlar, biliyor musunuz? Şunu unutmayın, insanların çoğu ihtiyacı olsa da olmasa da alışveriş yapar. Dolayısıyla sizin öncelikli amacınız, yalnızca ihtiyacı olana yönelmek değil, insanlar için kusursuz bir marka imajı yaratmanız. 

İnsanlar markanızdan ne kadar memnun olursa viral pazarlama yoluyla sizi diğerlerine tavsiye eder ve farkında olmadan pek çok kişinin beğendiği ve takip ettiği bir marka olursunuz. Bu yüzden ağızdan ağıza pazarlamanın etkisini asla yadırgamamanızı öneriyorum. Viral pazarlama, daha çok satış yapabilmeniz ve kazanabilmeniz için mükemmel bir fırsat.

[widget-129]

Yorum Yap