Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SEO Mu Sosyal Medya Mı? Görünür Olmak İçin Hangisine Odaklanmalısınız?

Markanız İçin En Doğru Dijital Kanalı Kullanmalısınız! – SEO Mu Sosyal Medya Mı?

Markasını dijital medyaya taşımayı planlayan herkesin aklına ilk gelen sorulardan biri SEO mu sosyal medya mı sorusudur. Bir web sitesi kurup Google aramalarında ilk sayfada yer alarak potansiyel müşterilerinize ulaşmaya mı çalışmalısınız yoksa ilk bakışta çok daha pratik gözüken sosyal medya pazarlamacılığı ile mi dijital pazarda yerinizi almalısınız?

Açık söylemek gerekirse bana göre bu soruya verecek kesin bir cevap pek de yoktur. SEO mu sosyal medya mı sorusuna verilecek yanıt; işletmenizin türüne, bulunduğu sektöre, hedef kitlenizin internet alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterebilir. Yine de konuya farklı yönlerden eğilmenin zararı olmayacağına inanıyorum.

Çaba ve Sonuç Denklemi Kurun! – SEO Mu Sosyal Medya Mı?

Başlangıç olarak hangi dijital pazarlama kampanyasının sizin için daha az çabayla daha faydalı sonuç yaratacağını analiz etmeye çalışmak gayet akıllıca bir fikirdir. İtiraf etmek gerekirse her iki alanın da çetrefilli olduğu bazı durumlar söz konusudur. Örneğin sosyal medya pazarlamacılığı; potansiyel müşterilerinizle doğrudan etkileşime geçmeyi de içerdiği için kısa vadeli çok sayıda planlama ve stratejiye ihtiyaç duyar, ayrıca bu stratejiler çok kısa sürelerde revize edilebilecek esneklikte olmalıdır.

Ancak öte yandan SEO kampanyaları için de sağlam ve güvenilir bir altyapıya sahip bir web sitesi oluşturmalı, SEO ve kullanıcı odaklı içerikler kaleme almalı, uzun vadeli bir stratejiyle Google ve diğer arama motorlarında ilk sayfada yer almak için veri analizleri yaparak çaba göstermelisiniz.

Yine de SEO ve sosyal medya avantajları açısından tüm bu söylenenlerin bizi bir noktaya götürdüğünü hemen fark edebilirsiniz. Her zaman geçerli olmasa da eğer uzun vadeli ve daha kalıcı bir çözüm istiyorsanız SEO kampanyaları ile Google’da görünür olmaya odaklanmak aksine kısa vadeli ve hızlı bir çözüm arıyorsanız da sosyal medya kampanyaları ile doğrudan müşterilerinizle etkileşime geçmeye çalışmak daha iyi bir tercihtir.

Hedefleme İçin Sosyal Medyada Daha Çok Araç Var! – SEO Mu Sosyal Medya Mı?

Dijital pazarlamanın olmazsa olmazı başarılı bir hedefleme sürecidir. Potansiyel müşterilerinizi doğru analiz ederek buna uygun SEO ya da sosyal medya kampanyaları belirlemelisiniz. Açıkçası kendi deneyimlerimden yola çıkarak sosyal medya kampanyaları için hedeflemenin daha kolay olduğunu düşündüğümü söyleyebilirim. Çünkü örneğin Facebook’ta dinledikleri müzikler üzerinden bile hedef kitle seçimi yapabileceğiniz araçlar yer alır.

Buna karşılık SEO kampanyaları söz konusu olduğunda odaklanmanız gereken nokta ise kullanıcıların arama niyetidir. Öngörülü bir şekilde hareket ederek kullanıcıların hangi hizmet, ürün ya da markayı Google’da nasıl aradıklarını tahmin edebilmeli, öngörülerinizi Google ve SEO analiz araçları ile destekleyebilmelisiniz.

Ulaşmak Mı Ulaşılmak Mı İstiyorsunuz? – SEO Mu Sosyal Medya Mı?

Bu başlıkta kullandığım soru biraz tuhaf gözükse de aslında SEO mu sosyal medya mı sorusunun belirleyicilerinden biridir. Sosyal medya kampanyaları için genellikle temel hedef ulaşmaktır! Potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecek ve farkındalığını arttıracak paylaşımlarla dijital pazarda yerinizi alırsınız.

Ancak SEO dijital pazarlama süreçlerinde ulaşmak değil ulaşılmak amaçlanır. Kullanıcıların Google’da sizin sunduğunuz bir hizmet hakkında arama yapması halinde orada olmak istiyor, sizi bulmasını istiyorsunuz. Bu noktada elbette birinden birini seçmek zorunda değilsiniz, her iki dijital kanalı bir arada kullanarak da beklediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Duygular, Google’da ise Bilgi Ön Planda! – SEO Mu Sosyal Medya Mı?

Sosyal medya paylaşımları tahmin edebileceğiniz üzere daha çok kişisel ve duygusal bir yöne sahiptir. Bu nedenle kurumsal paylaşımlar söz konusu olduğunda da kullanıcılar; firmaların sosyal medyanın ruhuna uygun hareket etmesini bekler. Bunun için güncel hashtagleri ve trendleri yakından takip etmeli, potansiyel müşterilerinizin markanıza sempati duymasına yardımcı olacak paylaşımlar yapmalısınız.

Buna karşılık Google’da ise daha çok hakim olan bilgi verici içeriklerdir. Google da bunu kullanıcıya faydalı içerik olarak adlandırıyor. İnsanlar Google’da genellikle bir sorunun yanıtını bulmak, merak ettikleri bir şeyi öğrenmek, satın almak istedikleri bir ürün hakkında bilgi almak veya doğrudan satın alacakları ürünü bulmak için aramalar yapar. Bu nedenle SEO kampanyaları için odaklandığınız konuların daha çok bilgilendirici veya pazarlamaya yönelik olması ve kesinlikle anlaşılır ve açık olması önemlidir.

Hedef Kitleniz Hangi Platformu Daha Çok Kullanıyor?

SEO mu sosyal medya mı sorusuna yanıt bulmaya çalışırken yola çıkabileceğiniz bir diğer konu da hedef kitlenizin internet deneyimi hakkında daha fazla bilgi edinmek olabilir. Örneğin otansiyel müşterileriniz daha çok mobil cihazlardan mı internete bağlanıyor? O halde sosyal medyada daha aktif olacaklarını düşünebilirsiniz. Masaüstü cihazlarda ise sosyal medyadan çok Google üzerinden bir internet kullanma alışkanlığı olduğunu söyleyebilirim.

Yukarıda da değindiğim gibi sadece bir platforma odaklanmanız da gerekmez! Özellikle hedef kitlenizin internet alışkanlıklarına dair elinizde somut bir veri yoksa iki dijital pazarlama kanalı için de bir süre bütçe ayırmanız, SEO ve sosyal medya kampanyaları ile ortak bir süreç yürütmeniz ve gelen verileri takip ederek hangisine daha fazla odaklanmanız gerektiğine karar vermeniz iyi bir fikir olabilir.

[widget-129]

Yorum Yap