Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SEO Danışmanlığı Nedir? – Neden SEO Danışmanlığına İhtiyacınız Var?

Dijital Dünyada Görünür Olmaya Mı İhtiyacınız Var? Aradığınız Çözüm SEO Danışmanlığı Olabilir!

En temelden başlamak gerekirse SEO; bir web sitesinin arama motoru algoritmaları tarafından anlaşılmasına ve taranmasına yardımcı olan uygulamalar demektir. Ancak burada hemen ücretli arama motoru reklamları ile karıştırılmaması gerektiğini hatırlatmalıyım. SEO ve SEO danışmanlığı kapsamındaki hizmetler; organik sonuçlar almaya yönelik uygulamalardır.

Nitekim SEO kampanyaları dijital stratejiniz açısından son derece önemlidir çünkü internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu ücretli reklamlarla değil, organik sonuçlarla ilgilenir. Ancak gerçekten becerikli bir SEO danışmanı olmak ve doğru müdahaleleri yapabilmek için uzun yıllar deneyim gerektiren bir iştir. Çünkü her şeyden önce SEO danışmanlığı; değişen algoritmalar ve metotlar nedeniyle çoğu zaman deneme yanılma gerektiren bir süreçtir.

SEO Danışmanı Ne Yapar? – SEO Danışmanı ile Çalışmak Size Ne Kazandırır?

Bir SEO danışmanı iş tanımı itibariyle en temelde web sitenizi optimize eder. Bir web sitesinin SEO için optimize edilmesi demek, arama motorlarının web sayfanızdaki içeriği daha iyi anlamasına yardımcı olmak için yapılan çalışmalardır. Site optimizasyonu sonrasında kullanıcıların Google ve diğer arama motorları üzerinden yaptığı aramalarda sitenizle karşılaşma ihtimali daha yüksektir. Her ne kadar Google ve diğer dijital medya araçlarına ekstra bir ücret ödemeyi gerektirmese de başarılı bir SEO stratejisi için ciddi bir çaba gerekir. Elbette bu çabanın karşılığı da potansiyel müşterilerinizin karşılaşacağı daha yüksek arama sonuçlarıdır.

Bu yönüyle gerçek bir SEO danışmanı; markanızın bulunur olmasını sağlayan kişidir. Elbette bu nedenle SEO danışmanlığı için dijital pazarlama endüstrisinde var olmanızı sağlayacak uzmanlıklar gerekir. Google aramasından potansiyel müşterilerinizi çekmek, doğru hedeflemeleri yapmak, arama niyetine uygun stratejiler geliştirmek ve uygulamak tahmin edebileceğiniz üzere kolay değildir.

Dolayısıyla SEO danışmanlığı için bir firmanın profesyonel destek alması her şeyden önce yeni bir uzmanlık için vakit kaybetmeden nitelikli bir SEO hizmetiyle görünürlüğü arttırabileceği anlamına gelir. Kendi ekibinden bir SEO danışmanı veya uzmanı yetiştirmek firma için hem daha maliyetli hem de daha uzun bir süreçtir. Buna karşılık SEO danışmanlığı desteği ile bu ihtiyacı outsource etmek; dijital dünyada görünürlüğünü arttırmak için çok daha etkili bir harekettir.

Neden SEO Danışmanlığı Almalısınız? – Madde Madde Göz Atalım!

SEO danışmanı nedir sorusuna genişçe yanıt vermeye çalıştım. Peki firmanız için SEO danışmanlığı ne işe yarar? Bu soruya yanıt vermek için aslında kendinize bir SEO danışmanı için neden bütçe ayırdığınızı sormanız bile yeterli olabilir. Temel olarak bir SEO danışmanlığı servisinin markanıza olacak katkılarını şu şekilde sıralayabilirim:

 • SEO danışmanlığı; müşterileriniz tarafından bulunmanıza yardımcı olur. En harika ürünleri veya içerikleri üretseniz bile hedef kitlenize ulaşmadığı sürece hiçbir anlamı yoktur!
 • Dijital pazarda rekabetçi kalmanıza yardım eder. SEO’ya yeterince önem vermiyorsanız rakiplerinizin sizin hakkınızda daha az endişelenecek şeyi var demektir!
 • Hedeflenen anahtar kelimelerde görünür olmak için SEO danışmanlığı alabilirsiniz. Bu markanızın; sektörde akılda kalıcılığını arttırır. Bir dergi gibi düşünürseniz arka sayfalarda yer almak yerine kapak yıldızı olmak istemez misiniz?
 • SEO danışmanlığı; dijital stratejileriniz açısından sonraki kararlarınızı etkileyebilir. Bir profesyonelden alacağınız düzenli raporlamalar, marka itibarı ve hedefleriniz için yeni stratejiler geliştirmenize yardımcı olur.
 • Uzman bir SEO danışmanı; dijital dünyadaki yeniliklere daha kolay adapte olmanızı sağlar. Güncel dinamikler, algoritmalar ve trendler firmanız için bir fırsata dönüşür!
 • Sizin için sektör ve pazar dinamiklerini araştırarak doğru stratejiler belirlemenize destek olur. Rakiplerinizden daima bir adım önde olursunuz.
 • SEO danışmanlığı; site içi ve site dışı optimizasyon yöntemleri ile Google ve kullanıcı dostu bir web sitesine sahip olmanızı sağlar.
 • Arama motoru botlarının sitenizi tanımlamasında sorunlara neden olan teknik hataları yakalamanıza yardımcı olabilir.

SEO Danışmanı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

SEO danışmanlığı söz konusu olduğunda hemen hatırlatmak gerekir ki kimi SEO danışmanları SEO’nun bazı bölümlerinde uzmanlaşırken kimileri de daha kapsamlı projelerde rol almak için kendilerini yetiştirmektedir. Yine de SEO danışmanı seçerken dikkat etmeniz gereken genel geçer bazı hususlara vurgu yapmak yanlış olmaz:

 • Deneyim: Bir SEO danışmanı için uzun yıllar boyunca farklı projelerde yer almak demek, daha fazla durum analizi, inceleme ve SEO kampanyası demektir. Bu da firmanız için farklı stratejiler üretebileceği anlamına gelir.
 • Güncellik: SEO danışmanlığı için deneyimin yanı sıra dijital dünyanın güncel dinamiklerini yakından takip etmek de son derece önemlidir! Buranın sürekli değişen bir pazar olduğunu unutmamalısınız!
 • Analiz: Çoğu zaman işletmeler SEO danışmanlığı için desteğe ihtiyaç duyduklarını bilseler de tam olarak ne aradıklarından emin değildir. Bir SEO danışmanı firmanın dijital dünyadaki ihtiyaç ve hedeflerini analiz ederek yetkililerle bunların üzerinden geçebilmelidir.
 • Sonuçlar: Bir SEO danışmanı için referans; daha önce başarılı olduğu projelerdir. Sizin gibi firmalara daha önce nasıl yardımcı olduklarına kesinlikle bakmalısınız.
 • Stratejik Düşünme: Dijital dünyada her işletme benzersizdir. Bu nedenle başkalarına uyan bir SEO stratejisi size uymayabilir. SEO danışmanı; firmanızın güçlü yanlarını görüp buna göre hareket edebilmelidir.
 • Kampanya Yönetimi: SEO kampanyaları yalnızca Google ve arama motorlarına hitap etmez. Şirket politikaları, müşteri ilişkileri ve marka itibarı gibi konularda SEO danışmanı ilgili birimlerle uyumlu çalışabilmelidir.

Doğru Strateji Sizi Optimum Sonuca Götürür!

SEO danışmanlık desteği ararken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda artık belli oranda birikime sahipsiniz. Bir sonraki adımınız ise hiç kuşkusuz gerçekten iyi bir SEO danışmanı bulmaya çalışmak olacak! Bu noktada kesinlikle sektörde isim sahibi olan birkaç farklı SEO danışmanı ile görüşmenizi tavsiye ederim, böylelikle size vaat edilenleri kıyaslama şansı bulabilirsiniz. Elbette bana sorularınızı yöneltmek ve danışmanlık desteği almak isterseniz iletişim sayfası üzerinden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Eğer firmanızın iş hacmini büyütmek ve dijital dünyada etkili stratejilerle sonuç almak istiyorsanız SEO kampanyalarını ve SEO danışmanlık hizmetlerini kesinlikle hafife almayın! Gerek dijital gerekse geleneksel medyada ücretli reklamlar sizi bir yere kadar taşır. Ancak kalıcı değer üretmek organik stratejilerle mümkündür.

[widget-129]

Yorum Yap