Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Renklerin Satışa Etkisi Nedir?

Satış ve Pazarlamada Kullanılan Renklerin Önemi Nedir?

Satışta renklerin önemi üzerine daha önce hiç düşünmüş müydünüz? Ya da dünya devi markaların seçtikleri renklerde hangi düşünce üzerine yoğunlaştıklarını değerlendirmiş miydiniz? Tabelanızda, logonuzda ve dekorasyonunuzda tercih ettiğiniz renklerin her birinin anlamı var ve bu renklerle müşterilerinizi etkileme gücünüz çok yüksek.

Renk psikolojisi kavramını daha önce duymuş olduğunuzu tahmin ediyorum. Bireylerin ruh halini etkileyen ve karar mekanizmalarını harekete geçiren renkler, görsel çekicilik yaratarak satın alma kararlarını daha güçlü hale getiriyor. Yani, pazarlama stratejileriniz için önemli bir araç oluyor. Şimdi dilerseniz satışta renklerin önemine ve ticarette renklerin anlamlarına değinelim.

Ticarette Renklerin Anlamı – Renklerin Satışa Etkisi Gerçek mi?

Çoğu kişi, renklerin evrensel bir dili olduğunu düşünür. Yani siyah herkeste olumsuzluğu, beyaz ise mutluluğu, huzuru çağrıştırır. Peki, gerçekten öyle mi? Beyaz dediğinizde kimi insanın zihninde gelinlik figürü belirirken kimi insanın ise kefen belirir. Ya da siz siyahı gece olarak yorumlarken bir başkası asaletin rengi olarak tanımlayabilir. Dolayısıyla renklerin yaşattığı duygular; çevresel koşullara ve kişisel deneyimlere göre şekillenebilir. Peki, renklerin satışa etkisi olduğu söylenebilir mi?

Satışta renklerin önemini basit örneklerle açıklamak istiyorum. Evet, renklerin insanlar üzerinde yarattığı duygular farklı. Ancak bir ürünü satın alırken görsellik, dikkat ettiğimiz ilk husus. Dolayısıyla bir tüketicinin satın alma kararını etkileyen en önemli faktör, rengi ve görünümü. Bir tüketici eğer ki sevdiği bir renkte ürünle karşılaşmışsa ve o ürünü inceliyorsa muhtemelen karar verme mekanizması harekete geçmiş demektir. 

Ayrıca renklerin satışa etkisi üzerine yapılan anketlerde de benzer sonuçlara ulaşılmış; tüketicilerin bir ürünü satın almak için %85 oranıyla en çok renklerden etkilendiği ortaya konulmuştur. Şimdi satış ve pazarlamada kullanılan renklerin önemini daha iyi kavradığınızı düşünüyorum.

Satışı Artıran Renkler Hangileri? 

Kurumsal bir kimlik yaratma aşamasındaysanız hem web tasarımınızı hem dijital mağazanızı hem de logonuzu satışı artıran renkler çerçevesinde düzenlemenizi öneriyorum. Çünkü renklerin psikolojisini anladığınızda satışlarınızı ciddi şekilde artırmak için önemli bir yol keşfetmiş oluyorsunuz. Peki, potansiyel müşterileri mağazanıza yönlendirecek, size güven duymalarını sağlayacak en akılda kalıcı renkler hangileri? Birlikte bakalım…

Kırmızı: Renklerin satışa etkisini keşfetmek istiyorsak ilk olarak kırmızıyı ele almamız gerekiyor. Burger King, Mc Donalds, Arbys ve KFC gibi restoran zincirlerinin ortak noktası, hepsinin logo ve mağaza dekorasyonlarında kırmızı rengi tercih etmeleri. Peki, sizce neden kırmızı? Satışı artıran renklerden biri olarak bilinen kırmızı; kişilere iştah, rahatlık ve açlık gibi çağrışımlar yapar. 

Mavi: Ticarette renklerin anlamlarını öğrenip doğru bir strateji yürütmek istiyorsanız kullanıcılar üzerinde önemli bir etki yaratan diğer bir rengin de mavi olduğunu söyleyebiliriz. Mavi; üretkenlik, güven, huzur, konsantrasyon ve istikrarın rengidir. Dikkat ettiyseniz bebekler için olan oyuncaklarda, ilaç ve finans şirketlerinde genellikle mavinin tonları kullanılır.

Yeşil: Herkesin bildiği gibi yeşil, doğanın rengidir. Dolayısıyla da güven veren renklerden biri olarak bilinir. İyi niyet, sorumluluk, sıcaklık ve davet gibi duygular uyandırır. Genellikle para rengi olarak da bilindiğinden zenginliği ve serveti ifade etmek için de kullanılır. Bu yüzden bankaların ve doğal yönünü öne çıkarmak isteyen gıda şirketlerinin pek çoğunun logosu yeşil renktir.

Altın: Satışta renklerin öneminden bahsederken altın rengini es geçmek olmaz. Statü, prestij ve zenginliği ifade eden altın sarısı, mücevher ve giyim sektöründe yoğun olarak kullanılır. 

Siyah Beyaz: En akılda kalıcı renk olan siyah; hakimiyet ve güç gibi hisler uyandırır. Dolayısıyla e-ticarette siyah beyazın kullanılması, kullanıcıların güven duygularını harekete geçirir. Teknoloji, elektronik ve otomobil markalarında siyah yoğun olarak kullanılır.

Satışı artıran renklerden biri olan beyaz da denge kavramıyla ilişkilidir. Bir karar vermek üzere olan kullanıcıları harekete geçirerek netlik kazanmalarını sağlar.

Satış ve Pazarlamada Kullanılan Renklerin Önemini Keşfettiniz Şimdi Sıra Uygulamada…

Ticarette renklerin anlamlarına değindiğimize göre artık kendinize nasıl bir kurumsal kimlik oluşturmanız gerektiğini daha iyi biliyor olmalısınız. Bu aşamadan sonra ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili kullanıcılarınızda hangi duyguları uyandırmak isterseniz renklerin psikolojisinden faydalanabilirsiniz.

Bu arada küçük bir ayrıntı olarak da erkeklerin koyu renkleri, kadınların ise daha yumuşak renkleri tercih ettiğini söylemek istiyorum. Ürünlerinizin hedef kitlesinde ağırlıklı olarak kim varsa satışı artıran renklerden hangisine ihtiyacınız olduğunu bir kez daha düşünebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap