Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Programatik Reklamcılık Nedir? Avantajları Neler?

Programatik Reklamcılık ile İlgili Merak Ettiğiniz Tüm Detaylar Burada!

Programatik reklamcılık, uzun bir süredir dijital pazarlama uzmanlarının gündeminde yer alıyor. Hatta 2021 yılında dijital reklamcılığa ayrılan bütçenin %88’inin programatik reklamcılığa harcandığı biliniyor. Veri bilimi, otomasyon ve makine öğrenimini harmanlayan programatik reklamlar, bu sürece yeni yeni adapte olmaya çalışan pazarlama uzmanları için de bir bulmaca gibi karışık görünüyor. 

Merak etmenize hiç gerek yok. Programatik reklamcılığı sizler için olabildiğince basit bir dille ifade edeceğim ve aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidereceğim. Şimdi gelin birlikte, programatik reklamcılık nedir sorusunu ele alalım.

Programatik Reklamcılık Nedir?

Programatik reklamcılık, algoritmik yazılımın dijital reklamların satışını ve yerleşimini milisaniyeler içinde yönettiği, veriye dayalı bir alternatiftir. Diğer bir ifadeyle de programatik reklamcılık, dijital reklam alanını otomatik olarak alıp satma işlemidir. Programatik reklam ilk kez yaratıldığında planlama ve raporlama manuel olarak yapılabiliyorken süreç şu anda çok daha basit bir hale gelmiştir. 

Programatik Reklamcılıkta Nasıl Başarılı Olunur?

Programatik reklamlar, hedef odaklı ve ölçeklenebilir olduğu için oldukça verimlidir. Programatik reklamcılık, hedeflenen reklam içeriği de dahil olmak üzere reklamların tamamını bir saniyeden daha kısa sürede satın almayı ve yerleştirmeyi sağlamaktadır. Programatik reklamlarda başarılı olmak için aşağıdaki durumlara dikkat etmek gerekir:

Kavramlara Hakim Olun

Programatik reklamcılıkla ilgilenmeye başladıysanız ilk olarak programatik reklamcılık kavramlarını öğrenmenizi öneririm. Programatik reklam oluştururken çok sayıda terimle karşılaşacağınızdan hedeflerinize ulaşmak için temelden başlamanız daha doğru olur.

Hedeflerinizi Belirleyin

Programatik reklamcılık nasıl yapılır diye merak ediyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta olarak da hedeflere yoğunlaşmanız gerektiğini söyleyebilirim. Eğer hedeflerinizi bilerek ve bir strateji oluşturarak programatik reklamcılığa adım atarsanız daha başarılı olursunuz.

Programatik Reklamcılık Kavramları Nelerdir?

Programatik reklamcılık nedir ve nasıl başarılı olunur gibi konuların üzerinde durduğumuza göre şimdi programatik reklamcılık kavramlarına değinebiliriz. Programatik reklamlar, tüketicilere satışla sonuçlanma olasılığı daha yüksek olan en alakalı fırsatları sunmanın bir yoludur. Dolayısıyla satış politikalarınız ve dijital pazarlama stratejilerinizin bir gereği olarak programatik reklamcılık kavramlarını bilmeniz çok önemlidir. 

  • SSP: Supply side platform olarak adlandırılan ve dilimize arz yönlü platform olarak yerleşen bu kavram; reklamverenler ve yayıncılar arasındaki reklam alanı alışverişinin dijitalleştirildiği yazılımdır. Programatik reklamcılığı tanıtırken başlangıçta alan satışı işlemlerinin manuel olarak yapıldığına değinmiştim. Aslında ilk etapta programatik reklamlar da tıpkı bir dergiden reklam alanı almak gibiydi, elbette dijital versiyonu olarak!

  • RTB: Real time bidding yani gerçek zamanlı fiyatlama olarak dilimize geçen bu kavram, en basit tabirle reklam alanları için yapılan açık artırmadır diyebiliriz. RTB, makine öğrenimi sayesinde milisaniyeler içinde sonuçlanmaktadır.

  • DSP: Demand side platform yani talep yönlü platform da reklamverenlerin otomatik olarak reklam yerleşimi almasını sağlayan araç olarak tanımlanmaktadır. 

Programatik Reklamlar Verimliliğinizi Artırmaktadır!

Programatik reklamcılık, ilk planda biraz karmaşık gelebilir, bu konuda haklı olduğunuzu söylemem gerekiyor. Ancak uygulamaya geçtiğinizde aslında bu kadar zorlu bir süreç olmadığını fark edebilirsiniz. Elbette yazımı, programatik reklamların avantajlarına değinmeden bitirmeyeceğim. Biliyorsunuz, doğrudan satın almada işlem tamamlandıktan sonra herhangi bir ayarlama yapamıyorsunuz. Ancak programatik reklamlarda gerçek zamanlı bir esnekliğe sahip oluyor, istediğiniz değişikliği yapabiliyorsunuz.

Buna ek olarak doğrudan satın almada asla ulaşamayacağınız ölçeklenebilirlik, programatik reklamcılıkta bir avantaj olarak karşınıza çıkıyor. Ayrıca programatik reklamcılık çalışmalarının uygun maliyetli olması ve güzel kazançlar sağlaması da yine önemli artılarından biri oluyor.

[widget-129]

Yorum Yap