Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

PR Ölçümlemesi Nasıl Yapılır? Kampanyanızın Başarısını Ölçün!

PR Performansı Nasıl Ölçülür? İletişimin Etkisini Anlamlandırın!

PR ölçümlemesi, halkla ilişkiler uzmanlarının ve iletişim profesyonellerinin yürüttükleri kampanyaların başarısını ölçmek için kullandığı bir yöntemdir. Biliyorsunuz halkla ilişkiler ve iletişim departmanları, çoğu zaman pazarlama departmanıyla birlikte çalışır. Dolayısıyla kampanyanın yarattığı etkiyi ölçmek, hem halkla ilişkiler hem de dijital pazarlama departmanının görevi kapsamına girer.

Dijital ölçümleme yöntemlerinden biri olan PR ölçümlemesi, rekabetçi ve hızlı büyüyen pazarlarda mevcut durumla ilgili farkındalık yaratma noktasında oldukça başarılı sonuçlar verir. Şimdi dilerseniz ilk olarak PR metriklerini ele alalım.

PR Ölçümlemesi Nedir?

PR ölçümlemesi nasıl yapılır ve PR metrikleri nelerdir gibi konuları ele almadan önce PR ölçümlemesinin ne olduğuna değinmek çok daha doğru olur. PR ölçümlemesi, bir veya daha fazla etkinliğin/kampanyanın etkisini ölçme sürecidir. PR metrikleri, PR performansını ölçer ve belirli bir pazarlama kampanyasının performansıyla ilgili bilgiler verir. 

PR Ölçümlemesi Neden Önemlidir?

Reklam için ayırdığınız bütçelerin karşılığını alıp alamadığınızı bilmek istersiniz diye düşünüyorum. İşte PR ölçümlemesi, tam da bu amaçla yatırımlarınızın ne şekilde sonuç verdiğini görmenizi sağlayarak farkındalığınızı artırıyor. Örneğin; kampanyanız %10 oranında büyüyorsa fakat içinde bulunduğunuz pazarda %40 büyüme varsa bir yerlerde yanlış yaptığınız açıktır. İşte, bu yanlışı bulmak için dijital ölçümlemeden faydalanılır.

PR Ölçüm Çerçevesi Oluşturmak İçin Neler Yapacaksınız?

Bir PR ölçüm çerçevesi oluşturmak için stratejik bir hizalama haritasıyla başlayın. Hedeflerinizi, kilit sonuçlarınızı ve işletmenizin bunlara ulaşmak için ne yapması gerektiğini belirleyin. Bu belirlemeyi yaparken hedefinize ulaşmak için gerekli olan kritik kilometre taşlarını da eklemeyi unutmayın. Uluslararası İletişim Ölçme ve Değerlendirme Derneği (AMEC), PR ölçümlemesi ve değerlendirmesi konusunda Barselona ilkeleri olarak bilinen aşağıdaki 7 fikri sundu. İşte, PR performansı nasıl ölçülür sorusunun yanıtı:

  • Hedef belirlemek, iletişim planlaması, ölçümü ve değerlendirmesi için mutlak bir ön koşuldur.

  • Ölçme ve değerlendirme çalışmaları, potansiyel etkiyi belirlemelidir.

  • İletişimin organizasyonel performansa olan etkisi ölçülmelidir.

  • İletişim ölçümü ve değerlendirmesi hem niteliksel hem de niceliksel analizi içermelidir.

  • Reklam eşdeğeri iletişimin değeri değildir.

  • Bütünsel iletişim ölçümü ve değerlendirmesi, ilgili tüm çevrimiçi ve çevrimdışı kanalları içerir.

  • İletişim ölçümü ve değerlendirmesi, öğrenmeyi ve içgörüleri yönlendirmek için bütünlük ve şeffaflığa dayanır.

PR Ölçüm Çerçevesi Performansınızı Geliştirebilmeniz Açısından Çok Değerli… 

PR başarısını ölçmek, sandığınız kadar kolay olmayabilir. Herhangi bir yeni girişime başlamadan önce, hedefler ve ölçülebilir hedefler belirlemek önemlidir. Bu, başarıyı ölçmek ve yaklaşımınızı geliştirmek için en iyi PR metriklerini belirlemenize yardımcı olacaktır.

İster web sitenizdeki yerel bir blog gönderisine web sitesi ziyaretçilerini inceliyor olun, ister hedef medya yayınlarından gelen yönlendirmelerin sayısını takip ediyor olun, web sitenizdeki veya blogunuzdaki benzersiz ziyaretçileri ve benzersiz sayfa görüntülemelerini ölçmek, PR ve pazarlamanızın başarısını belirlemenin etkili bir yoludur. Eğer PR ölçümlemesi nasıl yapılır sorusuyla ilgili aklınıza takılan bir soru işareti varsa dilediğiniz zaman bana ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap