Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Müşteri Sadakati Nasıl Sağlanır? Başarılı Markalardan Örnekler!

Müşteri Sadakati Kazanmak İsteyen Markalar İçin İpuçları!

Müşteri sadakati işletmelerin ayakta kalmak için en çok ihtiyaç duyduğu olgulardan biridir. Müşterilerin dikkatini çekip markanıza olan bağlılıklarını artırmak, sadakat yönetiminin en önemli unsurlarındandır. Size bağlı olan müşterilerin sayıca çok olması, satış sürecinizin her aşamasını güçlü ve profesyonel bir şekilde yönettiğinizi gösterir.

Yani dijital pazarlama departmanının görevi yalnızca müşteri potansiyelini artırmak değil, aynı zamanda da gelen müşterilerin kalıcı olmasını sağlamaktır. Dolayısıyla sadakat yönetimi yaparken temel amaç, tek kerelik değil, sürekli müşteri potansiyeli oluşturmaktır. Şimdi dilerseniz müşteri sadakati oluşturmak için neler yapabileceğinize ve sadakat yönetiminin temel ilkelerine değinelim.

Sadakat Yönetimi Pazarlamasının Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Sadık müşterilerin daha fazla harcama yaptığını hiç duymuş muydunuz? Evet, müşterilerin ortalama %90’ı kendilerine sunulan müşteri hizmetlerinden memnun kaldığında alışveriş yapmaya daha fazla meyilli oluyor. Aynı zamanda da müşteri sadakati oluşturulan kişilerin işletmenizi diğer kişilere önerme olasılığı daha yüksek oluyor. Peki, müşteri sadakatinin sunduğu diğer avantajları biliyor musunuz? İşte, sadakat yönetimi pazarlamasının markanız için faydaları:

  • İşletmenize ve ürünlerinize güvendikleri için mevcut müşteriler yeni müşterilerden daha fazla para harcama eğilimindedir. Harcadıkları miktar da markanızdan alışveriş yaptıkları süre arttıkça artar.

  • Sadık müşteriler daha yüksek dönüşüm oranları sağlar. Mevcut müşterilerin ortalama dönüşüm oranı %60 ila %70 arasındayken yeni müşterilerin dönüşüm oranı %5 ila %20 arasındadır. Yani, sitenizi ziyaret eden sadık müşterilerden daha fazla değer elde edersiniz.

  • Müşteri sadakati kârı artırır. Ne kadar fazla müşteri sadakatine sahip olursanız kârınız o kadar iyi olur. 

  • Sadık müşterileri elde tutmak, daha düşük maliyetle daha yüksek kârlar getirdiği için çok daha uygun maliyetlidir.

  • Sadık müşteriler düzenli olarak alışveriş yapar. Markanızla zaten olumlu deneyimler yaşadıklarından, yeni müşterilere göre çok daha sık alışveriş yapma eğilimindedirler. 

  • Müşteri sadakati, önceden plan yapmanıza yardımcı olur. Sadık müşterileriniz olduğunda, ileriye dönük daha iyi kararlar verebilir ve finans ve pazarlama çabalarınızı etkin bir şekilde planlayabilirsiniz.

Müşteri Sadakati Nasıl Sağlanır?

Ürünlerinizin kalitesi, sunduğunuz hizmetin mükemmelliği ve alışveriş sürecinin sorunsuzluğuyla müşteri güveni kazandığınızda aslında müşteri sadakati nasıl sağlanır diye ekstra düşünmenize hiç gerek kalmaz. Çünkü sadık müşterilerinizin varlığını yavaş yavaş gözlemlemeye başlarsınız. Zaman içinde şirketinizde gelgitler yaşasınız bile müşterileriniz tarafından desteklenmeye devam edilirsiniz. Peki, sadakat yönetimi yapabilmek için bilmeniz gerekenler nelerdir?

Değerlerinizi Belirleyin

Biliyorsunuz, insanlar bazı markaları sadece ürünleri veya hizmetleri için değil, değerleri ve görüşleri için de takip eder. Dolayısıyla müşteri sadakati nasıl sağlanır diye merak ediyorsanız ilk olarak markanızın hangi özelliğini öne çıkarmak istediğinizi düşünmeniz ve kendinize bir değer belirlemeniz gerekir. Bu noktada müşteri sadakati örnekleri olarak verebileceğim H&M markası var. H&M, hem kadın hem erkek hem de çocuk koleksiyonlarında siyahi modellere de yer vererek ırkçılığın karşısında durduğunu belli ediyor. Dolayısıyla pek çok markanın aksine hem tutum hem de davranış olarak ırkçılığı reddediyor. 

Aynı şekilde Koton da 2021 yılında düzenlediği “Suya Saygı” projesiyle 90 bin pet şişeyi geri dönüştürerek 7,3 milyon litre suyu ekolojiye kazandırdı. Bu hareketiyle çevreye karşı duyarlı, doğa dostu müşteriler edinip en güzel müşteri sadakati örneklerinden birini sergiledi.

Sadakat Yönetimi Programı Oluşturun

Müşteri sadakati oluşturmak için teşvik edici kampanyalar oluşturmak, her zaman iyi bir fikirdir. Örneğin, şu kadar harcama yaptığınızda şu ödülü kazanacaksınız ya da şu kadar harcama yaptığınızda ayrıcalıklı üye olacaksınız gibi bir sadakat yönetimi programı düşünebilirsiniz. Bu noktada müşteri sadakati örnekleri olarak verebileceğim iki marka Trendyol, Kahve Dünyası ve Hepsiburada olabilir. 

Trendyol şu anda 3 aylık sürede 5000 TL sipariş tutarına ulaşan, 50 farklı ürün sipariş eden ve yorumlar, market alışverişi ve teslimat şubeleri aracılığıyla 1500 puan toplayan sadık müşterilerini elite üye yapıyor. Elite üye olan sadık müşteriler, 75 TL ve üzeri alışverişlerinde kargo ücreti ödemeyip müşteri hizmetlerine öncelikli olarak bağlanıyor. 

Aynı şekilde de müşteri sadakati nasıl sağlanır diye merak edenler için güzel bir örnek de Hepsiburada’da bulunuyor. Hepsiburada premium üyeler oluşturmak için ayda 9.90’lık bir ödeme alıyor ve bunun karşılığı olarak ücretsiz kargo, randevulu teslimat, çağrı merkezine öncelikli bağlanma ve puan kazanma gibi ayrıcalıklar sunuluyor.

Bir diğer örneğimiz olan Kahve Dünyası’nda içecek aldıkça QR kod okutuyor, rozet ve çekirdek kazanıyorsunuz. Çekirdeklerinizi diğer alışverişlerinizde para olarak kullanabiliyorsunuz. Buna ek olarak 6 adet içecek siparişi oluşturduğunuzda 7.’yi ücretsiz olarak oluşturabiliyorsunuz.

Teslimat Sürecini Sorunsuz Hale Getirin

E-ticaret siteleriyle ilgili kullanıcıların önem verdiği ilk kriterin, kargo teslimat süreçleri olduğunu biliyorsunuzdur. Hatta şu an telefonunuzda yüklü olan bir e-ticaret uygulamasında rastgele bir ürüne tıkladığınızda yorumlarda teslimat süreciyle ilgili yaşanan deneyimlere de yer verildiğini görebilirsiniz. Dolayısıyla hızlı ve özenli bir şekilde teslimat gerçekleştirirseniz sadakat yönetimi pazarlamasını daha başarılı bir şekilde yapabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerinizi Geliştirmek İçin Çabalayın

Müşteri sadakati oluşturmak ve sadakat yönetimi yapmak istiyorsanız müşterilerinizle olan ilişkilerinizi geliştirmek için çok çabalamanız gerekiyor. Müşteri hizmetleri deneyiminin etkileri üzerine yapılan bir ankette de katılımcıların %89’unun teknik olarak kötü bir destek aldıklarında rakip markalara yöneldikleri sonucuna ulaşılmış. Yani, müşterilerden gelen talep, şikayet ve önerilere ne kadar hızlı yanıt verirseniz müşteri sadakati oluşturma sürecinizi o kadar başarıyla yürütürsünüz. 

Geri Bildirimleri Takip Edin

Sadık müşterilerin yaptığından daha iyi kimse sizin reklamınızı yapamaz, bunu asla unutmayın. Bu yüzden sosyal medya platformlarından, müşteri hizmetlerine ulaşan taleplerden, anketlerden ve e-maillerden tarafınıza ulaşan geri bildirimleri takip edip olumsuz yönleri geliştirmek için stratejik bir plan uygulayın. 

Müşterilerin Verilerini Saklayın

Biliyorsunuz günümüzde insanlar, pratik yöntemleri tercih etmeye çok daha meyilli. Siz müşterilerinizin kredi kartı ve adres bilgilerini güvenli bir şekilde sakladığınızda, bir sonraki alışveriş süreçleri hem daha kolay hem de daha hızlı oluyor. Dolayısıyla müşteriler, farklı bir platformda bu verileri tekrar doldurmak yerine tek bir tuşa basarak sorunsuz bir şekilde alışveriş yapabilecekleri sizin sitenizi tercih ediyor. 

Sadık Müşterilerinizin Olmasını İstiyorsanız…

Müşteri sadakati nasıl sağlanır ve sadakat yönetiminin markalar için sunduğu avantajlar nelerdir gibi konuları detaylı bir şekilde açıkladıktan sonra geldik son kısma. Artık müşterilerinizin öncelikli olarak sizi tercih etmesi için neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Yine de konuyu özetlememi isterseniz müşteri sadakati nasıl sağlanır sorusunun en doğru yanıtı, güven oluşturmak.

Müşterilerinizin ne kadar çok güvenini kazanırsanız bu size o kadar sadakat olarak geri döner. Müşterilerinizin hayatını kolaylaştırıp onlara değerler katın. Hediyeler, indirimler, kampanyalar organize edin. Ve son olarak da müşteri hizmetleri deneyimini olabilecek en iyi seviyeye ulaştırın.

[widget-129]

Yorum Yap