Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Sıralamanızı Yükseltmeniz Ne Kadar Sürer?

SEO’dan Hızlı Sonuç Almak Mümkün Mü? Google’da Sıralama Yükseltmek İçin Ne Kadar Beklemelisiniz?

Google sıralaması yükseltmek birçok faktöre bağlıdır. Hiç kuşkusuz Google arama sonuçlarının en üstünde yer almak son derece değerlidir ve bu nedenle uzun vadeli bir çaba gerektirmesini doğal karşılamak gerekir. Birinci sıra arama sonuçları, ikinci sıradaki arama sonuçlarından bile çok daha fazla trafik alır; genellikle, tıklamaların yüzde 33'ü en üstteki sonuca, yüzde 15'i ise ikinci sonuca gider.

Başka bir deyişle, sıralamanızı birer birer artırmak, o anahtar kelime sıralaması için organik trafiğinizi iki katından fazlasına getirebilir. Sorun şu ki, Google'da birinci sırada yer alma zamanı kelimenin tam anlamıyla yıllar alabilir. SEO ne kadar sürer sorusuna tüm SEO uzmanları, SEO uzun vadeli bir stratejidir yanıtını verecektir; birinci sıraya ulaşmak için gereken otoriteyi geliştirmek zaman alır ve zaten birinci sırada oturan en iyi rakiplerinizi geçmek için ciddi bir çaba gerekir.

Google Sıralaması Yükseltmek ve İlk Sırada Yer Almak Ne Kadar Zaman Alır?

Google'ın en üst sıralarında yer almak için gereken sürenin uzunluğu hakkında bir gerçekçi bir tahmin vermek için, internet sitenizle ilgili bazı faktörleri incelemeniz gerekir. Google sıralamasının yükselme süresi çoğu zaman internet sitenizle ilgili aşağıdaki hususlarla doğrudan ilgilidir:

  • İnternet sitenizin yaşı,

  • Mevcut en iyi konumlara kıyasla içeriğinizin kalitesi ve uzunluğu,

  • Anahtar kelime kullanımı,

  • Site içi ve site dışı backlinkler,

  • Bağlantı metni ve bağlantı çeşitliliği,

  • Sıralama almak istediğiniz anahtar kelimelerin rekabeti vb

Google, deneyimli uzmanların bile tam olarak anlamadığı bir algoritmaya sahip karmaşık bir arama motorudur ve farklı taktikler farklı sonuçlar verir. Bunun da ötesinde, sizinki gibi birden fazla şirket aynı bölge için savaşacağından, sonuçlarınız önemli ölçüde rekabetiniz tarafından belirlenecektir.

En Üst Sıradaki Sayfalar Kaç Yaşında? – Google Sıralamanızı Yükseltmeniz Ne Kadar Sürer?

Ahrefs, Google sıralama yükseltme süresi hakkında takipçilerine daha anlamlı bir gösterge sunmak için en üst sıradaki sayfaların ortalama yaşını inceleyen bir araştırma yaptı. Bunu yapmak için 2 milyon rastgele anahtar kelime topladılar ve her biri için en iyi 10 arama motoru sonuç sayfasının verilerine baktılar.

Bu araştırmaya göre ilk sıradaki sayfaların ortalama yaşı 2,5 yıldan fazla (950 gün), ikinci sıradaki sayfaların ise ortalama yaşı 859 gün çıktı. 1 ile 10. sıra arasındaki sayfaların ise ortalama yaşı 650 gündü. Ek olarak, şu anda ilk 10'daki sayfaların yalnızca yüzde 22'si geçtiğimiz yıl içinde oluşturuldu ve en üst sıradaki arama sonuçlarının yüzde 1'inden biraz fazlası bir yıldan daha önce oluşturulmuştu. Bu da Google sıralamanızı yükseltmeniz ne kadar sürer sorusu açısından SEO’nun uzun vadeli bir yatırım olduğunu kanıtlıyor.

Peki bu bize ne anlatıyor? Bir yıl içinde birinci sıraya çıkabilirseniz (ki bu mümkündür), bir aykırı değersiniz. Çoğu işletmenin SERP'lerin zirvesine tırmanmak için birkaç yıl harcaması gerekir. Ahrefs ve diğer SEO firmalarının yaptığı araştırmalar SERP’lerin ilk sayfasında yer almak için bile mücadeleye girmenin aylar sürdüğünü gösteriyor.

Google Sıralaması Yükseltmek İçin Uğraşmaya Gerçekten Değer Mi?

Google’da sıralama yükseltmek için gereken SEO süresi hakkında çeşitli araştırmaları aktardım. Peki gerçekten yaklaşık 2,5 yıllık bir çalışma yapmaya değer mi? Elbette bu sorunun yanıtı da tıpkı SEO yapmak ne kadar sürer sorusu gibi görecelidir ve kişisel veya kurumsal hedeflerinize bağlıdır.

Bazı durumlarda, birinci dereceye ulaşmak o kadar değerli bir başarıdır ki, ne kadar sürerse sürsün peşinden gitmeye değer. Örneğin, bir sorgu ayda 100.000 arama alıyorsa, ikinci sıradan birinci sıraya geçmek sizi aylık 15.000 ziyaretçiden 33.000 aylık ziyaretçiye taşıyabilir. 

Her SEO stratejisi, hırs ve fırsatçılık arasında bir denge gerektirir. Markanızla alakalı en kazançlı anahtar kelimeler için mümkün olduğunca üst sıralarda yer almaya çalışmak işe yarar, ancak aynı zamanda kolay zaferleri aramak da önemlidir - daha düşük getiri sağlayan, ancak aynı zamanda daha az zaman ve paraya mal olan düşük anahtar kelimeleri görmezden gelmemelisiniz. Çünkü Google sıralamasının yükselme süresi açısından bu tür anahtar kelimelerde çok daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap