Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mobil Pazarlama Nedir? Mutlaka Bilmeniz Gereken Mobil Pazarlama Avantajları!

Mobil Pazarlama Önemi – Neden Mobil Pazarlama Yapmalısınız?

E-ticarette dönüşüm oranlarının masaüstüne göre mobilde %64 daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Dijital dünya her geçen gün önemini biraz daha artırıyor ancak dünya üzerinde 6,64 milyar kişinin akıllı telefon kullandığını hesaba katarsak bu yarışın kazananının mobil olduğunu söyleyebiliriz.

Akıllı telefonlar ve tabletler bu kadar revaçta olunca firmaların reklamcılık faaliyetleri için tercih ettiği stratejiler de mobile yönelik oluyor. İşte, buna da mobil pazarlama diyoruz. Mobil cihazların kullanımının yaygınlaşmasıyla büyük, orta ve küçük çaplı işletmelerin tamamı için mobil pazarlama, vazgeçilmez bir araç haline geliyor. Şimdi dilerseniz mobil pazarlama avantajları ve mobil pazarlama önemine daha detaylı bir şekilde değinelim.

Mobil Pazarlama Nedir? Mobil Pazarlama Özellikleri

Mobil pazarlamaya giriş yapmadan önce mobil pazarlama nedir, sorusunu ayrıntılı bir şekilde açıklamak istiyorum. Mobil pazarlama, firmaların içerik stratejilerini yürütmek için tercih ettikleri mobil cihazlara yönelik olarak oluşturulan reklamlardır. Aslında mobil pazarlama türleriyle hemen hemen her gün karşılaşıyoruz ancak farkında olmuyoruz. Oyun aralarında çıkan reklamlar, SMS ve e-maille gelen kampanyalar, birer mobil pazarlama türüdür. Şimdi mobil pazarlama önemine değinelim.

Mobil pazarlama, iş dünyası için oldukça önemli bir pazarlama taktiğidir. Çünkü mobil pazarlamada ürünlerin reklamını yapmanın geleneksel yöntemlere göre daha kolay ve başarılı bir yolu vardır. İşi satış ve pazarlama üzerine olan herkes bilir ki firmalar, günümüzde kullanıcılarla onların gereksinimlerine ve özelliklerine göre iletişim kuruyor. Yani, müşterilerin hangi konularda araştırmalar yaptığını, ne aradığını, nasıl bir hizmet almayı istediğini bilmek, firmalar için avantajlı bir durum yaratıyor. Mobil pazarlama bu noktada devreye giriyor, çerezler ve geri bildirimler yoluyla kullanıcıların ne istediğini anlamalarını sağlıyor. Buna ek olarak aşağıdaki mobil pazarlama özellikleri de firmalar için mobil pazarlama stratejilerinin önemini pekiştiriyor.

  • Hızlı: Kullanıcılar her zaman en doğru bilgiye en hızlı şekilde ulaşmak ister. Dolayısıyla da ihtiyaçlarını her yerde ve her ortamda karşılayabilecekleri hızlı bir hizmet sağlayıcı ararlar. Kullanıcıların bu taleplerini karşılamak için firmalar, mobil pazarlama tekniklerini kullanır.

  • Çok Yönlü: Mobil pazarlama öneminden biri de firmaların farklı yöntemlerle kullanıcıya ulaşabilmelerini sağlamasıdır. Muhtemelen herhangi bir mağazaya girdiğinizde üyelik açtırmak ya da kart çıkarmak için telefon numaranızın istendiğine şahit olmuşsunuzdur. Cep telefonunuza gelen kampanyalar, indirimler ve yeni ürün bildirimleri aslında bir mobil pazarlama stratejisidir.

  • Yüksek Tıklanma Oranlı: İnsanlar genellikle takip ettikleri markalardan telefonlarına gelen bildirimleri tıklar ve son fırsatlardan haberdar olmak için bu SMS ve e-postaları takipte kalır. Dolayısıyla mobil pazarlama önemini bu noktada bir kez daha belli eder.

Mobil Pazarlama Avantajları Nelerdir?

Mobil pazarlama türlerinin önemine değindikten sonra şimdi de firmalar için sunduğu avantajlara göz atalım. Yaş grubu, mesleği ve cinsiyeti fark etmeksizin herkes, mobil cihazlarıyla çok fazla zaman harcıyor. Bilgi almak, alışveriş yapmak, eğlenmek, iletişim kurmak hatta çalışmak için bile çoğu zaman mobil cihazlar tercih ediliyor. Bu demek oluyor ki web trafiğinin çoğu, mobil cihazlardan geliyor. O halde hitap ettiğiniz kitleye ulaşmak için mobil pazarlama tekniklerini bilmeniz gerekiyor. Mobil pazarlama tekniklerini bildiğinizde;

  • Daha geniş bir kitleye erişebiliyor,

  • Belirli konumlardaki mobil kullanıcılara daha kolay ulaşabiliyor, 

  • Coğrafi hedefleme yaparak kişilere, konuma özel bildirimler gönderebiliyor,

  • Kampanyalarınızı takip edebiliyor, dönüşüm oranlarını izleyebiliyor,

  • Platformun diline ve kitlesine uygun reklamlar üretebiliyor,

  • Hızlıca paylaşım yapabiliyorsunuz.

Mobil Pazarlamada Önemli Olan Büyük Etki Yaratmaktır…

Mobil pazarlama türlerinde başarılı olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var. İlk olarak mobil cihazlarda okunabilen yazı tiplerini kullanmanız, kısa ve öz olmanız çok önemli. Bunun dışında da hedeflerinizi belirlemeniz ve plan dahilinde ilerlemeniz gerekiyor. Mobil pazarlama türlerinden hangisinin hedef kitleniz için daha uygun olduğunu bilirseniz daha başarılı stratejiler yürütebilirsiniz.

İnsanların bir şey tıklamaya çekinmesinden dolayı oluşturduğunuz mobil reklamlarda güvenilirlik ilkesini göz önünde bulundurmanız gerektiğini de unutmayın. Küçük bir not olarak da mobil pazarlama avantajlarını görmek için aceleci davranmayın. Mobil pazarlama konusunda profesyonellik kazandıkça dinamiklerinizin değiştiğini de fark edeceksiniz…

[widget-129]

Yorum Yap