Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı 5 Hata!

Markalar Sosyal Medyada Hangi Hataları Yapıyor?

Marka olarak sosyal medyada güçlü bir varlığa sahipseniz daha geniş kitlelere ulaşır, markanız için sadık müşteriler edinir, satışlarınızı artırır ve marka imajı oluşturursunuz. Bunun yanı sıra, diğer şirketlerle profesyonel iş anlaşmaları yapar ve işlerinizi büyütürsünüz. Elbette, sosyal medyanın bu tarz avantajlarından faydalanabilmek için sosyal medya yönetiminde sık yapılan hatalara düşmemek, hatta mümkünse kurumsal sosyal medya hesaplarının yönetiminde işin uzmandan destek almak önemlidir.

Markanızın sesi olarak kullandığınız sosyal medya hesapları, tek bir gönderinizle sizinle dünya çapında ünlü bir hale getirebilirken aynı şekilde bir gönderiyle de bütün marka itibarınızı zedeleyebilir. Bu yüzden markaların sosyal medyada yaptığı hatalar konusunda dikkatli olmak gerekir. Endişelenmeyin, şimdi sizleri en sık karşılaştığım büyük sosyal medya hataları konusunda bilgilendireceğim.

Sosyal Medyayı Etkin Kullanamayan Markaların Yaptıkları Hatalar Nelerdir?

Biliyorsunuz, sosyal medya artık dijital pazarlamada oldukça önemli bir araç haline geldi. Zaten dijital pazarlama üzerine yazdığım pek çok yazımda da bu durumu yineliyorum. Dünya nüfusunun ortalama %40’ı sosyal medya kullanıyor. Dolayısıyla bu kadar geniş bir kitleye hitap ederken çok dikkatli olmak gerekiyor. Peki, genellikle markaların yaptığı sosyal medya yanlışlıkları neler oluyor?

1-Yanlış Kitleye Hitap Etmek: Markaların sosyal medyada yaptığı hatalardan ilki, hedef kitle analizi yapmadan sosyal medya yönetimine kalkışmaları. Hemen hemen her yazımda ilk olarak amacımızı ve hedef kitlemizi belirleyip ardından dijital pazarlama stratejileri yürütmemiz gerektiğini söylüyorum. Hedefiniz ve hedef kitleniz olmazsa dijital dünyadaki hiçbir çabanızdan sonuç alamazsınız.

2-Geri Bildirimleri Görmezden Gelmek: Sosyal medya yönetiminde sık yapılan hatalardan biri de kullanıcıların yorumlarını önemsememek. Markanızın veya firmanızın sosyal medya hesaplarını yürütürken takipçilerinizin sizinle ilgili yaptığı değerlendirmeleri ciddiye almazsanız eksiklerinizi fark edemez ve hiçbir zaman istediğiniz profesyonel imajı oluşturamazsınız.

3-Olumsuz Yorumları Silmek: Sosyal medyayı etkin kullanamayan markaların yaptıkları hatalardan bir diğeri de firmalarıyla ilgili her şeyin dört dörtlükmüş gibi yansıtma çabaları. İllaki ürünlerinizle ilgili karşılaşılan bir sorun ya da hizmetinizde bazı kusurlar vardır. Eğer sizlere olumsuz yorum yapan kişilerin değerlendirmelerini silerseniz muhtemelen yanlış bir pazarlama stratejisi yürütürsünüz. Çünkü tüm yorumların olumlu olması da takipçileriniz için bir soru işaretidir. Elbette bu kategoriye nezaket sınırlarını aşan ve kaba söylemler içeren yorumları katmıyorum.

4-Performans Ölçmemek: Markaların yaptığı sosyal medya yanlışlıklarından belki de en önemlisi bu madde. Eğer oluşturduğunuz reklam kampanyalarının etkisini ölçmez ve eksiklerinizi fark etmek için çabalamazsanız muhtemelen yürüttüğünüz tüm kampanyalarda başarısız olursunuz.

5-Ticari Kaygılara Yoğunlaşmak: Markaların sosyal medyada yaptığı hatalardan biri de yalnızca ticari hedeflere yoğunlaşarak kitlelerle hiçbir etkileşime girmemektir. Kullanıcılar, genellikle insani yönüyle öne çıkan, duygulara hitap eden ve eğlenceli markalardan hoşlanırlar. Dolayısıyla siz, takipçilerinizle sohbet etmez, onlarla etkileşim kurmaz ve değerlendirmelerine yanıt vermezseniz kitlenizi kısa bir süre içerisinde kaybedersiniz.

Markaların Yaptığı Sosyal Medya Yanlışlıklarına Düşmemek İçin Bir Profesyonelden Destek Alın!

Sosyal medyayı etkin kullanamayan markaların yaptıkları hataları sıraladık. Artık markanızın sosyal medya hesaplarını yönetirken yürütmeniz gereken stratejileri daha iyi biliyorsunuz. Görünürlük, etkileşim, satış ve sadakat için ihtiyacınız olan tek şey, markanızın sosyal medya hesaplarını profesyonel bir şekilde yönetmek.

Bunun içinse işinin uzmanı bir sosyal medya uzmanından destek almanız yeterli. Eğer isterseniz sosyal medya ve dijital pazarlama departmanlarınızı denetleyecek bir sosyal medya danışmanı ile de iş birliği yapabilirsiniz. 

[widget-129]

Yorum Yap