Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Web Sitenizin Ziyaretçi Trafiği Aniden Düşmeye Mi Başladı? Hemen Paniklemeyin!

Ziyaretçi Trafiğiniz Aniden Düşerse Ne Yapmalısınız? Organik Trafik Neden Düşer?

Eğer bir internet sitesi sahibi veya içerik pazarlamacısıysanız eminim bu durumla daha önce karşılaşmışsınızdır. Google’da üst sıralarda yer alan ve oldukça yüksek ziyaretçi çeken sayfalarınız bir anda düşüş yaşamaya başlıyor. Peki organik trafik neden düşer? Ziyaretçi trafiği düşmeye başladı ise ne yapmalısınız?

Bunun bir miktar hayal kırıklığı yaratabileceğini kabul ediyorum, ancak hemen pes etmemeli ve SEO’nun uzun vadeli bir çözüm olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle sorunu düzeltmenizi sağlayacak adımları hemen uygulamaya koymalı, içerikleriniz ve sayfalarınızın organik trafiğini korumalısınız.

Öncelikle Arama Sıralamanızı Kontrol Edin! – Ziyaretçi Trafiği Düşme Nedenleri

Ziyaretçi trafiğiniz aniden düşerse bunun başlıca sebeplerinden biri arama sonuç sıralamalarınız düşmesidir. Bunun olmasının birkaç nedeni vardır. Harekete geçmeden önce, sıralamanızın gerçekten düştüğünü doğrulamak için web sayfasının yeni konumunu geçmişteki sıralamalarıyla karşılaştırın. Zaman içindeki ortalama arama sıralamanızı otomatik olarak izleyen Google Search Console sayesinde bunu yapabilirsiniz.

Birkaç Hafta Bekleyin! – Ziyaretçi Trafiği Düşmeye Mi Başladı?

Organik trafik azalması kaygılandırıcı bir durum olabilse de zaman zaman Google güncellemeleri veya kullanıcıların dönemsel hareketleri nedeniyle bu türden şeyler olabiliyor. Bu nedenle ilk adımı atmadan önce en azından iki hafta beklemenizi öneriyorum. Belki de içeriklerinizde ve sayfalarınızda yanlış giden bir şeyler yoktur ve sorun tamamen sizin dışınızda gelişen durumlarla alakalıdır. Özellikle dramatik düşüşlerde yüksek ihtimalle durum gerçekten de böyledir.

Nedenleri Analiz Etmeye Çalışın! – Ziyaretçi Trafiğiniz Aniden Düşerse Ne Yapmalısınız?

Organik trafik neden düşer sorusuna yanıt vermek için kullanabileceğiniz pek çok SEO aracı vardır. Ancak ani düşüşlere neden olan çeşitli faktörler olabilir ve bunlar her zaman hemen görülmeyebilir. Google güncellemelerinde gelen yeniliklere bakın, iş arkadaşlarınıza web sitesine dair son dönemde yapılan değişiklikleri sorun, problemi tam olarak anlamadan aksiyon almamaya çalışın.

Soruna neyin neden olduğunu öğrendikten sonra sorunu düzeltebilirsiniz. Yaptıklarınız web sayfaları arasında değişiklik gösterebilir, bu nedenle ilk etapta bir organik trafik azalması sorununu düzeltmek için sayfa sayfa yaklaşım benimsemek önemlidir. Çoğu zaman bu tür durumlar içeriğin güncellenmesi ve iyileştirilmesi yoluyla düzeltilebiliyor.

Görseller için SEO yapıp yapmadığınızı kontrol edebilir veya bir anahtar kelime yoğunluğu sorunu olup olmadığına bakabilirsiniz. Attığınız adımlardan bağımsız olarak, kullanıcıların arama amacını aklınızda tutmayı unutmayın. Bir sorgu için en üst sıradaki sayfalar sizin sağlamadığınız neyi sağlıyor? Kitlenizin ihtiyaçlarını nasıl daha iyi karşılayabilirsiniz? Bu sorulardan hareket etmek işinize yarayabilir.

Güncel Bilgiler Sunduğunuzdan Emin Olun! – Ziyaretçi Trafiği Düşmeye Mi Başladı?

Ziyaretçi trafiği düşme nedenleri arasında yaygın hususlardan biri de doğru veya güncel olmayan bilgilerin içeriklerinizde yer almasıdır. Güncel olmayan istatistikler, yanlış olduğu ortaya çıkan bilgiler sitenizin veya sayfalarınızın Google tarafından daha arka sıralara atılmasına neden olmuş olabilir.

Değişiklikler Yaptıktan Sonra Verileri Analiz Edin! - Ziyaretçi Trafiğiniz Aniden Düşerse Ne Yapmalısınız?

Google'ın değişiklik yaptıktan sonra sayfanızı yeniden dizine eklemesinin biraz zaman alabileceğini unutmayın. Genellikle yeniden indeksleme için Google’a bir aya yakın bir süre vermeniz idealdir. Ardından geri dönün ve sıralamanızın iyileşip iyileşmediğini kontrol edin.

Bu süreçte sayfa sıralamalarınızı Google Search Console veya diğer sıralama izleyicilerinde sürekli olarak izlemek de faydalıdır. Elbette içeriğinizin hemen yukarı tırmanmaya başlamasını beklememelisiniz. Ancak bu yönde bir trend yakalaması da başlangıç için iyi bir veridir.

[widget-136]

Yorum Yap