Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İnternet Kullanım İstatistikleri Ne Anlatıyor?

Dijital Devrimin Sonuçlarına Göz Atın! – İnternet Kullanım İstatistikleri

İnternet kullanım istatistikleri bağımlılığımızı ortaya çıkarıyor… İnternet evlerde, iş yerlerinde, cep telefonlarımızda hatta sokaklarda. Dolayısıyla geniş bir kullanım ağına sahip. Her geçen gün artan internet kullanımı da belirli istatistiklerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun ve diğer anketörlerin araştırmaları bizlere internete ne kadar bağımlı olduğumuzu göstermiştir. 2022’nin son verilerine göre internet kullanım istatistikleri %80’i aşarken;

Bilgisayar kullanımı : %84,8

İnternet kullanımı : %85,9

Erkeklerde : %85,8

Kadınlarda : %85,1 gibi internet kullanım istatistikleri karşımıza çıkmıştır.

Dijital Pazarlama Uzmanı olarak her zaman kontrol ettiğim bu verilerden hareketle sizlere genç neslin internet kullanımına daha düşkün olduklarını söyleyebilirim. Günlük hayatta sürekli ellerinde telefon görmemizin sonucu da bu aslında. İş hayatında da internet üzerinden yapılan mesleklerin artması ya da sosyal medya dediğimiz platformların çoğalması internet kullanım oranları grafiğini yükseltiyor. Mobil alışveriş ve online alışveriş kavramlarının hayatımıza girmesiyle internet istatistikleri çarpıcı hale geliyor. Dolayısıyla hayatımızın her anı online geçiyor.

İnterneti En Çok Sosyal Medya İçin Kullandık – İnternet ve Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri

Yapılan araştırmalarda 2022 internet kullanım istatistikleri verilerine göre, 16-74 yaş grubundaki bireylerde bilgisayar kullanımı yüzde 74.9 düzeyinden yüzde 82.5’e çıktı. Bilgisayarı ve interneti kullanma amaçlarımıza baktığımızda ise %78,8 oranla sosyal medya lider olarak görüldü. 74.2 ile online haber, gazete ya da dergi okuma, yüzde 67.2 ile mal ve hizmetler hakkında bilgi arama, yüzde 68.7 ile oyun, müzik, film, görüntü indirme veya oynatma, yüzde 53.9 ile e-posta gönderme diğer oranlar olarak karşımıza çıktı. Sosyal medya kullanım istatistikleri oldukça arttı.

İnternet En Çok Evlerde Kullanıldı – İnternet Kullanım İstatistikleri

İnternet kullanım istatistikleri çerçevesinde 16-74 yaş grubu bireylerin;

  • %87.1’i evlerde,
  • %45.2’si iş yerlerinde,
  • %37.7’si akraba, arkadaş evlerinde,
  • %16.6’ü internet kafelerde
  • %29.2’ü ise kablosuz bağlantının yapılabildiği yerlerde (havalimanı, alışveriş merkezleri) interneti kullandı. Bu da internet kullanım istatistikleri açısından farklı verileri ortaya çıkardı.

Bu oranlardan da anlayacağımız üzere Türkiye’de geniş bir kitlenin evinde internet bulunuyor. Çağımızın gereği olarak da iş yerlerinde hemen hemen her sektör interneti kullanıyor. Ayrıca AVM’ler, hastaneler, belediyeler, cafeler, kamusal alanlarda insanlar internetten yararlanabiliyor. İnternet istatistikleri alışkanlıklarımızı yansıtıyor.

İnternet Üzerinden Alışveriş De Arttı – İnternet Kullanım İstatistikleri

İnternet kullanım istatistikleri verilerinin bize anlattığı önemli şeylerden biri de alışveriş yapmak için artık mağazalara gitmek zorunda olmayışımızdır. E-ticaret siteleri web sitelerinde kullandıkları görsellerde ürünü o kadar iyi tanıtıyorlar ki online alışveriş oranları artıyor. %63.1 gibi ciddi bir orana ulaşan online alışveriş, firma satışlarını artırırken vakitten ve emekten de tasarruf edilmesini sağlıyor.

Ürünlerin ayrıntılı ölçüleri, sanal tur 360 gezi imkanları, videolu tanıtımlar ve kişisel bilgilerin yüksek güvenlik önlemleri ile saklanması neticesinde internet alışveriş amaçlı kullanım oranını her geçen gün artırıyor. İnternetten yapılan alışverişlerde bireylerin;

  • %57.4’u giyim ve spor malzemesi,
  • %25.5’si mobilya, oyuncak, beyaz eşya gibi ev eşyası,
  • %27’i seyahat bileti, araç kiralama,
  • %24.4’u cep telefonu, kamera, radyo, TV, DVD oynatıcı gibi elektronik araçlar,
  • %18.4’u kitap, dergi, gazete ve e-kitap aldığı görülüyor. İnternet kullanım istatistikleri ve sosyal medya kullanım istatistikleri ülkemizin genel alışveriş kültürünü ortaya çıkarıyor.

Yiyecekten sonra en önemli ihtiyaç olan giyim malzemelerinin internetten alınması markaların tanıtımlarının ve hizmetlerinin başarısından kaynaklanmaktadır. Dünyaca ünlü markaların Türkiye ayakları web sitelerinde müşteriyi satışa götüren süreçlerin tamamında başarılı oluyor.

Türkiye’de %63 Oranında Kullanıcı Mobil Alışveriş Yapıyor

Akıllı telefonlarından uygulama kullanımı; sosyal medya için %81, lokasyon bazlı servisler : %56 oranlarında. Sosyal medya kullanım istatistikleri de mobil alışveriş ve sanal platform kullanımının ne kadar arttığını gösteriyor.

Telefonlarına sosyal medya uygulamaları indiren ve bunları düzenli kullanan kişi sayısı oldukça fazla. Aynı zamanda telefonlarından alışveriş yapanların oranı da %92 gibi ciddi bir rakama tekabül ediyor. Bunun nedeni de gelişen tasarım teknolojisinin mobil web sitesi alışkanlığını kazandırması olarak görülebilir. Markalar web sitelerini mobil uyumlu hale getirerek müşterilerinin akıllı telefonlarını kullanarak alışveriş yapmalarını sağlıyor. Bu da internet kullanım istatistikleri ve online alışverişin oranını artırıyor.

İnternet kullanım istatistikleri genel olarak bizlere kişilerin satın almadan sorgulamaya kadar her türlü işlerini artık online olarak hallettiklerini gösteriyor. Markalar ya da büyümek isteyen firmalar internet dünyasına adım atarak web sitelerini mobil uyumlu halde yayına veriyor, sosyal medya hesaplarını güçlendiriyor. Bu da online alışverişin, pazarlamanın, tanıtımın ve iletişimin önünü açıyor. Böyle bir sistemin de kolay kolay modası geçmeyeceğe benziyor, internet katlanarak hayatımıza hükmediyor.

[widget-129]

Yorum Yap