Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Influencer Marketing ile Kar Elde Edin! - Influencer Marketing Nedir?

E-Ticarette Influencer Marketing Neden Önemlidir?

Influencer kavramını mutlaka duymuşsunuzdur. Intagram’da, Youtube’da sık sık karşımıza çıkıyor. Peki, influencer marketing’in ne olduğunu biliyor musunuz? Kavram olarak anlamını bilmeseniz de muhtemelen sosyal medya platformları üzerinden çok kere denk gelmişsinizdir. Geleneksel reklamcılıkla günümüzün reklamcılık modelleri buluşturan bu pazarlamada, fenomenler içerik odaklı pazarlama yaparak ürünleri ön plana çıkarıyorlar.

Elbette influencer pazarlama yapabilmek için yalnızca ünlü olmak gerekmiyor. Artık kendi alanında uzman pek çok etkileyici de çeşitli iş birlikleriyle karşımıza çıkabiliyor. Kısa bir tanımın ardından şimdi gelelim e-ticarette influencer marketing’in önemine…

Influencer Marketing Nedir? Influencer Pazarlama Neden Önemlidir?

Influencer marketing yani diğer bir ifadeyle etkileyici pazarlama, bir ürün veya hizmetle ilgili etkileyiciyle iş birliği yapılmasıdır. Marka bilinirliği sağlamak ve marka sadakati oluşturmak için yapılır. Etkileyici pazarlamanın belirli bir süresi yoktur, 30 saniyelik bir tanıtım videosu da olabilir, 10 dakikalık da… Süreç tamamen etkileyicinin konseptine ve yarattığı mizansene göre değişiyor. 

Influencer marketing nedir sorusunu detaylı bir şekilde açıkladığımıza göre şimdi gelelim, influencer pazarlamanın önemine. Şu anda dünya nüfusunun yarısından fazlasının sosyal medya hesabını olduğunu biliyorsunuzdur. 6 yaşındaki bir çocuğunda 80 yaşındaki bir kişinin de sosyal medyada hesabı var. Dolayısıyla bir markanın aynı anda pek çok farklı kitleye ulaşabilmesi için en iyi yöntem sosyal medya. İşte, bu fırsatı markaların avantajına dönüştüren şey de influencer marketing oluyor. Geleneksel reklamcılık yoluyla ulaşılamayacak kişilere, etkileyici pazarlama yolu ile sosyal medyadan ulaşılıyor ve genellikle de başarılı sonuçlar alınıyor. 

Hatta şöyle bir istatistik de paylaşabilirim: Çevrim içi alışveriş tercihleri üzerine yapılan bir ankette, kullanıcıların %80’inin bir influencer tavsiyesi üzerine satın alma gerçekleştirdiği görülmüş. Yani, bu ne demek oluyor? Sosyal medya üzerinden etkileyici pazarlama yapılan bir ürünü 10 kişiden 8’i satın alıyor. Bu, hem markalar hem de dijital pazarlamacılar için oldukça büyük ve önemli bir rakam.

Şirketlerin Çoğu Pazarlama Bütçelerini Influencer’lara Ayırıyor! 

Markaların ortalama %40’ının tanınırlıklarını artırmak için influencer marketinge başvurduğunu biliyor muydunuz? Peki, influencer marketing başka ne gibi avantajlar sağlıyor? 

  • İçerik stratejisi zenginleştirme: Influencer pazarlama stratejisi oluşturduğunuzda sosyal medya gönderilerinizi canlandırıyor, takipçilerinizin dikkatini çekiyorsunuz.

  • Nitelik müşteriler bulma: İnsanlar sosyal medyada ya da televizyonda takip ettiği ve sevdiği kişilerin önerdiği markaları kullanmayı tercih ediyor. Dolayısıyla sevilen bir isimle birlikte öne çıkardığınız ürününüz için kaliteli müşterilerle buluşuyorsunuz.

  • Maliyetleri düşürme: Geleneksel reklam modelleri de dijital pazarlama stratejileri de düzenli olarak nakit akışı gerektiriyor. Dolayısıyla influencer marketing yaptığınızda tek seferlik bir ödeme yapıyor ancak sürekli sonuç alıyorsunuz.

Hangi Influencer’la Çalışmalısınız?

Influencer marketing nedir ve influencer pazarlama stratejilerinin faydaları nelerdir gibi konular üzerinde durduğumuza göre şimdi gelelim, marka imajı oluşturmak için doğru fenomeni nasıl bulacağınıza. Sosyal medyada pek çok fenomen var ancak sizin ürününüzü tanıtacak en iyi etkileyici kim, biliyor musunuz? İşte, dikkat etmeniz gerekenler:

Marka Yakınlığı: Influencer marketing yaparken etkileyicilerin genellikle hangi sektöre içerik ürettiği, bizim için o kadar da mühim değil. Önemli olan yaratıcı ve ilişkili olmaları. 

Takipçi Sayısı: Influencer pazarlamada etkileyici olarak seçilecek kişinin takipçi sayısı çok önemli. Daha geniş hedef kitlelere ulaşmak için mümkün olduğunca çok takipçili ünlüleri seçmeniz gerekir.

Influencer pazarlama yaparken marka yakınlığı ve takipçi sayısının önemli olduğunu anladık. Peki, etkileyicilerin de kendi aralarında türleri yok mu? Elbette var! 

Makro Etkileyici: Genellikle sosyal medyada etki alanı büyük olan ve geniş kitlelere hitap edebilen influencer’lara makro etkileyici diyoruz. Genellikle 1 milyondan fazla takipçisi bulunan ve hemen hemen herkesin tanıdığı fenomenler bu grupta yer alıyor.

Mikro Etkileyici: Ortalama 1000 ve 100.000 aralığında bir takipçi kitlesine sahip olan mikro etkileyiciler, markalar için yüksek etkileşim yaratacak güzel içerikler oluştururlar. Ancak genellikle standart bir tipte takipçileri bulunur. Bu yüzden niş influencer pazarlama stratejisi için daha faydalı olurlar.

Nano Etkileyici: Etki alanınız biraz daha küçük ölçekliyse nano etkileyicilerden destek alabilirsiniz. Böylece marka yakınlığı ilkesine uymuş olur, influencer pazarlama stratejinizden daha iyi sonuçlar alırsınız.

Artık marka yakınlığı ve takipçi sayısı kriterlerini gözeterek mikro, nano ve makro etkileyicilerden hangisinin sizin için daha iyi olduğunu bulabileceğinizi düşünüyorum. Influencer marketing konusunun daha iyi anlaşılabilmesi için dilerseniz şimdi de influencer pazarlama örnekleri verelim.

  1. https://www.instagram.com/p/CjIwZl0qZPp/?hl=tr

1,6 milyon takipçisi ve farklı sektörleri hedefleyen içerikleriyle Halil İbrahim Göker’in makro etkileyici olduğunu görüyoruz.

  1. https://www.instagram.com/p/CjDxUIzI9Ct/?hl=tr

2 milyon takipçi kitlesiyle Duygu Özaslan da makro etkileyiciler arasında yer alıyor.

E-Ticaret Influencer Marketing Etkisi Hızla Yükselmeye Devam Ediyor…

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak için etkileyici pazarlama stratejisi geliştirmek istiyorsanız ilk olarak hangi platformun, marka imajınız için daha güçlü olduğunu bulmanızı öneririm. Influencer pazarlama stratejisi, pazarlama hedeflerinizi ve hedef kitlenizi bilmenize ve planınızı buna göre yürütmenize yardımcı olur.

Dolayısıyla bir strateji oluştururken araştırma yapmak önemlidir; böylece kampanya, bütçeniz ve beklenen yatırım getirisi için ne tür etkileyicilere ihtiyacınız olduğunu bilirsiniz. Yine de bu konu ile ilgili destek almak isterseniz dilediğiniz zaman bana ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap