Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Reklam Sıralaması Nasıl Belirlenir? – Reklamlarınızı İlk Sıraya Taşıyın!

Önce Google Reklam Sıralamaları Ne Demek Ona Bakalım! – Google Reklam Sırası Nedir?

Dijital pazarlamacılıkta en önemli stratejilerden biri de hiç kuşkusuz Google reklamlarıdır. Google reklamları ile diğer sonuçların üstünde yer almak markanıza yönelik kullanıcı farkındalığı yaratmak ve satış başarısı kazanmak için elbette önemlidir. PPC, yani tıklama başı ödeme pazarlamacılığı olarak da bilinen Google reklamları; artık günümüzde bir SERP sayfasında birden fazla sonuç şeklinde görüntülenmektedir. Bu da Google reklam sıralaması için tıpkı organik aramalardakine benzer bir rekabeti beraberinde getirmektedir.

Google reklam sıralaması temel olarak anahtar kelime veya kelime grubu için ödediğiniz için maksimum fiyat teklifinin; ilgili anahtar kelimedeki kalite puanı ile çarpılması yöntemiyle belirlenir. Başlangıçta biraz karmaşık gözüktüyse de merak etmeyin, aşağıda Google reklam sıralamaları ile ilgili verdiğim bu tanım cümlesini açmaya çalışacağım.

Kalite Puanı Ne Demek? – Google Ads Reklamlarında Üst Sıralara Çıkma

Google reklam sıraları için kalite puanından bahsettiğimizde teknik veya editöryal anlamda web sitenizin veya reklam verdiğiniz sayfanın kalitesinden bahsettiğimi düşünmeyin. Elbette bu da işin içindedir. Ancak Google reklam sıralaması için kalite puanı hesaplarken reklamlara beklediğiniz tıklama oranı, reklamın ilgi düzeyi, açılış sayfası deneyimi, reklam uzantılarından (site bağlantısı, açıklama metni, snippet, telefon, mesaj, lokasyon vs.) ne kadar yararlandığınız ve site hızı gibi faktörleri de göz önüne almanız gerekir.

Ayrıca Bunlara Da Dikkat Etmelisiniz! – Google Reklam Sıralaması Nasıl Belirlenir?

Her ne kadar yukarıda tanımımızı kalite puanı üzerinden yapmış olsak da kalite puanı ile birlikte kullanıcının arama yaptığı lokasyondan saat aralığına, arama yaparken kullandığı cihazdan geçmiş arama deneyimlerine, sayfada yer alan diğer reklamlardan kullanıcının aramasında kullandığı anahtar kelime grubu ve diğer terimlere kadar her şey Google reklam üst sıralama çıkma çabalarınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Nitekim Google da açıklamalarında “Kalite puanı; reklam açık arttırmalarındaki genel performansınızın bir tahminidir ve Google reklam sıralamasını belirlemek için kullanılmaz.” şeklinde ifadelere yer vermektedir.

Peki Google Reklam Sıralamanızı Geliştirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Eğer reklam bütçenizi optimum şekilde değerlendirmek istiyorsanız Google reklam sıralamaları için takip edebileceğiniz çeşitli geliştirme yolları vardır. Özellikle şu noktalara dikkat etmenizi kesinlikle öneririm:

  • Reklam alaka düzeyini maksimize etmeye çalışın. Hedef anahtar kelimeler üzerinde sayfa ve site odaklı çalışmalar yapın.
  • Reklam uzantılarını kesinlikle kullanın! Hem kullanıcılara harekete geçirici mesajlar vermiş olacak hem de Google botlarının ilgisini çekeceksiniz.
  • Açılış sayfanızın kullanıcı dostu bir deneyim sunduğundan emin olun! Tıklama sonrasında kullanıcıların sitenizden hemen çıkış yapıyor olması Google reklam sıralamaları için önemli bir eksidir.
  • Etkili reklam hedeflemeleri ile gerçekten potansiyel ziyaretçilerinizi ve müşterilerinizi hedef aldığınızdan emin olun.
  • Anahtar kelimelerinizi başlıkta ve açıklama bölümünde geçirmeye çalışın!
  • Deneme yanılma yapmaktan çekinmeyin. Farklı reklam formatlarını ve farklı tutarlarda teklifleri test edin!
  • Negatif anahtar kelimeler kullanarak hedef kitleniz dışında kalan yakın grupları kampanyanızın dışında bırakın!

Uzman Desteği Alın!

Hiç kuşkusuz söz konusu Google ve algoritmaları olduğunda uzmanlığı arama motoru optimizasyonu (SEO) ve Google Ads reklamları olmayan birisi için süreç uzadıkça işler giderek daha da karmaşıklaşabilir.

Bu nedenle eğer bütçenizi en verimli şekilde kullanmak ve etkili bir Google Ads reklam stratejisi ile hedef kitlenize ulaşarak ziyaretçilerinizi ve satışlarınızı arttırmak için profesyonel destek alın, daha etkili ve hızlı çözümlere kavuşun!

[widget-129]

Yorum Yap