Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Facebook ve Instagram Sayfamın Reklamını Nasıl Yaparım?

Markamı Sosyal Medyada Nasıl Öne Çıkaracağım? Instagram mı, Facebook mu?

Sosyal medyanın hayatımızda ne kadar önemli bir noktada olduğu, herkes tarafından bilinen bir gerçek. Dolayısıyla iş hayatında varlığınızı ispat etmenin ve markanızı duyurmanın yolu da elbette, sosyal medyadan geçiyor. Hizmet verdiğiniz sektör ne olursa olsun, hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirleyerek vereceğiniz sosyal medya reklamları ile çok fazla talep gören bir firma olmanız mümkün.

Özellikle de genç kitleye hitap eden bir markanız veya hizmetiniz varsa sosyal medya reklamları ile bilinirliğinizi sağlamanız çok daha kolay olabilir. Peki, bunu nasıl başaracaksınız? Instagram reklamları ve Facebook reklamları konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz önerilerime kulak verebilirsiniz!

Instagram Reklam Verme Süreci Nasıl Yönetilir?

Instagram reklamı vermek ve genç kuşağın nabzının attığı Instagram’da tanınırlığınızı artırmak istiyorsanız sizi üç adımlı bir süreç bekliyor.

  • Instagram reklamıyla neyi hedefliyorsunuz? Amacınız satışlarınızı artırmak mı, adınızı duyurmak mı, takipçi kazanmak mı, bilgilendirmek mi?
  • Markanızın veya hizmetin konusu nedir? Hedef kitleniz kim? Örneğin, bebek kıyafetleri satmak istediğiniz bir hesabınız var ise hedef kitleniz ilk planda, anneler olmalıdır.
  • Reklamınız hangi platforma yönelik? Bu bir Instagram reklamı da olabilir Facebook reklamı da. 

Bu süreci en doğru şekilde yönettikten sonra Instagram reklam verme planlarınızı dilerseniz bir Instagram reklam danışmanı ile gerçekleştirebilir, tanıtımınızın hedef kitlenize ne derece ulaştığını veya başarılı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Facebook Reklam Verme Süreci Nasıl Yönetilir?

Instagram’da olduğu gibi Facebook reklam verme sürecinde de hedef kitlenizi ve reklam amacınızı belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Ardından Facebook’ta reklam vermenin önemli bir noktası olan, reklam formatını seçebilirsiniz. Peki, hangi reklam formatının sizin ürününüz veya hizmetinize uygun olduğunu nasıl bulacaksınız? Bu noktada, şu adımları izlemenizi öneririm.

Fotoğraflı Reklam: Hem etkileyici bir görsel hem de ilgi çekici bir spotla birlikte tanıtım yapmak istiyorsanız bu formatı kullanabilirsiniz. Bu noktada, bağlantılarınızın ilk olarak fotoğrafla dikkatini çekip ardından harekete geçirici metninizi okumalarını destekleyebilirsiniz.

Video Reklam: Bağlantılarınızı markanızla ilgili hareketli bir tanıtımla buluşturmak istiyorsanız sizin için en etkili reklam formatı, video olabilir. Ses, hareket ve görüntünün etkileyici kombinasyonu ile müşterilerinizin dikkatini, ürününüze yoğunlaştırabilirsiniz.

Hikaye Reklam: Markanızla sosyal medyanın dinamiklerini takip ediyoruz imajı vermek isterseniz story reklam çalışmaları yapabilir, etkili bir pazarlama stratejisi geliştirebilirsiniz.

Messenger Reklamı: Ürününüz için en doğru hedef kitleyi belirleyerek nokta atışı bir pazarlama taktiği olarak Facebook Messenger’dan faydalanabilirsiniz. Hem müşterinizle etkileşimli bir ortam yaratır hem de markanızla ilgili dönüş alma şansını yakalarsınız.

Slayt Gösterisi Reklam: Ürününüzle ilgili sunmak istediğiniz birden fazla görsel varsa slayt gösterili reklam, sizin için çok daha uygun olacaktır. Hem müşterinize vermek istediğiniz mesajları verebileceğiniz hem de dikkat çekici bir reklam ile potansiyel müşterilerinizi firmanıza yönlendirebilir, satışlarınızı artırabilirsiniz.

Döngü Reklam: Dönen her katmanda farklı bir bilgi vererek ya da markanızla ilgili farklı bir detay sunarak araştırmayı seven ve detaycı müşterileriniz için çok daha verimli bir reklam yaratabilirsiniz. Maksimum on adet fotoğraf paylaşmaya imkan tanıyan döngü reklamlar ile firmanıza ait görselleri, kısa ve net ifadelerle tamamlayabilirsiniz. Örneğin, bir e-ticaret sitesine ait Facebook döngü reklamında, önemli markaların görselleri ile indirim yüzdelerini paylaşarak tıklanma oranlarınızı artırabilirsiniz.

Reklam formatınıza karar verdikten sonra Facebook reklam verme sürecinize şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Ekranın sağ üst köşesindeki Reklam Oluştur butonuna tıklayın.
  • 2. adımda karşınıza gelen seçeneklerden Öne Çıkarma’ya basarak devam edin.
  • Tanıtımınız için etkileyici ve harekete geçirici bir kampanya ismi oluşturun.
  • Yaş, cinsiyet, dil, ülke ve ilgi alanları gibi seçeneklerle hedef kitlenizi belirleyin.
  • Ardından reklamınızın görüntülenme süresi ile ilgili bir zaman dilimi belirleyerek Facebook reklam ücretlerinizi oluşturun.
  • Ödeme işleminizi tamamladıktan sonra reklamınızın yayında olup olmadığını kontrol edin.

Facebook’ta reklam verme adımları olarak paylaştığım bilgiler, temel ve basit reklamlar için yeterli olabilir. Ancak daha geniş kitlelere hitap etmek istiyorsanız ya da çok daha büyük ölçekli bir firmaysanız Facebook reklam danışmanından destek almanızı öneririm.

Markanız İçin Sosyal Medyanın Gücünden Faydalanın!

Siz “Instagram sayfamın reklamını nasıl yaparım, Facebook’ta reklam vermek için ne yapmam lazım?” gibi sorularla vakit kaybederken Instagram reklam yöneticisiyle ve Facebook reklam danışmanı ile çalışanlar ön plana çıktılar bile!

Markanızın gücünü ispat etmek, yürüttüğünüz sosyal medya kampanyaları ile adınızı duyurmak ve sosyal medya kanalları ile satışlarınızı artırmak için bana ulaşabilir, sitenizin sosyal medya hesaplarını nasıl yönetmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Doğru reklam ile hedefinize çok daha kolay ulaşabileceğinizi unutmayın!

[widget-129]

Yorum Yap