Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dijital Pazarlamada İnternet Arama Motorlarının Kullanımı

Arama Motoru Pazarlaması Neden Önemlidir?

Dijital pazarlamada internet arama motorlarının kullanımı derken aslında arama motoru pazarlamasından bahsediyoruz. Arama motoru pazarlaması için bir markanın Google gibi arama motorlarında görünürlüğünü artırmak üzere yürütülen stratejiler diyebiliriz. Bir web sitesi açmış olmak size takipçi kazandırmaz.

Görünürlüğünüzü artırmak için arama motoru pazarlamasına ihtiyacınız olur. Dijital pazarlama endüstrisinin son birkaç yılda ne kadar büyüdüğünü mutlaka fark etmişsinizdir. Endüstri büyüdükçe rekabet halinde olduğunuz marka sayısı da artar. Dolayısıyla dijital pazarlamada internet arama motorlarının kullanımı her zamankinden çok daha fazla önemli olur.

Arama Motoru Pazarlaması İşletmeler İçin Hangi Avantajları Sunar?

SEO ve SEM, her zaman karıştırılan iki dijital pazarlama terimidir. Dolayısıyla dijital pazarlamada arama motorlarının kullanımından bahsederken öncelikli olarak SEO ve SEM kavramlarını açıklamak istiyorum. Arama motoru optimizasyonu olarak adlandırdığımız SEO, SERP’lerdeki organik sıralamamızı iyileştirmek için yaptığımız çalışmalardır. Arama motoru pazarlaması olarak adlandırdığımız SEM ise ücretli sonuçlarda arasında görünmek için uyguladığımız yöntemlerdir. Sponsorlu reklamlar, organik sonuçlara göre daha fazla görünürlük sağlamaktadır. Dolayısıyla SEM için SEO’nun etkisini artırmak üzere yapılan stratejilerdir demek pek de yanlış olmayacaktır. Peki, arama motoru optimizasyonunun faydaları nelerdir?

Daha Fazla Görünürlük

SEM, yani arama motoru pazarlaması, üst sıralarda çıkmanızı sağlayarak işletmenizin daha geniş kitlelere hitap etmesi çalışır. İnsanlar ilk planda sizin müşteriniz olmasa bile aradıkları anahtar kelime üzerinden sizinle karşılaştıkları için güvenilir bir imaj yaratmış olursunuz.

Marka Bilinirliği

Rekabette öne çıkmak için işletmenizin büyük ölçekli olmasına hiç gerek yok. Arama motoru pazarlamasındaki ücretli reklamlar, markanızın artan rekabete dahil olmasını sağlar. Dolayısıyla oluşturduğunuz reklamlar, kullanıcıların markanızla ilgili bir izlenim yaratmasını destekler.

Hedef Kitle Belirleme

Muhtemelen markanız için belirlediğiniz bir hedef kitle vardır. Ancak arama motoru pazarlaması yaptığınızda; ürün veya hizmetinizle ilgili olan anahtar kelimeleri araştıran farklı yaş gruplarını, sosyo ekonomik grupları da görebilirsiniz. Aynı şekilde hedef kitlenize uygun olan anahtar kelimeleri de SEM ile keşfedebilirsiniz.

Performans Ölçme

En sık kullanılan SEM platformu, Google Ads’tir. Google Ads gibi uygulamalar aracılığıyla kampanyalarınızın etkinliğini ölçebilir, en iyi performansı gösteren anahtar kelimelerinizi belirleyip tıklama ve gösterim sayısına erişebilirsiniz.

Kolay Yönetim

Arama motoru pazarlamasının markalar için sunduğu bir diğer avantaj da kullanıcılar için sağladığı basitliktir. Google Ads gibi platformlar, tek bir kanal üzerinden hem reklam oluşturma hem de reklam yönetimi için planlama yapmanızı sağlar. 

Dengeli Bütçe Kullanımı

Dijital pazarlamada internet arama motorlarının kullanımında en büyük avantajlardan biri, SEM’in minimum yatırımla şirketler için uygun çözümler üretmesidir. Zaten performansınızı ölçebildiğiniz için yatırımlarınızın ve kampanyalarınızın ivmesi arttıkça dijital pazarlamaya ayıracağınız bütçeyi de artırabilirsiniz.

Markanız İçin Arama Motoru Pazarlamasından Yararlanmak İster misiniz?

En çok karıştırılan SEO ve SEM kavramlarının üzerinde durup arama motoru pazarlamasının markalar için sunduğu faydalara değindik. Artık reklamlarını ölçebileceğiniz ve gerekli olan durumlarda yeni bir yol haritası çıkarabileceğiniz SEM çalışmaları konusunda çok daha bilinçlisiniz. 

Dijital pazarlamada internet arama motorlarının kullanımının avantajlarını biliyor, dönüşümler üretebiliyor ve kaliteli trafik oluşturabiliyorsunuz. “Daha çok yatırım = SEM başarısı” teorisinin yanlış olduğunun da farkındasınız. Artık Google’ın radarına takılmamak ve ziyaretçilerinizin dikkatini çekmemek için hiçbir engeliniz yok.

[widget-129]

Yorum Yap