Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dijital Pazarlama Neleri Kapsar?

Dijital Pazarlama Stratejileri Geliştirirken Hangi Yöntemlerden Yararlanılır?

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerini alan çevrim içi pazarlama teknikleridir. Dijital pazarlama stratejilerinin temel amacı, potansiyel müşteriler edinmek, satışları artırmak ve marka bilinirliği yaratmaktır. Muhtemelen pazarlama deyince gözünüzün önüne televizyon reklamları ve billboardlar geliyor.

Aslında bu yöntemler, artık geride kaldı. Şimdi, sosyal medyada görünür olmanın yolları üzerine çalışılıyor. Dijital pazarlama neleri kapsar sorusunu özetleyecek olursam e-posta, sosyal medya ve web siteleri gibi dijital dünyanın tüm dinamiklerini kapsayan yeni nesil bir pazarlamacılıktır. Dilerseniz şimdi dijital pazarlama hizmetlerini daha detaylı olarak ele alalım.

Dijital Pazarlama Hizmetleri Nelerdir?

Dijital pazarlama neleri kapsar diye merak ediyorsanız muhtemelen markanızın bir dijital pazarlama stratejisine ihtiyacı olduğunu düşünüyor ya da işin uzmanlarından dijital pazarlama hizmetleri almayı istiyorsunuzdur. Aslında haklısınız, şu an markanızın ayakta durabilmesi ve her geçen gün biraz daha artan rekabette yenilen taraf olmaması için dijital pazarlama stratejisi geliştirmeniz gerekiyor. Hatta dijital pazarlama stratejilerinin bir nevi zorunluluk olduğunu da söyleyebiliriz. Peki, dijital pazarlama hizmetleri neleri kapsıyor, dijital pazarlama stratejileri geliştirirken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte, yanıtı:

Web Sitesi Pazarlaması: Bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmek istiyorsanız ilk olarak web sitesi kurmanız gerekiyor. Dolayısıyla dijital pazarlama neleri kapsar sorusunun en önemli yanıtı, web sitesi pazarlaması oluyor. Pazarlama çalışmalarına web siteniz olmadan başlarsanız ürünlerinizi etkili bir şekilde temsil edemezsiniz. Ayrıca oluşturduğunuz web sitesinin hızlı, mobil uyumlu ve kolay kullanımlı olması da dijital pazarlama stratejilerinizin başarılı olması açısından önemlidir.

İçerik Pazarlaması: Dijital pazarlama stratejilerini web siteniz ya da sosyal medya platformlarınız için oluşturmanız hiç önemli değil. Önemli olan harekete geçirici, duyguları etkileyen, faydalı içerikler oluşturmanız. İçerikleriniz kaliteli olmazsa dijital pazarlama hizmetlerinden hiçbir verim alamazsınız.

Bağlı Kuruluş Pazarlaması: Dijital pazarlama neleri kapsar diye merak edenler için geldik listenin en önemli maddesine. Bağlı kuruluş pazarlaması ismine yabancı olsanız da muhtemelen bu dijital pazarlama stratejisiyle sık sık karşılaşıyorsunuzdur. Bağlı kuruluş pazarlamasında tanınmış şirketlerin pek çoğu, ürünlerini satan web sitelerine aylık belli bir miktarda para ödemektir. Böylece bağlı şirketler aracılığıyla markaların bilinirliği artmaktadır.

Video Pazarlama: Biliyorsunuz şu an hem Youtube’da hem de Instagram’da video içeriklerle reklam yapmak çok moda. Hatta bir diğer dijital pazarlama tekniği olan influencer pazarlamasında da çoğu zaman video pazarlamadan yararlanılmaktadır. Etkileyiciler tanıtacakları ürünlerle ilgili videolar hazırlamakta ve takipçileriyle paylaşmaktadır. Dolayısıyla video pazarlaması, günümüzün teknoloji tutkunu nesli için öncelikli bir yöntemdir.

SMS Pazarlaması: Dijital pazarlama neleri kapsar sorusunun bir diğer yanıtı da hepimizin bildiği hatta çoğu zaman rahatsız olduğu SMS’lerdir. Üye olurken ya da kart çıkartmak amacıyla telefon bilgilerimizi paylaştığımız markalar, promosyon ve indirimlerle ilgili bilgi verebilmek için kullanıcıların cep telefonlarına bilgi mesajları göndermektedir. Dolayısıyla potansiyel müşteriler, tek bir kısa mesaj yoluyla müşteri haline getirilmektedir.

Dijital Kanallar Hızla Çoğalıyor Bunu Fırsata Dönüştürün!

Radyo ve gazete reklamları, yerini billboard ve televizyon reklamlarına bıraktığında bunun pazarlamada bir devrim olduğunu düşünmüştük. Çünkü o zaman için markalar daha çok kazanmanın en etkili ve hızlı yolunu keşfetmişti. Ancak günümüzün hızla dijitalleşen dünyasında artık ne gazeteler ne televizyonlar ne de billboardlar doğru pazarlama ortamı…

Artık sadece dijital dünyada bilinmek önemli. Eğer bir markanın Instagram hesabında organik takipçi sayısı çoksa ya da mobil pazarlamada oyun arasında açılan reklamlardan dönüşler fazlaysa bu marka, dijital pazarlama stratejilerini yönetmede başarılı demek! İşte böyle… Peki, siz markanız için hangi dijital pazarlama stratejisini geliştireceksiniz?

[widget-129]

Yorum Yap