Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Türleri Nelerdir?

Dijital Pazarlamaya Giriş – Nasıl Başlamalısınız?

Muhtemelen son zamanlarda sık sık dijital pazarlama kavramıyla karşılaştığınız için şu an bu yazıyı okuyorsunuz. Evet haklısınız, son on yılda dijital pazarlama tüm sektörler için hayati bir bileşen haline geldi. Sağlık, turizm, eğitim ve hizmet gibi pek çok sektörde, dijital pazarlama stratejilerinin katkıları ciddi boyutlara ulaştı. 

Peki, küresel çapta etki alanını genişleten ve geleneksel pazarlamanın yerini alan dijital pazarlama nedir, öğrenmek ister misiniz? Dijital pazarlama tekniklerinden türlerine kadar yeni nesil pazarlamacılıkla ilgili aradığınız tüm bilgileri yazımda bulabilirsiniz…

Dijital Pazarlama Nedir? 

Dijital pazarlama nedir? Son dönemde hem öğrencilerimden hem de danışmanı olduğum firmalardan bu soruyu alıyorum. Artık işletmenizin ne kadar büyük ya da küçük olduğunun hiçbir önemi kalmadı. Eğer dijital dünyada ben de varım diyemiyorsanız siz zaten rakiplerinizin bir adım gerisindesiniz demek oluyor. Özetleyecek olursak çevrim içi ortamlarda varlığınızı ispat etmek üzere uyguladığınız ve daha çok tüketiciye ulaşmayı hedeflediğiniz tüm stratejik adımlar dijital pazarlama olarak adlandırılıyor.

Dijital Pazarlama Türleri Nelerdir?

Müşterilerinize ulaşmak ve ürünlerinizi pazarlamak için dijital kanalları kullanmaya karar verdiniz. Peki, dijital pazarlama türlerinden hangisinin sizin için en doğru olduğunu biliyor musunuz? İşte, yanıtı:

  • Sosyal medya pazarlaması: Eğer marka bilinirliği ve sosyal güven oluşturmak istiyorsanız sosyal medyada aktif olmak, potansiyel müşterilere ulaşmak ve sosyal medyayı bir satış kanalı olarak kullanmak zorundasınız. Sosyal medya pazarlaması olarak adlandırılan bu türle satışlarınızı artırmak için daha geniş ve genç bir kitleye ulaşırsınız.

  • Video pazarlama: Dijital pazarlama stratejileri geliştirmek, bir şirket için olmazsa olmaz evet. Ancak aynı anda sizin gibi pek çok firma dijital pazarlama stratejisi yürütüyor. Peki, onların arasından nasıl sıyrılacağınızı biliyor musunuz? Aslında bunun için dijital pazarlama türleri içinde en eğlenceli ve en aktif olan video pazarlamadan yararlanabilirsiniz. İsterseniz Instagram’da reels paylaşır isterseniz de Youtube’a markanızla ilgili video içerikler üretirsiniz.

  • SMS: Muhtemelen bugüne dek telefonunuza pek çok kampanya ve indirim mesajı gelmiştir. İşte firmaların en çok tercih ettiği dijital pazarlama türlerinden biri olan SMS pazarlamasında şirketler, alışveriş sürecinde veya kayıt aşamasındayken cep telefonu numaralarınızı alır ve sizleri yeni gelişmelerden haberdar etmek için bu kanalı kullanır. 

  • Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı (PPC): En etkili dijital pazarlama stratejilerinden biri olan PPC’de, ürün ve hizmetleriniz ilgili konularda arama yapan kullanıcıların karşısına çıkarılır ve bunun karşılığı olarak da sizden bir ödeme alınır. PPC kampanyaları, kullanıcıları demografik özelliklerine (yaş veya cinsiyet gibi) göre segmentlere ayırabilir veya hatta belirli ilgi alanlarını veya konumlarını hedefleyebilir. En popüler PPC platformları Google Reklamları ve Facebook Reklamlarıdır.

  • İçerik Pazarlaması: İçerik pazarlaması, dijital pazarlama türleri içinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bloglar, bilgi grafikleri, podcastler ve webinarlar aracılığıyla paylaştığınız içeriklerle potansiyel kullanıcılara ulaşmak için kolay bir yöntem sağlamış olursunuz.

Dijital Pazarlama Stratejilerinin Faydaları Nelerdir?

Dijital pazarlama nedir ve dijital pazarlamanın türleri nelerdir, gibi konular üzerinde durduktan sonra sırada dijital pazarlama tekniklerinin sunduğu avantajlar var. 

  • Düşük Maliyetli: Geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla dijital pazarlama stratejilerinin çok daha ucuz olduğu bir gerçektir. Sosyal medya hesaplarınızı, içeriklerinizi videolarınızı ücretsiz olarak oluşturabilme imkanınız bulunmaktadır.

  • Her Zaman Yapılabilir: Dijital pazarlama tekniklerini uygulayarak dünyanın diğer ucundaki kullanıcılara dilediğiniz zaman diliminde ulaşabilirsiniz. Böylece hiçbir kısıtlama olmadan pazar erişiminizi genişletebilirsiniz.

  • Ölçülebilir: Dijital pazarlama tekniklerinin etkisini ölçebilmek önemlidir. Dönüşümler ve olası satışlarda ne derece başarılı olduğunuzu takip edebilirseniz hedeflerinizi daha net bir şekilde oluşturabilirsiniz.

  • Kişiselleştirilebilir: Dijital pazarlama türlerinde en önemli ayrıntı, platforma göre kişiselleştirilebilir ve yönetilebilir olmalarıdır. Nasıl ki Linkedin üzerinden kullanıcılara erişeceğiniz dille Instagram’da kullanacağınız dil birbirinden farklıysa oluşturacağınız içerikler de farklı olacaktır. 

Dijital Pazarlama Çalışmaları Yürütmek İşletmenizi Büyütmenize Destek Olur

Dijital pazarlama nedir sorusunun yanıtının zihninizde biraz daha belirginleştiğini düşünüyorum. Bu konuda sizlere bir tavsiyem de dijital pazarlama örneklerini araştırmanız ve farklı bakış açıları geliştirmeniz. Dijital pazarlama, esasen firmanızı internet dünyasında daha tercih edilen kılmak için yapılan çalışmalardır. Eğer başarılı olursanız bu sizin için daha çok satış, daha çok müşteri ve marka sadakati yaratacaktır. 

Başarılı olmak için de dijital pazarlamaya dair çeşitli bilgilere sahip olmanız, rakiplerinizi tanımanız, planlı ve programlı bir şekilde ilerlemeniz önemlidir. Üstelik dijital pazarlama çalışmalarını yürütebilmek için ihtiyacınız olan tek şey, analitik düşünme becerisi… Geri kalan her şey, dijital pazarlama stratejilerinize göre şekillenecektir.

[widget-129]

Yorum Yap