Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Markanızı Duyurmanız İçin Kullanabileceğiniz Dijital Pazarlama Araçları

Google’ın Sunduğu Dijital Pazarlama Araçlarını Öğrenin!

Dijital pazarlamada e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, mobil pazarlama, içerik pazarlaması, video pazarlama, bağlı kuruluş pazarlaması ve PPC gibi türler olduğuna daha önceki yazılarımda değinmiştim. Bildiğiniz gibi her bir dijital pazarlama yöntemi, ya farklı bir platforma hitap ediyor ya da farklı bir amacı benimsiyor.

Dijital pazarlama araçları olmasaydı pazarlama uzmanlarının görev tanımları bir hayli geniş olabilirdi. Hatta muhtemelen sorumluluk alanlarındaki pazarlama çeşitleri çok olur, birbirine karışan stratejilerden yanıt alınamazdı. İşte, dijital pazarlama araçları tam da bu amaç için oluşturuluyor. İçerik editörü için Word, tasarımcı için Photoshop ne ise dijital pazarlama uzmanı için dijital pazarlama araçları da o demek. 

Dijital Pazarlama Araçlarını Kullanmak Neden Önemli?

Dijital pazarlama uzmanlarının kampanya oluşturmak, mevcut kampanyaları test etmek ve performanslarını ölçmek üzere kullandığı dijital pazarlama araçları, zamanlarını daha iyi yönetebilmelerini sağlarken aynı zamanda da işletmelerin artan rekabete bir noktadan dahil olmasını destekler. Google’ın sunduğu dijital pazarlama araçlarına ek olarak ücretli ve ücretsiz olarak kullanılabilen dijital pazarlama araçları da mevcuttur. Bu noktada ne kadarlık bir bütçeye sahip olduğunuz ve hedefleriniz, hangi dijital pazarlama aracının sizin için daha faydalı olduğunu belirleyecektir. 

En Sık Kullanılan Dijital Pazarlama Araçları Hangileri?

Dijital pazarlama araçlarını sosyal medya araçları, SEO araçları ve tasarım araçları olarak ayırabiliriz. Dilerseniz ilk olarak müşterilerinize hitap edebileceğiniz en etkili platformlarda, yani sosyal medyada nasıl daha iyi olabileceğinizi gösteren dijital pazarlama araçlarına değinelim.

  • SproutSocial: Sosyal medya yönetim platformu olarak en sık kullanılan dijital pazarlama aracı olan SproutSocial, içerik takvimlerinizin tamamını tek bir uygulama üzerinden kontrol etmenizi sağlar. Ayrıyeten içeriklerinizi aynı anda birden çok platformda yayınlamanızı destekler. En iyi performans gösteren gönderilerinizi ve sosyal kampanyalarınızın başarısını sunar.

  • Hootsuite: Dijital pazarlama araçları içinde en çok tercih edilenlerden biri olan Hootsuite, tıpkı SproutSocial gibi farklı hesaplarınızı tek bir panel üzerinden yönetmenizi sağlar. Böylece birkaç tıklamayla üzerinizdeki sorumlulukların çoğunu yapabilmenizi destekler.

Sosyal medya pazarlaması yaparken faydalanacağınız dijital pazarlama araçlarından sonra şimdi de SEO araçlarına geçebiliriz.

  • SEMRush: SEO ile ilgili en çok kullanılan dijital pazarlama aracı olan SEMRush, arama hacmi, tıklama başına maliyet, anahtar kelime araştırması ve SERP’lerdeki sıralamaları görmek için kullanılır. Dijital pazarlama uzmanlarının çevrim içi platformlardaki görünürlüklerini artırmalarına ve pazarlarıyla ilgili bilgilere ulaşmalarını sağlar.

  • Ahrefs: SEO dijital pazarlama aracı olarak kullanılan bir diğer uygulama ise Ahrefs. Ahrefs, backlinkleri sorgulamak, anahtar kelime başarısını ölçmek ve SEO’daki çalışmaları değerlendirmek üzere kullanılan bir web paneldir.

SEO araçlarını ele aldıktan sonra şimdi gelelim Google’ın veri analitik araçlarına. 

  • Google Analytics: Google’ın sunduğu dijital pazarlama araçlarından en önemlisi olan Google Analytics, ziyaretçilerin web sitenizle nasıl etkileşim kurduğunu görmenizi sağlar. Ayrıca verilerinizi toplayabilmenizi, analiz edebilmenizi ve raporlayabilmenizi destekler. 

  • Google Ads Editor: Google’ın sunduğu dijital pazarlama araçlarından ücretsiz olan bir diğer panelimiz ise Google Ads Editor’dür. Google Ads, birden fazla reklam kampanyası yürütüldüğünde toplu olarak düzenleme yapmanıza imkan tanır.

Google’ın sunduğu dijital pazarlama araçlarından sonra da tasarım için değerlendirebileceğimiz diğer platformlara göz atalım. Web sitenizin tasarımı söz konusu olduğunda Canvas’tan faydalanmanızı öneririm. Canva; grafik, video ve görsel oluşturmak için en etkili dijital pazarlama araçlarından biridir ve ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz pek çok seçeneği bulunmaktadır.

İhtiyacınız Olan Dijital Pazarlama Aracını Belirlemek İçin…

Sektörünüzün ve işletmenizin, belirleyeceğiniz dijital pazarlama stratejileri üzerinde önemli bir etkisi var. Dolayısıyla hangi dijital pazarlama aracının markanız için daha iyi olduğunu keşfetmek istiyorsanız tüm dijital pazarlama araçlarını ve etkilerini iyice değerlendirmeniz gerekir. 

Sizlere tavsiyem her bir kategoride dijital pazarlama araçlarından faydalanmanız. Aksi halde hem dijital pazarlama departmanınızın sorumluluğu artacak hem de yürüttüğünüz stratejilerden aldığınız olumlu dönüşler az olacaktır…

[widget-129]

Yorum Yap