Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dijital Pazarlamaya Damgasını Vuran Arama Motoru Pazarlaması Nedir?

İnternet üzerinde bir konuyu aramak istediğinizde arama motorları kullanmanız gerekiyor. Bilgi edinmek, içeriklere erişmek ve web sitelerine dolaylı yoldan ulaşmak için kullandığınız arama motorlarında pazarlama çalışmalarının da yürütülebilmesi, reklam verenler için çok olumlu bir sürecin başlangıcı niteliği taşıyor. Peki arama motoru pazarlaması tam olarak ne anlama geliyor?

Dijital pazarlama denince belki de en çok duyduğunuz konulardan biri olan arama motoru pazarlaması nedir biliyor musunuz? SEM nedir ya da arama motoru pazarlaması nedir diye sorduğunuzda öncelikle açılımını bilmeniz gerektiğini düşünüyorum. Kelime anlamı İngilizcede Search Engine Marketing olan arama motoru pazarlaması, dijital pazarlama faaliyetlerinin arama motorları üzerinden yürütülmesini ifade eder.

Öyleyse bu yazıda sizin için arama motoru pazarlaması çalışmalarının neden önemli olduğundan, arama motoru pazarlamasının faydaları konusundan detaylarıyla bahsetmek istiyorum. Arama motoru pazarlamacılığı neden yapılır?

Neden Arama Motoru Pazarlaması Yapmalısınız?

SEM nedir, detaylarıyla bilgi edindiğinize göre, nasıl uygulanacağını ve neden bu çalışmaları yapmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Çünkü birçok firmanın ya da markanın SEM konusunda desteğe ihtiyacı olduğunun farkındasınızdır. Siz de markanızı daha fazla görünür olması için zirveye taşımak istiyorsanız SEM arama motoru pazarlaması ile ilgili detayları öğrenmelisiniz.

Bir ürün veya hizmet pazarlamak istediğinizde dijital üzerinde birçok yöntem bulunur. Sosyal medya pazarlamasından arama motoru optimizasyonu çalışmalarına, blog yönetiminden linklemelere kadar çok farklı şekillerde dijital pazarlama yapabilirsiniz. Fakat markanızla ilgili hızlı dönüşümlere ihtiyacınız varsa arama motoru pazarlaması çalışmalarınızı geniş tutmalı, ücretli reklamlardan hangi pazarlama stratejilerini belirlemeniz gerektiği konusuna kadar geniş çaplı bir araştırma yürütmelisiniz. 

SEM arama motoru pazarlaması çalışmalarıyla hedeflediğiniz kitleye direkt olarak ulaşabilirsiniz. Arama sonuçlarıyla web sitenize, ürün ve hizmet sayfanıza doğrudan trafik çekebilirsiniz. Bu da arama motoru pazarlamasının faydaları arasında önemli bir ayrıntıdır. 

Arama Motoru Pazarlaması Nasıl Yapılır? Neler Yapmalısınız?

Arama motoru pazarlamacılığı yapmanın önemini az çok anlamış olmanız gerekiyor. Markanızı ön plana çıkarmak için yaptığınız pazarlama ve reklam çalışmalarına SEM arama motoru pazarlaması deniyor ve markaların arama motoru pazarlamacılığı ile ilgili adımlar atması gerekiyor. Arama motoru pazarlaması nasıl yapılır diye merak ediyorsanız SEM ile ilgili atmanız gereken adımları sizin için sıralayayım:

  • Öncelikle Hedefleriniz Net Olmalı!

Bir pazarlama stratejisi belirliyorsanız internet kullanıcılarına ne yaptırmak istediğinizi önceden planlamalısınız. Ürününüzü veya hizmetinizi satın mı almaları lazım, yoksa web sitenizi mi incelemeliler? Net hedefleriniz olduğunda başarılı bir SEM arama motoru pazarlaması gerçekleştirebilirsiniz. 

  • Rakip Araştırmaları Yapmalısınız!

Rekabet ortamında diğerlerinin ne yaptığını mutlaka izlemelisiniz. Onların düştükleri hatalara düşmemek, başarılı oldukları noktaları es geçmemek için bu önemli bir noktadır. Ücretli aramalar için rakiplerin fiyat tekliflerini bilmelisiniz. 

  • Anahtar Kelime Araştırması Yapın!

Arama hacmi yüksek olan, tıklama başına maliyetleri bütçeniz için ideal olan, hizmetinizle doğrudan bağlantılı anahtar kelimelerinizi bulmalısınız. Böylece ürün veya hizmet için doğru oranda tıklamalar alabilir, olumlu dönüşüm kazanabilirsiniz. 

  • Arama Motoru Seçin!

Her arama motorunun tıklama başı ücretleri farklılık gösterebilir. Bu yüzden arama hacmi yüksek kelimeler için reklam çalışmaları yürütmek istiyorsanız sizin için uygun arama motorları arasından en doğru tercihi yapmak zorundasınız. Bununla beraber, hedef kitlenizin en sık kullandığı arama motoru üzerine yoğunlaşırsanız web site tıklamalarınız büyük oranda artar. Bu konuda özenli bir çalışma yürütmelisiniz.

  • Bütçe Belirleyin!

Arama motoru pazarlamasının faydaları saymakla bitmediğinden, bu çalışmaları yürütmek için bütçe belirleme işini de atlamamalısınız. Çalışmalarınızı ne seviyede yürütmeniz gerektiği konusunda fikir veren bütçenizi doğru stratejilerle belirleyin. 

  • Stratejilerinizi Test Edin!

Arama motoru pazarlaması stratejilerinizi belirlediğinizde, çalışmalarınızı yürütmeye başladığınızda ve deneyimlerinizi kullandığınızda her zaman olumlu sonuçlar alamayacağınızı bilmelisiniz. Detaylı bir araştırma sonucunda verim elde ettiğiniz bu çalışmalardan düşük verim elde etmeye de başlayabilirsiniz. İşte bu yüzden stratejilerinizi mutlaka test etmelisiniz, gerekirse iyileştirmeler ve değişiklikler yapmalısınız. Unutmayın; arama motoru pazarlaması sadece tek seferde yapılıp bırakılacak bir çalışma değildir, süreklilik ister.

Fark Yaratan Çalışmalarla Rakiplerinizin Önüne Geçebilirsiniz!

Arama motoru pazarlaması çalışmalarından yüksek verim almak ve rakiplerinizi alt etmek istiyorsanız kaliteli bir çalışma sürecinin içerisine girmelisiniz. Ekibinizi iyi kurmalı, yetkinliğinizi artırmalısınız. SEM çalışmalarında sadece markanız aktif değil, rakipleriniz de konunun üzerine birçok çalışmalar gerçekleştiriyor. İşte bu yüzden farkınızı ortaya koymalısınız. 

Sağlam adımlar atmak, deneme yanılma sürecini kısa tutmaya çalışmak, stratejilerinizi sürekli analiz ve test çalışmalarıyla incelemek her zaman fayda sağlayacaktır. Arama motoru pazarlamacılığı yaparken bu önerilerime kulak verirseniz başarıyı elde edebilirsiniz. 

[widget-129]

Yorum Yap