Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

360 Derece Pazarlama Nedir?

360 Derece Pazarlama Çalışmalarının Tanımı ve Özellikleri Hakkında Her Şey!

Pazarlama çalışmaları tek bir teknikle ilerlerse hedef kitleye erişme noktasında yetersiz kalabilir. Hedef kitleye erişim için en uygun yöntemleri bulmak gerekir. Özellikle güncel ve dijital pazarlama çalışmalarıyla dikkat çekmek markalar için önemli bir detay olacaktır. 360 derece pazarlama hedef kitleye erişim kanallarını geliştirmeyi hedefler. 

360 derece pazarlama ve reklamcılık, tek bir platform üzerinden aktif reklam çalışmaları gerçekleştiren değil, çok yönlü bir pazarlama tekniğidir. İşte bu yüzden markanız için mutlaka bu pazarlama tekniğini uygulamalısınız.

360 Derece Pazarlama Nasıl Yapılır?

Tanımsal olarak bilmiyorsanız, fakat birçok defa adını duyduysanız ve 360 derece pazarlama nedir diye merak ediyorsanız sizin için 360 derece pazarlamanın özelliklerine geçmeden önce detaylı bir açıklama yapmak istiyorum.

Anlamını öğrenmek istediğiniz 360 derece dijital pazarlama yöntemi, bütünü hedefleyen bir pazarlama sürecini ifade eder. Pazarlama ve dijital pazarlama çalışmaları yürütülürken markaları her açıdan destekleyen çok yönlü bir süreçtir. 360 derece pazarlama adını da buradan alır.

360 derece dijital pazarlama çalışmaları yapmak istiyorsanız yeni nesil pazarlama stratejilerinin tümü hakkında fikir sahibi olmalısınız ve marka bazında atılacak adımları iyi bilmelisiniz. 360 derece pazarlama planı yapmak için hangi yöntemlerden yararlanmanız gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

Eğer markanız için etkili bir 360 derece dijital pazarlama çalışması yapmak istiyorsanız, şu reklam türlerine hakim olmalı, bütünleşik bir plan yapmalısınız:

 • Açık Hava Reklamcılığı (Outdoor Reklamcılık)

 • Medyada Pazarlama

 • Dijital Reklam Çalışmaları (SEM)

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

 • Sosyal Medya Pazarlama

 • E-Posta Pazarlaması

 • İçerik Pazarlaması

 • Web Sitesi Üzerinden Pazarlama

Kullanıcı odaklı dijital pazarlama yöntemleriyle 360 derece PR çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz. Böylece hedef kitlenizin sizi kolaylıkla fark etmesini sağlayabilirsiniz. Bu saydığım pazarlama yöntemlerinden sadece birini veya ikisini kullandığınızda 360 derece dijital pazarlama yapmış olmazsınız. Eğer 360 derece pazarlama planı hazırlamak istiyorsanız, markanıza uygun tüm süreçleri yönetmeniz gerekiyor. Her bir reklam ve pazarlama çalışmasını diğerleriyle beslemelisiniz.

360 Derece Pazarlama Çalışmalarının Özellikleri Neler?

Bütüncül ve çok yönlü pazarlama tekniklerinin uygulanması olarak ifade edilen 360 derece pazarlama teknikleri, markanızın hedeflerini destekleyici özelliklere sahiptir. Bu sayede markanız hedeflerini daha yükseğe çıkarabilir. Peki, bu özellikler nelerdir?

Markanız için fayda sağlayacak olan 360 derece pazarlama özellikleri şunlardır:

 • 360 derece pazarlama stratejileri, neredeyse tüm iletişim kanallarını kullanır.

 • Odağına hedef kitleyi alarak planlanır.

 • Hedef kitle ile karşılıklı bir etkileşim içerisinde olur.

 • Markanın mesajı hedef kitleye aynı kaynaktan yola çıkar, farklı kanallarla fakat bütüncül olarak iletilir.

 • Pazarlama faaliyetleri, 360 derece pazarlama yönteminde ölçümlenebilirdir.

 • Hedef kitle ve pazar analizleri gerçekleştirilerek en uygun kanallara yoğunluk verilir.

 • Marka bilinirliği artar.

360 derece pazarlama faaliyetlerinizi uyguladığınızda birçok faydayı da görebileceksiniz. İşte bu yüzden muhakkak bu çalışmaları yürütmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Dijital Pazarlamanın En Değerli Yöntemi: 360 Derece Pazarlama

360 derece pazarlama faaliyetleri tabii ki geniş kapsamlıdır. Fakat dijital pazarlama yöntemleri olmazsa, 360 derece pazarlama planı yapmak da söz konusu olmaz. Bu yüzden 360 derece dijital pazarlama kavramından bahsetmek daha doğru oluyor. 

Outdoor reklam çalışmaları yapsanız bile, dijitalde desteklemezseniz ve 360 derece pazarlama faaliyetleri yürütmezseniz rakiplerinizin önünde yer almanız biraz zor olacaktır. Eğer rekabeti güçlü tutmak, başarılarınızla markanızın adından söz ettirmek istiyorsanız 360 derece dijital pazarlama faaliyetlerinize hız vermelisiniz ve tüm reklam çalışmalarınızı birbiriyle beslemelisiniz.

[widget-129]

Yorum Yap