Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Danışmanı Nasıl Olunur?

Sosyal Medya Danışmanı Ne İş Yapar?

İnternetin büyülü dünyasında birçok iş kolu bulunuyor ve gün geçtikçe de artıyor. Ancak son yılların en çok tercih edilen ve sevilen mesleklerinden biri olan sosyal medya danışmanlığı güncelliğini hiç yitirmiyor. Yeni mezun birçok kişi sosyal medya danışmanı nasıl olunur diye soruyor ve cevabın detaylarını merak ediyor. Peki, sosyal medya danışmanı olmak o kadar kolay mı? Hangi süreçlerden geçmek ve nelere hakim olmak gerekiyor?

Sosyal medya danışmanı nasıl olunur, sosyal medya danışmanı ne iş yapar diye merak edenlerdenseniz, arkanıza yaslanın ve okumaya devam edin. Bu yazıda sizin için sosyal medya danışmanı nasıl olunur konusunu ele alıyorum ve sosyal medya danışmanının yaptıklarını öğrenmenizi sağlıyorum. 

Sosyal Medya Danışmanı Olmayı Gerçekten İstiyorsanız Hazırlanın!

Birçok kişi sosyal platformların hepsinde var olduğu için sosyal medya konusuna sonuna kadar hakim olduğunu düşünür. Bu yüzden sosyal medya danışmanı nasıl olunur sorusunu soranların yanında, bir o kadar da bu soruyu sormadan başarılı bir şekilde sosyal medya danışmanı olabileceğini düşünenler var. Fakat sosyal medyayı iyi kullanıyor olsanız bile, sosyal medya danışmanı olabilmek için daha fazla deneyime ve bilgi birikimine sahip olmanız, analiz ve raporlama çalışmalarını yürütebiliyor olmanız ve bunu ispatlamanız gerekir. 

Sosyal medya danışmanı olmak ve sosyal medya danışmanı maaşları almak için bazı yeterliliklerinizin bulunması gerekiyor. Çünkü müşteriler sizin ne kadar iyi sosyal medya kullanıyor olmanıza değil, referanslarınıza odaklanacaklar. Referanslarınızı ortaya koyabilmeniz içinse sertifikalı bir sosyal medya eğitimine sahip olmanız gerekecek. Kendinizi sosyal medya danışmanı olmak için hazırladığınız sürece önünüzde hiçbir engel yok!

Sosyal Medya Danışmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya danışmanı nasıl olunur diye sormaya başladıysanız bir sosyal medya danışmanının ne iş yaptığını da biliyor olmanız önemlidir. Bu mesleği yapabilmek için sahip olmanız gerekenleri bir an önce yapılandırabilmelisiniz. Öyleyse biraz da sosyal medya danışmanı ne iş yapar ondan bahsedelim:

 • Sosyal medya danışmanı şirketlerin sosyal medya hesaplarının doğru stratejilerle yönetilebilmesi için destek verir.

 • Rakip analizlerini gerçekleştirir. 

 • Markaların hedef kitlelerini belirler.

 • Hedef kitlelere yönelik nasıl paylaşımlar yapılması gerektiğini analiz eder.

 • Sosyal medya paylaşımlarının etkileşimlerini raporlar.

 • Sosyal medyada çıkacak olan reklamların tasarlanması ve yönetilmesi aşamasında destek sunar.

 • Sosyal medya hesaplarını kendi algoritmaları doğrultusunda optimize eder.

 • Sürekli gündemi takip eder, yeniliklere açık olur.

 • Sosyal platformların dinamiklerini takip eder. 

 • Yeniden pazarlama çalışmaları yürütür. 

 • Sosyal medyada kriz yönetimi sorunlarını çözer. 

Bu çalışmaları detaylı bir şekilde yürüterek markaların destekçisi olur ve süreçleri kontrol eder. Sosyal medya danışmanı nasıl olunur merak ediyorsanız yukarıdaki çalışmaları yürütebilmeyi bir an önce öğrenmelisiniz. 

Sosyal Medya Danışmanı Olmak Markaların Güçlü Yanlarını Ortaya Çıkarmaktır!

Ortaya koyduğunuz çalışmalarla markaların sosyal medya üzerindeki tüm ihtiyaçlarını karşılamanız gerekiyor. Böylece sağlam referanslar oluşturabilir, büyük firmalara danışmanlık desteği verebilirsiniz. Sosyal medya danışmanı nasıl olunur diye sormanın bir adım ötesine geçerek kendinizi yetiştirmeyi sürdürmelisiniz.

Kaliteli bir hizmet verebileceğinizden emin olduğunuzda, yani piştiğinizde iyi sosyal medya danışmanı maaşları almaya başlar, daha fazla tatmin olursunuz. Ancak bunun için biraz yolunuz var. Çalışmalarınızla başarıya kavuşmak için adımlar atarak başlamalı, adım adım basamakları çıkarak ilerlemelisiniz.

[widget-137]

Yorum Yap