Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Siyasette Algı Yönetiminin Yeri – Algı Yönetimi Nedir?

Siyasal İletişim ve Algı Yönetimi İlişkisi

Geçmiş deneyimleriniz, şu anki hayatınızda olaylara bakış açınızı ve insanlara olan yaklaşımınızı etkiler. Buna algı denir. Kimi zaman bu dışarıdan bir gücün etkisiyle de olabilir. İşte o zaman da buna algı yönetimi denir. Siyasette algı yönetimi de karar verme aşamasında olan veya karar vermemeyi tercih eden kişiler üzerinde kontrol sağlama amacını taşır.

Yani karar vermiş kişilerin kararını bulanıklaştırmak, kararsızlar üzerinde faydacı görünmek ya da mevcut durumu farklı bir şekilde yansıtmak, siyasal iletişim ve algı yönetiminin temelidir. Özetle siyasette algı yönetimi, kişilerin belirli durumlara karşı nasıl tepki vermesi gerektiğini şekillendirmektir. 

Algı Yönetimi Nedir? Siyasette Algı Yönetiminin Önemi

Çoğu siyasetçi, seçim kampanyaları zamanında algı yönetimini kullanır. Çünkü siyasette büyümenin ve hayatta kalmanın gereği, algı yönetimidir. Bu klasik bir satış ve pazarlamada da böyledir. Tüketiciler üzerinde algı yönetimi yapılarak ihtiyaç varmış izlenimi yaratılır. Yani, seçmenleri etkilemek, karar verme stratejilerine müdahale etmek ve durumu lehinize çevirmek için siyasal iletişim ve algı yönetimi tekniklerine ihtiyacınız vardır.

Algı yönetimi çok zor bir iştir ancak siyasi kariyerinizi ilerletmeniz açısından çok başarılı bir yöntemdir. Özellikle sosyal medyada algı yönetimi, takipçilerinizin sizin liderliğiniz, yetenekleriniz ve etkinliklerinizle ilgili bir algıya sahip olmasını sağlamaktadır. Eğer toplumların algılarını etkilemeyi başarıyorsanız iyi bir lider olma yolundasınız demektir.

Politik Pazarlama Çeşidi Olarak Siyasal İletişim ve Algı Yönetimi

Siyasette algı yönetimi nedir diyenler için en özet yanıtım, politik pazarlama stratejisidir. Seçimleri kazanmak amacıyla yapılan algı yönetimi, ya piyasaya yön vermek ya da piyasayı takip etmek olarak iki şekilde yapılır. Yani bir siyasi figür olarak ya liderin konumunu üstlenir ya da toplumun çoğunluğu tarafından benimsenen fikir ve ilkeleri benimsersiniz. 

Siyasal iletişim ve algı yönetiminin temelinde, stratejik politik duruş kavramı yer alır. Gerek sosyal medyada algı yönetimi yaparken gerekse de diğer konularda, hedef kitlenizin algılarını harekete geçirmek için uyguladığınız tüm teknikler algı yönetimi başlığının altında bulunur. 

Siyasette Algı Yönetiminin Yöntemleri

Siyasette algı yönetimi yaparken diğer parti üyelerinin görüşlerinin önemli olduğunu kabul ederek, seçmenin ihtiyaçlarına odaklanarak, rakiplerin güçlü yanlarını ve konumlarını dikkate alarak, medya ve çıkar gruplarının varlığının farkında olarak algı yönetimi yapabilirsiniz. Bu konuda algı yönetimi örnekleri verecek olursam:

  • Kendi ideallerine güvenmeyen, ne yol açan ne de açılan yolu takip eden bir duruşun benimsenmesi,

  • Kendi fikirlerinin doğruluğuna inanan ve diğer insanları da ikna etmeye çalışan bir algı yönetimi yapılması,

  • Çoğunluğa hitap eden, gücü elde etmeye çalışan siyasi politikaların benimsenmesi,

  • Hem yol gösteren hem de diğer yollara ve gelişimlere de kendini kapatmayan, ihtiyaç ve isteklere uyum sağlayan bir anlayışın tercih edilmesi.

Bu yöntemlerden hangisinin daha doğru, uygulanabilir ve faydalı olduğuna karar verilmesi ülke siyasetinin detaylıca incelenmesi gerekir. 

Siyasette Algı Yönetiminin Önemini Fark Edin!

Siyal iletişim ve algı yönetimi, hedeflerinize ulaşmanız açısından çok önemlidir. Hem mevcut hem de gelecekteki seçmeni kazanmanız, sadakat oluşturmanız ve rakiplerinizi geride bırakmanız için kamuoyunda yepyeni bir algı yaratmanız gerekir.

Bu algıyı nasıl yaratacağınızı öğrenmek, hem dünya hem de Türkiye siyasetinde başarıyla sonuçlanmış algı yönetimi örneklerini incelemek için Algı ve İkna Teknikleri eğitimime katılmanızı öneririm. Siyasette algı yönetiminin de bir nevi pazarlama aracı olduğunu unutmayın; ağızdan ağıza pazarlamayı kullanıp insanların sizinle ilgili konuşmasını sağlayın.

[widget-135]

Yorum Yap