Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Eleştiriye Açık Bir Siyasetçi Olmak İçin Ne Yapmalısınız?

Siyasetçiler İçin Eleştiriye Açık Olmak Neden Önemli?

Çağımızda eleştiri kültürü çok etkin olmaya başlamıştır. Son yıllarda geçmişe oranla daha fazla insan eleştirel yaklaşımlarda bulunmaya eğilimli davranır. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması, herkesin eşit söz hakkına sahip olduğu sosyal platformların artması eleştiriyi de beraberinde getirmiştir. Eleştiriye açıklık herkes için önemli bir kavram olsa da siyasetçiler için eleştiriye açık olmak çok daha önemlidir. Seçmenlerinizi anlamak, eleştirilerini göz önünde bulundurarak onları ciddiye aldığınızı göstermek istemez misiniz?

Eleştiriye açık siyaset, şeffaflığı da beraberinde getireceğinden son derece önemlidir. Siyasal figürlerin eleştirilere karşı sağlam bir duruş sergilemesi gerekir. Siyasetçiler için kişisel gelişim eğitimleri eleştiriye açık olmak konusunda da çok sayıda katkıya sahip olabiliyor. Peki, hangi eğitimler siyasetçiler için eleştiriye açık olmak konusunda katkı sağlıyor? Eleştiriye açık olmak konusunda detayları ve eleştiriye açık siyaset yapmayı öğrenmek istiyorsanız ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

Bir Siyasetçi Eleştiriye Açık Olmak İçin Ne Yapmalı? – Siyasetçiler İçin Eleştiriye Açık Olmak

Siyasetçiler için eleştiriye açık olmak gelişim için önemlidir. Eleştiriler yapıcı olduğu müddetçe siyasi sahnedeki yerinizi sağlamlaştırmak adına önemlidir. Gelen her eleştiride kendinizi kötü hissedecekseniz ve siyasetiniz kötü etkilenecekse, belki de siyasetçi olmamalısınız. Çünkü eleştiri olmadan siyasi bir süreç yürütülemez.

Size ve siyasetinize yönlendirilen bazı eleştiriler haklı olabilirken bazıları haksız da olabilir. Bu durumda eleştiriye açık siyaset kavramı sizi bir miktar zorlayabilir. Yine de eleştiriye açık olmak konusunda kararlı olmalısınız. Haksız eleştirilerin altından kalkabilmeniz için güçlü bir duruş sergilemeli, kanıtlarınızla ve açıklayıcı cevaplarınızla eleştirilerin oklarını başka yöne çevirebilirsiniz. 

Siyasetçiler için eleştiriye açık olmak zor da olsa imkansız değildir. Çünkü siyaset yapıyorsanız muhakkak eleştirileceğinizi bilmelisiniz. Sizin fikrinize katılanlar olabileceği gibi karşınızda duranlar da çok olacaktır. Eleştiriye açık olmak için yapmanız gerekenlerden biri siyasetçilere eğitim veren kurumlardan kişisel gelişim eğitimleri almak olmalıdır. Kişisel olarak eleştirilere açık veya kapalı olabilirsiniz ancak siyasi kimliğinizle muhakkak eleştirilere açık olmak zorundasınız. Siyasetçiler için kişisel gelişim eğitimleri size işte tam olarak bu değeri kazandıracaktır. 

Duygularınızı Kontrol Etmelisiniz!

Siyasi kimliğinizle eleştiriye açık olmak için muhakkak duygularınızı kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. Bir eleştiri sonrasında üzülüyor ve çok endişeleniyorsanız duygularınızı karşı tarafa yansıtmadan güçlü bir lider duruşu sergilemelisiniz. Siyasetçiler için eğitim programlarının içerisinde de mutlaka yer verilen bu konuda duruşunuzu asla bozmamalısınız. Duygularınızı çok fazla yansıtırsanız zayıf görünebilirsiniz ve bu da siyasette istenmeyen bir durumu doğurur.

Eleştirilere Karşı Tepkisel Olmayın!

Aldığınız eleştiri saldırgan da görünebilir, siz her ne olursa olsun çok fazla tepki vermemeli, yüksek çıkışlardan kaçınmalısınız. Sakinliğinizi koruyamazsanız eleştiriye açık olmadığınız izlenimini uyandırırsınız, bundan kaçının.

Eleştirinin Ötesini Görün!

Eleştiriye açık siyaset kavramını beslemek istiyorsanız ve eleştirildiğiniz için mutsuzsanız bir de farklı açıdan bakmayı deneyin. Birileri sizi eleştirdiğinde aslında ne anlatmak istiyor? Eleştirisinin altında size karşı gizli bir hayranlık mı yatıyor yoksa kötü niyetle sizi aşağı mı çekmek istiyor?

Eleştiri ile Hakareti Ayırın!

Eleştiriye açık olmak demek, gelen her hakareti sineye çekeceksiniz anlamına gelmesin. Siyasetçiler için eleştiriye açık olmak bu noktada zorlayıcı olabiliyor fakat eleştiri ile hakaret arasındaki ince çizgiyi korumalısınız ve gelen hakaretler için yasal süreçlere dahil olmalısınız. Böylece diğer yapıcı eleştirilere karşı ne kadar açık olduğunuzu da göstermiş olacaksınız. Unutmayın, sadece hakarete geçit yok!

Eleştiriye Açık Siyaset Her Zaman Öndedir! – Siyasetçiler İçin Eleştirel Yaklaşımları Kabullenmek Mümkün!

Ekranlara yansıyan siyasetçilerin sürekli bir kavga ve yüksek tansiyon halinde olması, tüm politikaya hakim bir durum gibi gözükmemelidir. Doğru siyasi hamleler her zaman kazanır. Özellikle siyasette yeniyseniz ve siyasi sahnede iyi bir yere sahip olmak istiyorsanız eleştiriye açık olmak konusunda kendinizi şekillendirmelisiniz. 

Siyasetçiler için eleştiriye açık olmak zorlayıcı olabilse de psikolojik olarak kendinizi geliştirebilirseniz bunu başarabilirsiniz. Seçmenlerinize ne kadar güçlü ve liderlik vasıflarına sahip bir siyasetçi olduğunuzu göstermek istiyorsanız eleştirilere karşı açık olmanız gerektiğini asla unutmayın.

[widget-135]

Yorum Yap